Ni skrivnost, da je vsakoletno smučarsko tekmovanje za Zlato lisico na Mariborskem Pohorju izjemnega pomena tako za promocijo Maribora kot celotne turistične destinacije, kar znajo izkoristiti tudi tukajšnji hotelirji in gostinci. Prav slednje jim je nenazadnje precejšen vir zaslužka, saj tovrstna športna prireditev velja za eno večjih v mestu, še posebej, ker ima mednarodne razsežnosti in v Maribor pripelje veliko obiskovalcev.

A bolj kot to, je zadnje dni med slednjimi prisotno predvsem razočaranje, saj je član FIS-ove ekipe Marcus Mayer, sicer tudi snežni kontrolor, po ogledu proge v pisni izjavi ocenil, kot smo poročali, da so se za selitev v Kranjsko Goro odločili, ker snežne in vremenske razmere na Pohorju ne zagotavljajo uspešne izvedbe tekme.

Prireditev pritegne veliko pozornost

Monika Jurišič Hlevnjak, svetovalka za odnose z javnostmi in spletno komuniciranje v Zavodu za turizem (ZTMP) Maribor Pohorje, je povedala, da odpoved Zlate lisice ob finančnem izpadu hotelirjev po ocenah ZTMP pomeni odpoved izgubo okoli 5.000 nočitev.

Monika Jurišič Hlevnjak: »Seveda pa je tudi izguba v promocijskem smislu.«

»Pri čemer so hotelirji poskrbeli tudi za ustrezne pogodbe z odpovednim rokom, kar ne pomeni izpada sredstev v celoti, se pa zagotovo zmanjša multiplikativni učinek ostale ponudbe mesta, seveda pa je tudi izguba v promocijskem smislu,« pojasnjuje Jurišič Hlevnjakova.

Maribor za en konec tedna središče dogajanja

Zlata lisica v zimskem času pritegne veliko pozornosti, ko je Maribor za en konec tedna središče dogajanja za vse ljubitelje zimskih športov in rekreacije na belih strminah, dodaja. »Je prepoznavna znamka mesta, ki nas umešča na zemljevid smučarskih središč Evrope in ima tako tudi vpliv na odločitve turistov o preživljanju svojega zimskega oddiha. Eden osrednjih dogodkov zimske sezone v Mariboru in širši okolici hkrati promovira mestno središče (kultura, zabava, kulinarika), ki se nahaja v neposredni bližini,« je razložila sogovornica.

Monika Jurišič Hlevnjak: »Prepoznavna znamka mesta, ki nas umešča na zemljevid smučarskih središč Evrope, ima tako tudi vpliv na odločitve turistov o preživljanju svojega zimskega oddiha.«

Jurišič Hlevnjakova je nadaljevala, da je načrt promocije s strani ZTMP vključeval promocijsko stojnico na dogodku, na kateri bi obiskovalci lahko dobili dodatne informacije v zvezi s ponudbo in dogajanjem v mestu, digitalno kampanjo na Facebooku na slovenskem, hrvaškem in srbskem trgu ter predstavitev na portalu visitmaribor.si.

Trenutno brez pravega odgovora

In kaj pravijo hotelirji? Miran Ferk, direktor in lastnik podjetja Playgreen, ki upravlja s hotelom Arena, je glede odpovedi svetovnega pokala za Zlato lisico v Mariboru dejal, da trenutno težko najde pravi odgovor, kaj to pomeni za hotel, ki ga ima v najemu. »Vsekakor pa nič pozitivnega, prav gotovo tako razmišljajo vsi, ki se ukvarjajo z turizmom,« je dodal.

Po njegovem se bodo vsekakor vsi v Mariboru morali zavedati, kaj pomenijo takšni dogodki za tiste, ki na kakršenkoli način sodelujejo v organizaciji, pa čeprav samo s storitvami, kot so nudenje hotelskih namestitev.

