Teja Potočnik, slovenska raziskovalka in ustanoviteljica britanskega startupa Nanomation, je ena od desetih prejemnic prestižne nagrade Young Inventors Prize, ki jo podeljuje Evropski patentni urad (EPO). V konkurenci 450 mladih inovatorjev iz vse Evrope bo nagrado prejela junija letos na slovesnosti na Islandiji.
Preboj na področju nanomaterialov
Potočnik je s svojo ekipo razvila avtomatizirano programsko platformo, ki izboljšuje natančnost pri izdelavi polprevodniških čipov na osnovi nanomaterialov. Platforma je nastala v okviru podjetja Nanomation, ki ga je ustanovila med doktorskim študijem na Univerzi Cambridge.
"Ker čipi postajajo vse manjši, je njihova izdelava vse zahtevnejša," so pojasnili pri EPO s sedežem v Münchnu. Čeprav imajo nanomateriali, kot so grafen, ogljikove nanocevke in kvantne pike, velik potencial, jih je izjemno težko vključiti v obsežno proizvodnjo.
LithoTag: programska rešitev za prihodnost
Rešitev LithoTag, ki jo je razvila ekipa pod vodstvom Potočnik, omogoča vdelavo edinstvenih markerjev na polprevodniške čipe. To močno olajša integracijo novih materialov v proizvodne procese. Programska oprema tako odpira pot do hitrejših, manjših in energetsko učinkovitejših naprav.
"Ne osredotočamo se le na zmogljivost, temveč tudi na zanesljivost in integracijo v proizvodnjo," je poudarila Potočnik, ki jo pri EPO označujejo za eno izmed Tomorrow Shapers – oblikovalcev prihodnosti.
Tehnologija z globalnim vplivom
Rešitev Nanomation ima potencial za pomemben okoljski vpliv. Po ocenah Svetovnega gospodarskega foruma, ki jih navaja EPO, podatkovni centri po svetu letno porabijo okoli 460 teravatnih ur električne energije, kar ustreza porabi 153 milijonov gospodinjstev. Učinkovitejša izdelava čipov, kot jo omogoča LithoTag, bi lahko porabo zmanjšala tudi za deset odstotkov – v času, ko računalniške zmogljivosti naraščajo, pa bi to lahko pomembno vplivalo na globalne emisije CO₂.
Od Maribora do Cambridgea
Teja Potočnik je gimnazijo zaključila v Mariboru, nato pa nadaljevala študij na Univerzi v Manchestru, kjer je diplomirala s področij znanosti materialov in inženiringa. Leta 2020 je vpisala doktorat na Univerzi v Cambridgeu na oddelku za elektroniko in elektrotehniko, kjer se je osredotočila na nanofabrikacije.
V tem času je ob podpori podjetja Cambridge Enterprise ustanovila Nanomation, vložila patentno prijavo in pridobila sredstva za širitev rešitve. Podjetje zdaj aktivno išče partnerstva z izdelovalci polprevodnikov.