V času "kislih kumaric", s katerim novinarji označujemo poletno obdobje, ko se ne dogaja prav veliko stvari, pa očitno rastejo gobe. Dokaz za to je zgornja fotografija, ki nam jo je posredovala bralka z območja občine Sveti Jurij v Slovenskih goricah. Kot je dopisala, je zajetno košaro lisičk in golobic našla v jurovskih gozdovih, kje natanko, pa seveda ne razkriva.
Gobam temperature nad 30 stopinj ne ustrezajo
Z vprašanjem, ali gobe rastejo tudi v vročih poletnih mesecih, smo se obrnili na Slavka Šeroda, predsednika Gobarskega društva Lisička Maribor. Pravi, da trenutno ni visoka sezona gob, kljub temu pa jih najdemo po posameznih gozdovih. Res pa je, da je njihova diverziteta manjša, manj jih je tudi količinsko. "Po nižinskih gozdovih je rast gob zaradi visokih temperatur v tem trenutku zelo skromna. Gobam namreč temperature nad 30 stopinj Celzija ne ustrezajo. V višjih predelih, recimo na Pohorju, kjer so nižje temperature, pa jih najdemo več."
Visoka sezona šele prihaja
V tem času tako lahko naletimo na lisičke, golobice, tu in tam tudi na kakšnega gobana. Sicer pa najbolj optimalno obdobje za gobe šele prihaja. Ponavadi se začne že v drugi polovici avgusta in potem nadaljuje v september in oktober. "Takrat se temperature znižajo, več je vlage in padavin. To je sprožilni faktor, ki vzpodbudi gobe, da začnejo z intenzivnejšo rastjo."
V jesenskem času bomo tako lahko nabirali poletne in jesenske gobane, golobice, dežnike, kukmake, ... Takrat bodo imeli prednost tisti gobarji, ki gobe dobro poznajo, saj bo njihova diverziteta zelo široka, še pravi Šerod. Dodaja, da bodo v okviru društva na polovici avgusta začeli s ponedeljkovimi determinatorskimi večeri, na katere bodo lahko občani prinašali gobe, ki jih ne poznajo, njihovi strokovnjaki pa jih bodo prepoznali.