Obiskali smo Gasilsko brigado Maribor, kjer so nam predstavili letni pregled dela gasilcev. Poveljnik Primož Osojnik nam je postregel z nekaterimi statističnimi podatki: Do 23. decembra je bilo opravljenih 1517 intervencij, medtem ko je bilo v preteklem letu zabeleženih 1800, kar je posledica večjih neurij. Največ intervencij (580) je bilo povezanih s tehnično pomočjo, sledili so požari s skoraj 200 intervencijami. Zabeleženo je bilo tudi 150 prometnih nesreč ter 70 intervencij z nevarnimi snovmi.

Največ nesreč se zgodi med 10.00 in 11.00 ter zvečer med 19.00 in 20.00. Dnevno se največ intervencij zgodi v ponedeljek in petek, medtem ko sta julij in avgust meseca, v katerih se opravi največ intervencij zaradi neurij.

Letošnje leto brez večjih intervencij

Kot nam je dejal direktor Gasilske brigade Maribor Aleš Ciringer, letošnje leto za gasilce ni bilo tako obremenjujoče v primerjavi s preteklimi: "Leta 2022 smo se soočili s požarom na Krasu, medtem ko so bile v lanskem letu v ospredju poplave. Gasilska brigada se je tudi takrat odzvala in pomagala drugim gasilskim društvom po vsej Sloveniji, kar pa letos ni bilo potrebno. Kljub temu smo imeli nekaj intervencij, povezanih z neurji. V Mariboru je bilo teh nekoliko manj, večji obseg pomoči pa smo nudili predvsem v Slovenski Bistrici, Račah-Framu ter Hočah-Slivnici. Avgusta smo pomagali tudi v predelih Maribora, kot so Malečnik, Zrkovci in Dogoše."

[[image_1_article_72939]]

Ciringer je ponosen, da so izpeljali večino projektov, ki so si jih zadali: "Uspešno smo dosegli vse načrte. Med ključnimi pridobitvami je prevzem novega gasilskega vozila, namenjenega vodenju večjih intervencij. Po nesreči pred nekaj leti, ko smo ob izvozu na intervencijo ostali brez vozila, smo imeli težave v preteklih dveh letih, vendar bo novo vozilo zagotovo povečalo našo učinkovitost pri intervencijah."

Štabna soba kot velika pridobitev za mariborske gasilce

Kot pomembno pridobitev s strani organizacije dela samih intervencij bo pripomogla nova štabna soba, ki so jo gasilci v delovnem času ustvarili kar sami: "Omogočila bo bolj učinkovito delo v prihodnosti. Kljub temu, da ni šlo za veliko finančno vložena sredstva, bo prispevek k boljšemu delovanju zagotovo občuten. Celotno obnovo smo izvedli sami, v službenem času, in za ta projekt vložili približno 60.000 evrov iz lastnih sredstev. Vključena so bila različna dela: strojna, električarska in vodovodna, prav tako pleskanje in gradbena dela, s katerimi smo iz enega večjega prostora oblikovali tri ločene prostore. Ti prostori bodo omogočili učinkovitejše reševanje večjih ali dolgotrajnejših intervencij, pa tudi obvladovanje več intervencij hkrati."

[[image_5_article_72939]]

Hkrati pa direktor Gasilske brigade Maribor izpostavi dotrajanost objekta, v katerem delujejo, zato bo v prihodnosti precej dela ter finančnih sredstev vloženih tudi v sanacijo: "Objekt, v katerem delujemo, je precej dotrajan, zato so potrebna številna vzdrževalna dela. V zadnjih letih smo obnovili streho, v letošnjem letu pa smo izvedli sanacijo severnega dela objekta, vključno s preplastitvijo balkona in reševanjem težav z zamakanjem. V prihodnosti bomo morali nadaljevati z obnovo objekta, saj je že precej star in potrebuje številne popravke." Med glavne izzive za prihodnost pa Ciringer navaja še nakup novega logističnega vozila, ki bo omogočal hitrejše in učinkovitejše intervencije: "Izvedli smo tudi javno naročilo za manjše logistično naročilo, ki nam bo pripomoglo k temu, da bomo na intervencijah bolj hitri in učinkoviti. Dobava je sicer nekje aprila prihodnje leto, saj gre pri nakupu večjih zadev na dvoletni rok. Poleg tega smo nabavili različne gasilsko-reševalne opreme v skupni vrednosti 300.000 evrov, ki bo nadomestila staro in dotrajano opremo, ki je bila poškodovana med intervencijami."

Velika gasilska vaja v UKC Maribor

Poveljnik Gasilske brigade Maribor Primož Osojnik je kot eno izmed večjih projektov izpostavil tudi veliko gasilskih vaj, ki so jih izvedli: "V letošnjem letu smo izvedli 400 vaj, med katerimi je bila ena večja v UKC Maribor, v kateri je sodelovalo 150 gasilcev in 30 reševalcev. V tej vaji smo obravnavali 30 pogrešanih oziroma ponesrečenih oseb." Dodaja, da si na tem področju želijo še napredovati, predvsem s pomočjo novega vozila ter novim sistemom vodenja, ki jim bo v veliko pomoč predvsem pri naravnih nesrečah.

[[image_2_article_72939]]

Gasilska brigada Maribor se je tako tudi v letošnjem letu izkazala z odličnim delom in inovacijami, ki prispevajo k večji učinkovitosti in odzivnosti. S sodobnimi rešitvami, kot sta nova štabna soba in vozilo za vodenje intervencij ter z neprestanim usposabljanjem ostajajo pripravljeni na vsak izziv, hkrati pa postavljajo temelje za še boljše delovanje v prihodnosti.