Danes, 9. 11. 2024, je v Gornji Radgoni potekal veličastni dogodek zasaditve potomke najstarejše vinske trte, ki omogoča še večje vzpostavljanje pomena tradicije in kvalitete vinarstva na Štajerskem.
Arsenovič: "Vse poti vodijo k Hiši Stare trte"
Ob slovesnosti je prisotne nagovoril župan MOM Saša Arsenovič, ki je bil vesel pobude, da najstarejša vinska trta svoje mesto najde tudi v Gornji Radgoni, ob tem pa je zadovoljen, da so na dogodku prisotni tudi Mariborčani. Potomka Stare trte zagotova spada v Gornjo Radgono, saj se je v tem mestu pridelala prva penina po šampanjski metodi na območju Slovenije. "Zagotovo je zaradi uspešne zgodbe Radgonskih goric tudi veliko uspešnih peninčarjev drugod po Sloveniji. Naša najstarejša vinska trta dobiva vedno večjo veljavo, včasih se šalim, da vse poti vodijo k Hiši Stare trte, v kateri tudi penin ne manjka. Simbolika današnje zasaditve potomke nas bo zavezovala k temu, da negujemo odnose in da se veselimo vsake dobre letine," je dejal Arsenovič, ki verjame, da bo trta dobro uspevala.
Podeljena že 151. potomka
Skrbnik in lastnik najstarejše vinske trte Stane Kocutar se je zahvalil županu, da je podpisal, da cepič najstarejše vinske trte na svetu posadijo v Gornji Radgoni, na dvorišču Radgonskih goric. Kocutar je poudaril, da je vesel, da smo se na tak način povezali. "Zgodba je takšna, da v skladu s pravili podeljujemo pet potomk letno, ampak župan ima možnost podeliti tudi izven tega okvirja, na primer, če gre za dogodek, ki je primeren, ali če gre za potrebe slovenske diplomacije, kar se je že dogajalo v preteklosti. Tako je danes, dva dni pred Martinovim, v Gornji Radgoni zasajena potomka, ki je že 151. po vrsti, odkar Maribor od leta 1990 podeljuje to zgodbo," je za naš medij dejal Stane Kocutar, ki pravi, da so pogoji za uspešno rast potomke na tem mestu izpolnjeni. "Rastišče v Gornji Radgoni je prav tako primerno, saj je odprto proti jugovzhodu, in ko je najvišji hod sonca, je trta tudi tukaj od 9. do 16. ure zanesljivo osončena," je razložil Kocutar.
Zasaditev je simbolika spoštovanja tradicije
Ob poudarjanju razlogov za prizadevanje za posaditev potomke prevladuje pomen tradicije in naših prednikov. "Ko lahko ljudem pokažemo, da premoremo v Sloveniji najstarejšo vinsko trto na svetu, lahko še bolj promoviramo in poudarjamo dejansko tradicijo vina na naših tleh," je dejal Borut Cvetkovič, direktor Radgonskih goric, ki ob bodočih letinah in trgatvah trte želi nadaljevati tradicijo Maribora.
"Za Občino Gornja Radgona je vsekakor čast, da se potomka nahaja tudi pri nas. Kot simbolika je to nekaj, kjer se združuje spoštovanje do prednikov, pridelovanja vina in nenazadnje do vsega, kar nam narava daje. Verjamem, da se bo potomka tukaj dobro počutila in bo rasla tako, kot je treba," je za naš medij ponosno dejala županja Občine Gornja Radgona Urška Mauko Tuš, ki se zaveda, da ima njihova občina skupno značilnost z mariborsko občino, in sicer negovanje tradicije vinogradništva in kulturnega pitja vina. "Vino namreč ni le tekočina, je veliko več: Ogromno truda, poti, pridnih delovnih rok, zato moramo imeti spošljiv odnos do pridelovalcev vina in kulture pitja," je zaključila Mauko Tuš.