Regionalna razvojna agencija Podravje - Maribor se je s projektom »zaDravo« kot edinim predlaganim projektom iz Podravja uvrstila med finaliste natečaja Moj projekt, EU projekt 2025. Gre za dobre zgodbe (skupaj 17 projektov), ustvarjene z evropskimi sredstvi, ki oblikujejo naš skupni boljši danes in jutri z različnih področij – evropske kohezijske politike, Interreg sodelovanja, notranjih zadev, skupne kmetijske politike ter ribištva, pomorstva in akvakulture.
Obnovili habitate vzdolž reke Drave
Projekt zaDravo spodbuja ohranjanje narave vzdolž reke Drave ter izboljšanje biodiverzitete v Podravju. Z obnovo habitatov in izobraževalnimi vsebinami obiskovalce ozavešča o pomenu varstva narave. Glavni cilj projekta je bil z načrtovanimi aktivnostmi oz. varstvenimi ukrepi izboljšati neugodno stanje štirih habitatnih tipov in enajstih kvalifikacijskih vrst znotraj varovanega območja Natura 2000 Drava.
Z obnovo prodišč v Staršah in Zlatoličju so izboljšali stanje habitatnega tipa skalna travišča na bazičnih tleh, z odpravo zaraščanja in uvedbo redne košnje so izboljšali stanje polnaravnih suhih travišč, z zasaditvami avtohtonih dreves so obnovili stanje obrečnih gozdov. Z vzpostavitvijo mreže ekocelic so izboljšali stanje habitata za vrsto hrošča škrlatni kukuj. Za izboljšanje stanja dvoživk vrst veliki pupek in hribski urh je bila urejena mreža bogato strukturiranih vodnih habitatov. Za izboljšanje stanja avtohtone vrste želve močvirska sklednica je bila obnovljena mrtvica Drave pri Muretincih in izveden izlov tujerodnih želv na tem območju. Na gradu Borl, ki predstavlja pomembno poletno zatočišče in kotišče za netopirja veliki podkovnjak, so bile izboljšane preletne odprtine na objektu.
Da bi izboljšali populacijo bobrov je bil obnovljen del mrtvice Struga pri Dupleku, za vidre je bila izvedena vzpostavitev prehodnosti med Dravo in njenima pritokoma Bela in Miklavški potok. Za izboljšanje habitata ogroženega hrošča močvirski krešič je bilo izvedeno izboljšanje pretočnosti Šturmovskega rokava. Značilna ptica kmetijske kulturne krajine, rjavi srakoper, ima sedaj na voljo več mejic, remiz in ekstenzivnih travnikov s posamičnimi drevesi in grmi. Na teh novo vzpostavljenih površinah se ne izvaja intenzivno kmetijstvo. Domnevno izumrlo rastlinsko vrsto plazeča zelena so doselili na lokacije primernih rastišč v območju Natura 2000 Drava. S sonaravno preureditvijo obrežnega zavarovanja reke Drave v Trčovi je bila izvedena podlaga, ki naravi omogoči oblikovanje habitata kačjega pastirja vrste kačji potočnik. Z namenom ozaveščanja in boljše informiranosti so za prebivalce in obiskovalce vzpostavili 16 izobraževalnih enot, ki podajajo informacije o naravni in kulturni dediščini območja. Več o projektu lahko preberete na tej povezavi, kjer boste našli tudi daljši film o reki Dravi in animirani film, ki je zanimiv za otroke. Oba filma sta bila narejena v okviru omenjenega projekta.
Glasujete lahko samo še danes
Za projekt »zaDravo« lahko na tej povezavi glasujete samo še danes, in to z veljavnim elektronskim naslovom (tudi gmail). Zmagovalca, torej naj EU projekt 2025, bodo razglasili na dan Evrope 9. maja.