V dvorani kulturnega doma v Zgornji Koreni so se na 21. redni seji sestali člani občinskega sveta Občine Duplek. Uvodoma je župan Mitja Horvat občinski svet seznanil z aktualnim dogajanjem v občini v času od zadnje seje. Povedal je, da nadaljujejo z gradnjo kanalizacijskega omrežja v celotni aglomeraciji Zgornji Duplek, prav tako z zakonsko predvidenimi aktivnostmi v postopku sprejemanja OPPN za SD 13 (Talce), OPPN za SD-2 (pri športni dvorani Sp. Dupleku) in OPPN VF-3 na Vurberku. Izvedena je bila prenova igrišča v Dvorjanah s sanacijo asfaltne površine in nanosom umetne mase – tartana. Izrisane so bile črte za mali nogomet, rokomet, košarko in odbojko. Nameščeni so novi koši in goli. Dobavljeno je tudi premično stojalo z mrežo za odbojko oziroma badminton. Za prenovo so, na podlagi uspešne prijave na javni razpis Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport, prejeli sofinancerska sredstva v višini nekaj manj kot 23 tisoč evrov. Na objavljeno javno naročilo male vrednosti za novogradnjo nogometnega igrišča z umetno travo je Občina Duplek prejela tri ponudbe. Trenutno je v objavi odločitev o izbiri izvajalca, katere pravnomočnost čakajo. Predvidoma po zimskih počitnicah bo podpis pogodbe z izbranim izvajalcem.
Na podlagi uspešne prijave na razpis so prejeli v podpis pogodbo Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport za sofinanciranje gradnje oziroma prizidave vrtca v Spodnjem Dupleku. Ministrstvo s pogodbo zagotavlja sofinanciranje v višini 1.063.479 evrov. Za predmetno rekonstrukcijo in novogradnjo je v teku izdelava dokumentacije za pridobitev gradbenega dovoljenja. Prav tako so v teku postopki izbire izvajalcev za ureditev učilnice na prostem pri Osnovni šoli Korena in prenove razsvetljave na igrišču Korena, vse v okviru projekta Učimo se v naravi, kjer so zagotovljena sofinancerska sredstva LAS-a iz sklada ESRR. V teku je tudi postopek za nabavo električnega komunalnega vozila za potrebe režijskega obrata, ki je prav tako sofinanciran iz projekta LAS, sredstva EKSRP, v okviru projekta Naša Drava. V izdelavi je predlog sanacije kletnih prostorov grajske zidanice, ki ga bodo na skupnem ogledu objekta s strokovnjaki Zavoda za varstvo kulturne dediščine uskladili še v tem tednu.

S projektanti in gradbenim nadzorom prenove oziroma dozidave Osnovne šole Korena so izvedli ogled objekta. V starem delu šole so namreč že dalj časa manjše razpoke, ki jih redno spremljajo. Opazovanja kažejo, da se z leti le-te postopoma večajo, zato bi bilo smotrno poleg že izvedenih dodatnih ojačitev v obliki vezi v času prenove fasade in ostrešja izvesti dodatne horizontalne vezi na podstrešju in nato še sanacijo razpok na notranjih ometih. Predvidoma v začetku meseca aprila bodo prejeli finančno ovrednoten popis potrebnih sanacijskih ukrepov.

V nadaljevanju seje so svetniki potrdili odlok o ustanovitvi javnega podjetja Nigrad d.o.o., s katerim se dosedanja družba Nigrad, komunalno podjetje, d. o. o., preoblikuje v Javno podjetje Nigrad, komunalno podjetje, d. o. o., sprejeli pa so tudi poslovno finančni načrt 2022 z letnim načrtom ravnanja  s stvarnim premoženjem Javnega medobčinskega stanovanjskega sklada Maribor. Občina si obeta, da se stanovanjski sklad odloči za nakup enega stanovanja v dupleški občini.

