Pred več kot desetimi leti so se v občini Cerkvenjak v osrednjih Slovenskih goricah odločili za elektrifikacijo razsvetljave tako imenovanih večnih luči na grobovih. Šlo je za projekt, v katerega so vključili podjetje Azaleja iz Boštjana, ki je takrat izvajalo tovrstno elektrifikacijo pokopališč, danes je izvajalec elektrifikacije Drago Kolbl, s.p. Cilj projekta je bil zagotoviti stalno večno lučko na grobovih, neodvisno od vremena, in zmanjšati obremenitve okolja zaradi plastičnih sveč in baterijskih vložkov.

Elektrificiranih je okoli 10 odstotkov grobov

Simona Kramberger iz cerkvenjaške občinske uprave nam je povedala, da je k projektu pristopilo dokaj malo občanov: “V tem trenutku imamo od skupno 550 grobov, kolikor jih je na pokopališču – po novem so oštevilčeni, elektrificiranih približno 10 odstotkov grobnih polj  (55 priklopov). Za posamezni priključek je zdaj potrebno odšteti  110 evrov (z DDV-jem), cena pa zajema napeljavo elektrike na grobno polje. Potrebno je kupiti tudi posebno nagrobno luč, ki se je preko priključka poveže na električno omrežje. Strošek porabe električne energije na letni ravni znaša zgolj 2 evra in se obračuna na položnici za najem groba. Gre res za minimalni strošek, toliko recimo stane ena klasična sveča.”

Strošek porabe električne energije na letni ravni znaša zgolj 2 evra in se obračuna na položnici za najem groba.

Namen izvedbe tega projekta zmanjševanje uporabe plastičnih sveč in s tem zmanjšanje odpadkov s tega naslova. Občini, kot upravljavcu pokopališča, je v interesu tudi z vidika stroškov, da se tovrstni projekt izvaja, saj bi s tem pripomogli tudi k postopnem znižanju stroškov odvoza odpadkov. Vemo tudi, da dogorele plastične sveče kazijo videz pokopališča, predvsem je to najbolj opazno po dnevu mrtvih, ko odpadne sveče ležijo po vsem pokopališču. S tem bi rešili tudi to težavo, v kolikor bi seveda upoštevali dejstvo, da je na grobu večna lučka in ne bi množično prinašali plastičnih sveč.