Miran Ferk: »Po odpovedi razmišljam, kako in ali se še pogovarjati v prihodnje, še posebej, ker smo imeli rezervacije celega hotela (okoli 100 postelj) in dobili odpovedi nekaj dni pred prihodom gostov. Potreboval bi čarobno palico, da bi lahko zdaj vsaj nekaj zapolnili v dveh ali treh dnevih.«

»Po odpovedi razmišljam, kako in ali se še pogovarjati v prihodnje, še posebej, ker smo imeli rezervacije celega hotela (okoli 100 postelj) in dobili odpovedi nekaj dni pred prihodom gostov. Potreboval bi čarobno palico, da bi lahko zdaj vsaj nekaj zapolnili v dveh ali treh dnevih. In ker smo na Snežnem stadionu, tako rekoč neposredno na prireditvenem prostoru, škodo čutimo tudi v gostinstvu, saj zaradi omenjenega dogodka nismo sprejemali rezervacij za skupine, kosila in podobno,« razlaga Ferk, ki vseeno verjame, da so vsi v organizacijskem in tehničnem odboru za Zlato Lisico naredili prav vse in še več, da bi bila tekma v Mariboru, še posebej pa upravljalec smučišč.

Miran Ferk: »Vsi v organizacijskem in tehničnem odboru za Zlato Lisico so naredili prav vse in še več, da bi bila tekma v Mariboru, še posebej pa upravljalec smučišč.«

Osebno vidi še večjo težavo, kot pravi, v celi zimski sezoni: »Sam bi temu rekel kar naravna katastrofa in močno si želim, da bodo o tem začel razmišljati še kje.« Glede na trenutno stanje zimske sezone na Mariborskem Pohorju, ko je sicer, dodaja Ferk, še nekaj snega za smučanje v dolino in dnevno smuča tako malo smučarjev, bi »če bi imel škarje in platno, znižal ceno dnevne smučarske vozovnice in nekako subvencioniral upravljalcu smučišč razliko v ceni«. »Pa četudi za ceno kakšnega kilometra ceste, ki se ne bi uredila v tem letu,« je sklenil Ferk.

Načrtovana 100-odstotna zasedenost hotela

Dejan Hojnik iz službe za odnose z javnostmi Hotela City Maribor pa pravi, da so imeli kot vsa leta doslej tudi za to leto načrtovano 100-odstotno zasedenost hotela v času Zlate Lisice.

Dejan Hojnik: »V hotelu so bile kot vsa leta poprej planirane tekmovalne ekipe in snemalna ekipa tujega medija.«

»Vezano na odpoved tekme, nam je zasedenost v terminu od 13. do 16. februarja padla za 90 odstotkov. V Hotelu City Maribor so bile kot vsa leta poprej planirane tekmovalne ekipe in snemalna ekipa tujega medija,« poudarja Hojnik. Dodal je, da so zaradi vremenskih razmer v zadnjih letih na takšno situacijo vsako leto pripravljeni, vendar vedno upajo na najboljši možen scenarij zanje in celotno mesto Maribor. »Izgubo bomo poskusili nadomestiti s stalnimi gosti in poslovnimi partnerji, ki smo jih zaradi polne zasedenosti sedaj morali zavrniti oziroma postaviti na čakalno listo,« je sklenil Hojnik.

V Marpromu doživeli precejšnji šok

Vnovična selitev v Kranjsko Goro pa je velik udarec tudi za javno podjetje Marprom, ki upravlja z žičniškimi napravami in smučišči na Pohorju, še posebej, ker so njihovi delavci vložili veliko naporov v pripravo proge. Marko Rataj, ki v Marpromu bdi nad smučarskim delom, je takoj potem, ko so izvedeli za odpoved tekme, med drugim dejal, da so doživeli precejšnji šok, saj so se dobra dva meseca trudili s pripravo proge v težkih razmerah. V Marpromu so, je dodal, do zadnjega verjeli, da tekma v Mariboru bo. Samo v noči pred tovrstno odločitvijo so namreč naredili med pet in deset centimetrov svežega snega, kar je po njegovem bistveno izboljšalo strukturo, ki so jo dotlej poškodovale odjuge in veter v zadnjem obdobju. Snežni stadion pa so pred snežno kontrolo še zaprli za smučarje, zato da bi progo pripravili kar se da najbolje.