Sveti Jurij v Slovenskih goricah

FOTO: Učiteljica, ki je generacije otrok naučila športanja

Damjan Veršič, 12.03.22 ob 05:02

Cvetka Škrlec iz Jurovskega Dola je za svoje življenjsko delo na področju športa prejela Jurijev srebrnik.

FOTO: Učiteljica, ki je generacije otrok naučila športanja

Cvetka Škrlec je znano ime v osrednjih Slovenskih goricah. Pa ne le zato, ker je žena aktualnega župana občine Sveti Jurij v Slovenskih goricah Petra Škrleca, pač pa predvsem zaradi več kot 40-letnega udejstvovanja na različnih področjih družbenega življenja. 40 let je kot učiteljica športne vzgoje poučevala na Osnovni šoli Jožeta Hudalesa Jurovski Dol, njeno glavno poslanstvo pa sta bila vzgoja mladih za šport in širjenje športnih aktivnosti v kraju. Za svoje življenjsko delo na področju športa in za vzorno športno življenje je prejemnica Jurijevega srebrnika za leto 2021, enega najvišjih občinskih priznanj Občine Sveti Jurij v Slovenskih goricah.

Športna vzgoja je bila njen prvi in najljubši predmet

Cvetka nam pove, da jo šport spremlja vse življenje. Že od mladih nog, ko je z družino prek televizijskih ekranov spremljala športna dogajanja doma in po svetu, je začutila, da je šport to, kar bo zarisalo njeno življenje. “V osnovni šoli in potem v gimnaziji je bila športna vzgoja moj prvi in najljubši predmet. Z veseljem sem se udejstvovala vseh športnih tekmovanj, za katera so me vzpodbujali moji športni pedagogi Milica in Ljerka Zemljič in prof. Franc Ficko. Po končani maturi na gimnaziji Frana Miklošiča v Ljutomeru sem se vpisala na Pedagoško akademijo Maribor, smer telesna vzgoja, in leta 1978 tudi uspešno diplomirala. Istega leta sem se prijavila na razpis prostega delovnega mesta učitelja športne vzgoje na Osnovni šoli Jožeta Hudalesa v Jurovskem Dolu. Rešitev je bila pozitivna in se 6. februarja leta 1978 tudi zaposlila. V prvi vrsti sem bila učiteljica športne vzgoje, saj sem kar 40 let poučevala na tej šoli.”

Za učence prve triade je uvedla projekt Ura športne vzgoje vsak dan

Njena največja cilja sta bila vzgoja mladih za šport in širjenje vseh športnih aktivnosti v kraju. “Zanimanje za šport se je z mojim prihodom pri učencih izredno povečalo, zato smo ustanovili Športno društvo Borec. Za kvalitetno delo in uspehe sem prejela priznanje takratne Občinske telesnokulturne skupnosti Lenart, društvo pa srebrna priznanja za uspešno organiziranost in množičnost na nivoju republiškega tekmovanja. Širili smo športne panoge pri pouku. Poleg poučevanja sem se z učenci udeleževala številnih šolskih, medobčinskih in področnih tekmovanj. Nekateri učenci so s svojimi izrednimi uspehi tekmovali tudi na državnih tekmovanjih v atletiki. Z učenci smo prirejali telovadne akademije, z ritmično skupino smo nastopali na proslavah v kraju in občini Lenart. Učili smo se plavati, hodili na pohode po naših lepih planinah. Za učence prve triade smo uvedli projekt Ura športne vzgoje vsak dan. Projekt je obrodil sadove, saj so učenci pridobili ogromno športnega znanja.”

Devet let je bila organizatorica vseslovenske akcije Šport špas – gibanje in druženje vseh generacij.

Leta 2012 je Cvetka Škrlec prejela plaketo dr. Antona Trstenjaka za življenjsko delo na področju vzgoje in izobraževanja. Devet let je bila organizatorica vseslovenske akcije Šport špas – gibanje in druženje vseh generacij. Na prireditvi so poleg učencev osnovne šole in vrtca sodelovali tudi člani domačih in tujih društev. Leta 2017 je jurovski Šport špas posnela RTV Slovenija, posnetek predvajala na televiziji in s tem promovirala občino.

