V Dupleku so danes župan Mitja Horvat in predstavniki izvajalcev predstavili projekt Odvajanje in čiščenje odpadne vode v porečju Drave – občina Duplek, s katerim je občina na območju Zgornjega Dupleka pridobila 8 tisoč 953 metrov javnega kanalizacijskega omrežja in osem črpališč. V okviru gradnje je bilo zamenjanih 890 metrov vodovodnih cevovodov, položnih 1000 metrov nizkonapetostnega voda, na območjih gradnje so obnovili ceste, ponekod tudi javno razsvetljavo. Z investicijo so omogočili 892 prebivalcev v 297 gospodinjstvih priklop na javno kanalizacijo. Pogodba z izvajalci je bila sklenjena maja 2020, zaradi dolgotrajnega postopka podpisa sofinancerske pogodbe z državo so z deli začeli šele julija 2021.
Veliko breme je bilo na občini
“Vesel sem, da smo projekt kljub številnim izzivom, torej gradnji v strnjenih naseljih in pritisku na cene, zaključili brez velikih zapletov. Zaradi spremembe cen in dodatnih nepredvidenih del se je projekt podražil za 560 tisoč evrov, še vedno pa smo v okvirjih dovoljenega,” je povedal dupleški župan Mitja Horvat. Končna vrednost del brez DDV-ja znaša 2 milijona 465 tisoč evrov, z davkom 3 milijone in 8 tisoč. Občina je do sedaj od države prejela 980 tisoč evrov sofinancerskih sredstev, pričakujejo jih še za 364 tisoč. “Veliko breme je bilo na občini, ki je ves čas zalagala finančna sredstva, saj je financiranje države precej zamujalo.” Od države si skupno obetajo milijon 345 tisoč evrov sofinacerskega denarja (45 odstotkov financira Evropska unija, nacionalni javni prispevek iz državnega proračuna znaša 8 odstotkov, 47 odstotkov investicije financira občina Duplek). Občina je že pridobila vsa uporabna dovoljenja, nekaj gospodinjstev je na novo omrežje že priključenih, drugi se bodo v kratkem.
Gradnja je potekala v posebnih razmerah
Borut Roškar, direktor podjetja VGP Drava Ptuj, ki je bil glavni izvajalec projekta, je poudaril, da so se v času gradnje ves čas soočali s posebnimi razmerami, vezanimi na covid in ukrajinsko vojno, ki je močno pritiskala na cene materialov. “V usklajevanju z občino smo našli razumevanje, da so nam del teh stroškov pokrili. Vesel sem, da smo s pomočjo partnerjev, s Pomgradom in Komunalo Slovenske gorice, ta projekt složno zaključili. Ne bom rekel, da v roku, zagotovo pa glede na vse težave v upravičenem času.”
Občina je v okviru projekta pridobila 21 tisoč kvadratnih metrov novih asfaltnih površin
Direktor projekta za področje NG v podjetju Pomgrad Andrej Vertič je dodal, da so dokazali, da se da s tako imenovano pogodbo o skupnem nastopu uspešno izvesti projekt. “Potrebnega je bilo nekaj usklajevanja. Pomgrad je opravil približno polovico obsega del. Ker gre običajno kanalizacija po prometnicah, smo naredili približno 21 tisoč kvadratnih metrov novih asfaltnih površin.”
Janez Belna, direktor Komunale Slovenske gorice, je dejal, da je njihovo podjetje opravilo manjši, 25-odstotni delež del. Zahvalil se je občini in partnerjema za korektno usklajevanje. “Dela so bila zahtevna. Marsikje po ozkih ulicah smo naleteli na kamenje. Zahvaljujem se stanovalcem za upoštevanje naših navodil.”
Z gradnjo javnega kanalizacijskega omrežja še niso zaključili
Na območju aglomeracije Zgornji Duplek je s končanim projektom urejeno odvajanje in čiščenje odpadne vode za najmanj 99,84 odstotkov prebivalcev. Izven aglomeracije pa so naselja, npr. Korena, Zimica, kjer ni predvidena gradnja javnega kanalizacijskega omrežja, tam občina sofinancira male čistilne naprave. Spodnji in Zgornji Duplek ter del Dvorjan pa so zdaj s kanalizacijo pretežno že pokriti, kar predstavlja 40 odstotkov celotne občine. Vsa zbrana odpadna voda se iz celotnega obravnavanega območja aglomeracije priključuje na obstoječe javno kanalizacijsko omrežje v Zgornjem Dupleku, prek katerega je odvedena na obstoječo centralno čistino napravo Maribor, kjer se očisti.
Po pojasnilih župana z gradnjo javnega kanalizacijskega omrežja še niso zaključili. V gradnji sta dva odseka kanalizacije v Spodnjem Dupleku, dodatni kraki so predvideni tudi v aglomeraciji Dvorjane.