Od preteklega petka na ploščadi pri gasilskem domu v Cerkvenjaku, v neposredni bližini Johanezove trte, potomke Stare trte z mariborskega Lenta, stoji klopotec. Tudi letos so za njegovo postavitev poskrbeli člani Društva vinogradnikov in ljubiteljev vina Cerkvenjak, ki ga prizadevno vodi Franci Zorko. Klopotec velja za simbol štajerskega in slovenskega vinogradništva. Postavljamo ga po krščanskih praznikih: od sv. Jakoba in sv. Ane konec julija, preko sv. Lovrenca 10. avgusta, velikega šmarna 15. avgusta, sv. Jerneja 24. avgusta in nekoč celo ob mali maši, 8. septembra. Gre za slovenski izum, je prepričan Drago Korade, prof. iz Spodnje Kungote, ljubiteljski etnolog, ki je napisal knjigo z naslovom Klopotec. V njej med drugim piše: “Po doslej znanem bi smeli sklepati, da je klopotec naš izum, ki pa je imel določene konstrukcijske temelje na nekaterih starejših modelih z nemškega področja; ta je dobil na Slovenskem popolnoma izvirno, območno podobo – to je slovenjegoriška (prleška) in haloška podoba oziroma tip klopotca.” Korade nadaljuje: “Ko pa je prof. Baš leta 1928 zapisal tezo, da so mlini na veter pri nas nastali po vzoru na klopotec, pa se mi pojavijo dvomi. To bi pomenilo, da je klopotec bil poznan že na prehodu iz 15 v 16. stoletje, saj je bil mlin na veter omenjen že leta 1525 na gradu Vurberk. Novinar Senica je zapisal leta 1963, da so se pri nas pojavili prvi klopotci na žitnih poljih 1750 in nato 1770 med vinogradi.”

Ob Johanezovi trti pripravljajo tudi druge dogodke

Postavljanje klopotcev ima v Cerkvenjaku dolgo tradicijo. Prvič so ga postavili v letu 2003, in sicer na domačiji takratnega predsednika društva Ivana Janeza Pučka v Stanetincih. V zadnjih letih pa je njegovo mesto ob potomki Stare trte, kjer društvo vinogradnikov, ki v svojem imenu vključuje tudi ljubitelje vina, v sodelovanju z Občino Cerkvenjak organizira še svečano rez trte, trgatev in v zadnjem času tudi martinovanje.

V petek je zbrane, med njimi so bili župan Marjan Žmavc ter predstavniki sosednjih vinogradniških društev, pozdravil Franci Zorko in se zahvalil vsem, ki so kakorkoli pripomogli k organizaciji dogodka. Še posebej je izpostavil mojstra, 84-letnega Franca Čeha, ki ne samo da je izdelal društveni klopotec, temveč ga tudi redno vzdržuje. Župan Žmavc je v nagovoru poudaril, da se na območju občine razprostira približno 70 hektarjev vinogradov, v katerih vinogradniki pridelujejo odlična vina. Posebno zahvalo je namenil društvu, ki neguje tradicijo postavljanja klopotcev.

Kot je običaj, so možje tudi letos klopotec, potem ko so ga sestavili na tleh in mu dodali rep iz brezovih vej, postavili ročno s pomočjo posebnih drogov. Kmalu zatem je že zapel svojo prvo melodijo. Prijetno druženje so sklenili ob dobri domači kapljici, zvokih harmonike in prigrizku, ki so ga pripravile članice Društva kmečkih deklet in žena Cerkvenjak.