“Naša mladina se vse manj športno udejstvuje”

“Način življenja ljudi in spreminjanje družbe neposredno spreminjata tudi šport in mladino. Računalnik in družbena omrežja, televizija, nezdravo prehranjevanje, prevozi otrok, … vse to je vplivalo, da se današnja mladina vse manj športno udejstvuje. Rezultati otrok, ki nimajo zadostne podpore pri starših in športnih pedagogih, upadajo. Otrokom primanjkuje volje, vzdržljivosti, vztrajnosti, discipline. Sicer imajo danes vse, kar si zaželijo, in le od družbe, sloga življenja, pedagoških delavcev in v prvi vrsti staršev je odvisno športno udejstvovanje naših otrok.” nam še pove Škrlečeva.

Veliko število mojih učencev je kasneje postalo odličnih športnikov, športnih učiteljev, trenerjev, športnih delavcev v domačem kraju in izven.

“Veliko število mojih učencev je kasneje postalo odličnih športnikov, športnih učiteljev, trenerjev, športnih delavcev v domačem kraju in izven. Tu so dobri in odlični nogometaši David in Aleš Satler, Dejan Belna, mažoretke Tjaša Fišer-Emerih, Gabrijela in Tadeja Grabušnik, Nika Gamser, atleti Jože Čeh, brata Tadej in Gregor Verbošt, Alen Breznik in še veliko drugih.”

Sodelovala je pri načrtovanju in urejanju igrišča za odbojko. To je šport, ki ga ima najraje

Naša sogovornica je aktivno sodelovala pri načrtovanju in izvajanju športnih aktivnosti na področju športa na šoli, v kraju in tedanji skupni občini Lenart. “Sodelovala sem pri načrtovanju in izvedbi športnih površin v okolici šole ter pri nastajanju in urejanju igrišča za odbojko na mivki. Veliko smo vlagali v športne površine. Imamo prečudovit športni park, urejeno igrišče ob šoli s tekalno 60-metrsko stezo in skakališče za skok v daljino. Manjkata daljša steza za teke in seveda športna dvorana.”

Zase Cvetka pravi, da ima najraje odbojko. “Veliko časa sem preživela na igrišču za odbojko. Igrala sem z učenci in žensko odbojkarsko ekipo. To je šport brez osebnih stikov z nasprotnikom in z veliko sodelovanja med ekipo. Zelo uživam v pohodih, rada hodim v planine in ponosna sem, da sem se skupaj z mojimi sodelavci osvojila Triglav in tako postala prava Slovenka.”

Po udejstvovanju v številnih društvih sedaj vodi rekreacijo za starejše in mlajše občanke

Poučevanje in zaposlitev na šoli pa ni bilo edino, kar je počela. Poleg svojega poklica je delovala tudi v prostovoljnih dejavnostih in društvih. Od leta 1980 je bila članica Športnega društva Sveti Jurij. Nekaj let je v upravnem odboru društva delovala kot tajnica. Bila je med soustanovitelji Košarkarskega kluba Lenart in sodelovala v upravnem odboru kluba pri Športni zvezi Lenart. “Organizirala in sodelovala sem pri izvedbi sindikalnih športnih iger. Približno 25 let sem vodila tudi rekreacijo za ženske, kar je kasneje preraslo v ustanovitev ženske odbojkarske sekcije pri Športnem društvu Sveti Jurij, ki deluje še danes. Z ekipo odbojke smo članice sodelovale na raznih turnirjih in dosegale številna priznanja in pokale. Plesala sem v folklorni skupini Jurovčan in v ritmični skupini pri kulturnem društvu, delovala  kot lutkarica v lutkovni skupini v vrtcu v Jurovskem Dolu. Kot članica Planinskega društva HAKL sem bila mentorica podmladka v osnovni šoli. Za opravljeno delo na tem področju sem leta 2000 prejela priznanje Planinskega društva Hakl.”

Skozi vse aktivnosti, ki jih še izvajam, izpolnjujem moto svojih zrelih let: bodi aktiven, druži se in uživaj.

Cvetka, ki je sedaj v pokoju, vodi v Jurovskem Dolu rekreacijo za starejše in mlajše občanke. Družijo se v telovadnici na pilatesu in na pohodih po domačem kraju. V Društvu upokojencev Sveti Jurij sodeluje v programu Starejši za starejše. Je tudi članica Planinskega društva Lenart. “Skozi vse aktivnosti, ki jih še izvajam, izpolnjujem moto svojih zrelih let: bodi aktiven, druži se in uživaj.”

Ob koncu nam pove, da je zelo ponosna, ker je prejemnica Jurijevega srebrnika. Za to visoko priznanje so jo predlagali člani upravnega odbora Športnega društva Sveti Jurij. “Priznanje je dokaz, da je moje delo na področju športa v občini Sveti Jurij v Slovenskih goricah obrodilo sadove.”