Za učence Osnovne šole Cerkvenjak – Vitomarci je prvi šolski dan minil mirno. Na matični šoli v Cerkvenjaku so še posebej zadovoljni, saj imajo po nekaj letih znova dva oddelka prvega razreda, včeraj pa je šolski prag prvič prestopilo 33 otrok. Število prvošolčkov je višje tudi na podružnični šoli v Vitomarcih v občini Sveti Andraž v Slovenskih goricah, kjer so letos vpisali 11 otrok. Na matični šoli v Cerkvenjaku je tako v novem šolskem letu 235 učencev, 68 pa v Vitomarcih. V cerkvenjaškem vrtcu imajo vpisanih 109 malčkov v šestih oddelkih in v vrtcu v Vitomarcih pa 66 otrok v štirih oddelkih.
V naslednjih treh letih bodo vrtec dogradili
“V vrtcu v Cerkvenjaku nam zmanjkuje prostora. Občina se že pripravlja, so tik pred izdajo gradbenega dovoljenja, da vrtec povečamo za dodatne štiri oddelke. To bi se naj zgodilo v naslednjih treh letih, potem pa bomo imeli na voljo 10 vrtčevskih oddelkov. Prav tako postaja premajhna osnovna šola, z enako težavo se soočamo v vitomarškem vrtcu,” nam je pojasnil ravnatelj Mirko Žmavc. Dodaja, da je bila lanskoletna energetska sanacija šolskega objekta v Cerkvenjaku ena boljših naložb: “Energent za ogrevanje smo praktično znižali na tretjino. Nekoč smo za ogrevanje šolske stavbe porabili približno 35 tisoč litrov kurilnega olja, pred leti smo ta strošek z novim energentom, lesnimi sekanci, prepolovili, v lanskem letu pa smo z energetsko sanacijo objekta prepolovili tudi tega. V okviru investicijskih sredstev, ki so na voljo, smo v času letošnjih šolskih počitnic posodobili notranjo opremo in prepleskali nekaj prostorov.”
Za prvošolce in njihove starše so včeraj v jedilnici šole pripravili poseben sprejem. Ravnatelj jim je zaželel, da naj se na šoli dobro počutijo, in dodal, da šola v primerjavi z vrtcem prinaša nove obveznosti. “Šola postaja v domeni človeškega razvoja tudi kaj drugega kot samo udobje. Je tudi določen napor, učenje ni enostavno, otrokom pa želimo na tej stopnji izobraževanja dati vse primarne oblike znanja, ki bodo dobra podlaga za to, da bodo lahko šolanje nadaljevali.”
Občina je poskrbela za varne šolske poti
Prometno nevarna cesta skozi središča Cerkvenjaka je po prenovi in znižani najvišji dovoljeni hitrosti postala varnejša. V prvih dneh novega šolskega leta za varnost otrok v prometu ob policistih in redarjih skrbijo tudi člani domačega gasilskega društva. Župan občine Cerkvenjak Marjan Žmavc je v nagovoru prvošolcem poudaril, da so se v občinski upravi potrudili za varne šolske poti. “V neposredni bližini šole smo uredili parkirišče, že v lanskem letu novo avtobusno postajo, v določenih naseljih pa smo omejili hitrost prometa na 30 kilometrov na uro. Ob tem smo razširili šolske avtobusne prevoze. V naslednjih 14 dneh bomo obstoječim linijam dodali dve novi; v Brengovo in Ivanjski Vrh. Dragi starši, opozarjajte otroke na varno pot v šolo.”
Do 9. septembra bodo policisti v okoli šol in vrtcev poostreno nadzirali promet
Danilo Juršnik s Policijske postaje Lenart je staršem in otrokom podal nekaj napotkov za varno udeležbo v cestnem prometu. Otroci so namreč med najbolj ranljivimi udeleženci v cestnem prometu, saj so nepredvidljivi in razigrani. Zato morajo biti vozniki nanje posebej pozorni. Policisti so že v avgustu v okolici vrtcev in šol pregledali cestnoprometno signalizacijo, prav tako z vodstvi šol načrte varnih šolskih poti. Povezali so s tudi z lokalnimi skupnostmi in drugimi, ki lahko pomembno vplivajo na zagotavljanje varnosti v cestnem prometu. V teh dneh, poostreno do 9. septembra, so tako policisti še posebej pozorni na voznike, ki morebiti kršijo cestnoprometna pravila, prav tako na učence prvih in drugih razredov, da uporabljajo rumene rutice in ustrezne odsevnike. Več pozornosti namenjajo tudi voznikom avtobusov, pozorni pa so tudi na uporabo zadrževalnih sistemom pri prevozih otrok.
V zadnjih petih letih so bili otroci na cestah na območju Policijske uprave Maribor udeleženi 463 prometnih nesrečah. V dveh prometnih nesrečah sta otroka umrla, 18 jih je bilo huje, 384 pa lahko telesno poškodovanih.