V kulturnem domu v Svečini v občini Kungota so pred dnevi pripravili slavnostno podelitev priznanj in nagrad Civilne zaščite RS za vzhodnoštajersko regijo. Leto 2022 si bomo zapomnili po številnih dogodkih s področja varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami. V vzhodnoštajerski regiji so v lanskem letu zabeležili 1901 dogodek, kjer je bilo potrebno posredovanje najrazličnejših struktur, in sicer: 632 intervencij zaradi tehnične in druge pomoči; 215 intervencij zaradi požarov v objektih; 172 intervencij zaradi nesreč v cestnem prometu; najdbo in uničenje 250-kilogramske aviobombe; aktivnosti, povezane z vojno v Ukrajini; delovanje regijske enote za prečrpavanje vode za zagotavljanje pitne vode za slovensko Istro. Prizadela sta nas suša in neurje s točo, ne smemo pa pozabiti na sodelovanje gasilcev naše regije ob požaru na Krasu in še bi lahko naštevali.
Zaslužne so nagradili z bronastimi, srebrnimi in zlatimi znaki
Ker brez reševalcev, ki oskrbijo naše poškodbe, nam zagotovijo varnost in povrnejo samozaupanje, ne gre, so za svoja nesebična, požrtvovalna dejanja in humano delo prejeli priznanja Civilne zaščite. V Kungoti so jih podelili enajst, in sicer kot zahvalo za dolgoletno in požrtvovalno delo na področju zaščite, reševanja in pomoči, številna pa tudi za hrabra dejanja ob različnih vrstah nesreč.
Za požrtvovalno in uspešno opravljanje nalog zaščite, reševanja in pomoči so bronasti znak Civilne zaščite prejeli: Aljoša Lovišček (operater v regijskem centru za obveščanje Maribor), Klemen Potrč (član občinskega štaba CZ občine Sveta Trojica), Valerija Majhen (vodnica reševalnega psa; prostovoljka društva REPS), Robert Ošlovnik (poveljnik PGD Paloma Sladki vrh in podpoveljnik OGP Šentilj), Miran Furek (poveljnik PGD Spodnja Polskava), Boris Horvat (operativni gasilec PGD Razvanje), Igor Strnad (operativni gasilec PGD Ruše) in Edvard Čepe (višji policist – kriminalist na PP Maribor II).
Srebrni znak Civilne zaščite, ki se podeljuje za posebne zasluge in izjemen prispevek pri razvijanju in krepitvi varnosti pred naravnimi in drugimi nesrečami, so podelili: Edvardu Urbanclu (predsedniku in podpoveljniku PGD Zg. Kungota), Miranu Korenu (operativcu, predsedniku PGD Sp. Kungota), PGD Šmartno na Pohorju (za 100 let delovanja), PGD Zrkovci (za 110 let delovanja – priznanje jim bo podeljeno 17.6.2023 ob dnevu gasilcev Gasilske zveze Maribor) in Robertu Grumu (znak so mu podelili na državni prireditvi ob dnevu Civilne zaščite 1. marca v Brdu pri Kranju).
In še prejemniki zlatega znaka Civilne zaščite, ki se podeljuje za dolgoletno uspešno delo pri razvijanju in krepitvi organiziranosti, usposobljenosti in pripravljenosti Civilne zaščite ter drugih sil za zaščito, reševanje in pomoč: Igor Grušovnik (občinski gasilski poveljnik občine Selnica ob Dravi in nekdanji poveljnik občinskega štaba CZ Selnica ob Dravi), 670. logistični polk Slovenske vojske, Kinološko društvo za reševalne pse REPS Maribor (za 25. obletnico ustanovitve) in PGD Selnica ob Dravi (ob 120-letnici delovanja).
Zbrane na prireditvi je pozdravila županja občine Kungota Tamara Šnofl, slavnostni govornik je bil mag. Martin Smodiš, vršilec dolžnosti direktorja Urada za operativo Uprave RS za zaščito in reševanje, kulturni program pa so izvedli učenci Osnovne šole Kungota, podružnica Svečina, in Kjara Urbancl.