Vlada republike Slovenije je potrdila napovedano sofinanciranje projektov pridobitve novih prostorov za osnovne šole, vrtce, glasbene šole in telovadnice lokalnih skupnosti, na katere se lahko prijavljajo vse lokalne skupnosti v Republiki Sloveniji, kar tudi Občini Lenart omogoča, da bo lahko uspešno pristopila in izvedla potrebno dozidavo Osnovne šole Lenart.

Župan občine Lenart mag. Janez Kramberger nam je povedal, da so po potrditvi investicijske dokumentacije na občinskem svetu projekt  »Dozidava Osnovne šole Lenart«, ki ga je v sodelovanju z Osnovno šolo Lenart in občinsko upravo izdelala Razvojna agencija Slovenske gorice prijavili na razpis šolskega ministrstva za pridobitev sofinancerskih sredstev. Vrednost projekta znaša 3.192.147,83 (z vključenim DDV) in se bo izvajal skladno s časovnim načrtom v letih 2021-2024. “Sprva so dejali, da je zmanjkalo sredstev, zdaj, po zagotovitvi dodatnega denarja, pa bo, kot kaže, naš projekt sofinanciran v višini nekaj več kot 1 milijon 829 tisoč evrov.”

Kaj bodo pridobili z dozidavo?

Z dozidavo bodo v Lenartu pridobili nujno potrebne nove šolske prostore v skupni neto površini 2.091 m2, ki bodo omogočali izvedbo osnovnošolskega učnega programa. Z dozidavo (K+P+N) bo pridobljenih:
– 9 učilnic I. triade,
– specializirane učilnice,
– prostor za druženje,
– jedilnica,
– knjižnica s čitalnico,
– garderobe,
– prostori za učitelje,
– komunikacije, servisni prostori, sanitarije.

Vir: Čuček arhitekti, IDZ

Vir: Čuček arhitekti, IDZ

Občina Lenart je že pridobila potrebna zemljišča za načrtovano dozidavo, prav tako pa že izdeluje projektno dokumentacijo, ki bo podlaga za izdajo gradbenega dovoljenja. “Gradbeno dovoljenje pričakujemo že v mesecu avgustu, sledi izbor izvajalca del, ki bi lahko začel z realizacijo projekta v naslednjem letu,” je še dodal lenarški župan.

Pouk izvajajo na dveh ločenih lokacijah

Pouk Osnovne šole Lenart se trenutno izvaja na dveh ločenih lokacijah v razdalji cca. 500 metrov. Pouk prvega in drugega razreda izvajajo na dislokaciji Trg osvoboditve 12. Problematika takšne organizacije pouka je večplastna. Obe lokaciji ločuje zelo prometna in mestoma nevarna regionalna cesta Lenart – Ptuj. Najmlajši otroci ob tej prometnici vsakodnevno prehajajo iz dislokacije na matično šolo k uram športne vzgoje, na kosilo in na druge skupne aktivnosti šole. Organizacija dela na dislokaciji prinaša tudi številne dodatne stroške in pomembno vpliva na slabšo ekonomiko poslovanja šole. Osnovna šola Lenart in njena ustanoviteljica si že vrsto let prizadevata zagotoviti potrebne vire za dograditev matične lokacije, ki bi omogočila ukinitev organizacije pouka na dislokaciji. Povečan prirast prebivalstva v zadnjih letih je ta prizadevanja še pospešil, saj na obstoječih kapacitetah ni mogoče organizirati pouka v več kot 25 oddelkih. Zato je nujno potrebno načrtovano dozidavo realizirati pred pričetkom šolskega leta 2025/26.

Najmlajši otroci ob tej prometnici vsakodnevno prehajajo iz dislokacije na matično šolo k uram športne vzgoje, na kosilo in na druge skupne aktivnosti šole. Organizacija dela na dislokaciji prinaša tudi številne dodatne stroške in pomembno vpliva na slabšo ekonomiko poslovanja šole.

“Za pomoč pri umestitvi sofinanciranja investicijskih potreb lokalnih skupnosti po zagotovitvi novih šolskih prostorov v Republiki Sloveniji se v prvi vrsti zahvaljujemo poslancu Državnega zbora RS Francu Brezniku, ki je z svojim osebnim angažiranjem dosegel, da je Vlada Republike Slovenije prepoznala takšne potrebe lokalnih skupnosti, prav tako pa se zahvaljujemo tudi domačinu, arhitektu Črtu Čučku, ki je s svojim angažiranjem zasnoval novi prizidek osnovne šole, ki bo na kakovosten in ustrezen način rešil potrebe po novih šolskih prostorih Osnovne šole Lenart,” so zapisali na Facebook profilu Občine Lenart.