Prizadevajo si za dodelitev dodatnega 0,5 tima na področju zobozdravstva

Občinski svet je v prvi obravnavi potrdil tudi dva odloka, ki se navezujeta na pogoje za podelitev koncesije za opravljanje javne službe na področju otroškega in mladinskega zobozdravstva in na pogoje za podelitev koncesije za opravljanje javne službe na področju zobozdravstva za odrasle v občini Duplek. “Odloka smo prejeli v prvem branju, v nadaljevanju potrebujemo še soglasji Ministrstva za zdravje in zdravstvene zavarovalnice. V skladu z aneksom o dogovoru o izvajanju zdravstvenih storitev smo za odraslo zobozdravstvo že neposredno upravičeni do nove koncesije, za otroško in mladinsko zobozdravstvo pa so nam dodatno odobrili polovico programa. Upamo, da se izide tako, da bo naša občina do tega neposredno upravičena. Vemo, da je težava z izvajalci. Imamo sicer otroško in mladinsko zobozdravnico s polovico priznanega programa, ki je pokazala interes, da svoj program še dodatni razširi,” je pojasnil župan.

V skladu z aneksom o dogovoru o izvajanju zdravstvenih storitev smo za odraslo zobozdravstvo že neposredno upravičeni do nove koncesije, za otroško in mladinsko zobozdravstvo pa so nam dodatno odobrili polovico programa.

V primeru da dodatni program ne bo oddan v okviru javnega razpisa ZZZS, ki je trenutno v teku, obstaja možnost, da Občina podeli koncesijo.  “Zdravstveni dom dr. Adolfa Drolca Maribor na območju občine Duplek zaradi pomanjkanja kadra prav tako ne more zagotavljati otroškega in mladinskega zobozdravstva. Zaradi tega smo pripravili predlog koncesijskega akta – odloka, na podlagi katerega bomo pripravili javni razpis za podelitev koncesije, če bo to potrebno in mogoče,” izhaja iz gradiva za sejo.

Kar pa zadeva odraslo zobozdravstvo, je občina glede na kriterij velikosti občine pridobila še dodatno polovico tima. Iz gradiva med drugim izhaja, da Zdravstveni dom dr. Adolfa Drolca Maribor na območju občine Duplek zaradi pomanjkanja kadra ne more zagotavljati zobozdravstva za odrasle. Zaradi navedenega je potrebno izpeljati postopek za izbiro novega koncesionarja na področju zobozdravstva za odrasle na območju občine Duplek. Postopek se prične s sprejemom koncesijskega akta, t.j. odlokom. Župan dodaja: “Če pridobimo izvajalca, bo tako več ljudi na našem območju upravičenih do osebnega zobozdravnika.”

Ekonomsko ceno programov predšolske vzgoje so povečali za 8 odstotkov

Dupleški svetniki so uskladili še pravilnike za razdeljevanje proračunskih sredstev društvom ter po skrajšanem postopku potrdili spremembe odloka o sofinanciranju letnega programa športa. Med pomembnejši zadevami je bila določitev ekonomske cene programov predšolske vzgoje ter dnevnega stroška živil v vrtcih. “Že v lanskem letu smo zaznali, da ekonomska cena več ne pokriva vseh izdatkov, ki se pojavljajo pri izvajanju predšolske vzgoje. Obe šoli smo pozvali, da naj pripravita izračune na novih izhodiščih, saj smo vedeli, da se bodo z letom 2022 odražala napredovanja, ki so se zgodila konec leta 2021 pri učiteljih, prav tako tudi zvišanje minimalne plače in podobno. V izračune so vključili tudi pričakovano rast življenjskih stroškov oziroma živil. Na ta način pridobljeni izračuni so pokazali okoli 25-odstotno povišanje ekonomske cene programov vrtčevskega varstva. V občinski upravi smo te izračune korigirali in predlagali 8-odstotno zvišanje ekonomske cene, kar je potrdil tudi občinski svet. Še vedno pa ostaja sklep, da se med letom lahko vsi zavodi financirajo po dejanskih stroških.”