Razpravo je vodil novinar in zgodovinar Stane Kocutar, pospremljena pa je bila z ogledom razstave karikatur Franca Jurija v razstavišču Avle UKM. V čast dogodka so v torek, 2. aprila, otvorili tudi gostujočo razstavo »Dr. Janez Drnovšek«, ki jo je ob njegovi 10. obletnici smrti pripravil Narodni muzej Slovenije – v Mariboru je postavljena v Muzeju narodne osvoboditve.

Nepričakovana zmaga pred tremi desetletji

Drugega aprila 1989 se je zgodilo eno večjih presenečenj novejše slovenske zgodovine. Na volitvah za člana predsedstva SFRJ iz Slovenije je še ne 39 letni, skoraj politični neznanec, z imenom dr. Janez Drnovšek suvereno premagal absolutnega favorita Marka Bulca. Med 73 kandidati se je prebil v ožji krog in konkuriral Vinku Vasletu, Gojku Staniču, Tomažu Kalinu in Marku Bulcu. Ulice so bile prvič v novejši zgodovini polepljene s predvolilnimi plakati in prvič smo spremljali televizijska soočenja. Na prvih volitvah pri nas, ki so se po drugi svetovni vojni še najbolj približale oznaki – svobodne in demokratične, čeprav jim upoštevajoč demokratično volilno pravo ne moremo določno pripisati te oznake, je Drnovšek kljub drugačnim napovedim zbral 56 odstotkov glasov volivcev in tik pred 39. rojstnim dnevom, 15. maja 1989, postal predsednik predsedstva SFRJ.

Izjemno bogata politična kariera

Janez Drnovšek je skozi politično kariero vodil Jugoslavijo, politično stranko Liberalno demokracijo Slovenije (LDS), slovensko vlado, bil predsednik RS in predsednik Gibanja za pravičnost in razvoj. V Glazerjevi dvorani Univerzitetne knjižnice so včeraj popoldne pripravili omizje na temo: »Dr. Janez Drnovšek in njegov čas«. V razpravi, ki jo je usmerjal novinar in zgodovinar Stane Kocutar so sodelovali ljudje iz Drnovškovega ožjega političnega kroga, pa tudi ljudje, ki so bili na druge načine povezani s političnim delovanjem v času njegovega vzpona. Vika Potočnik je tako opisala čas pred volitvami 1989 in Drnovškovo delovanje v Beogradu, mag. Franci Pivec čas samih volitev ter vlogo protikandidata Marka Bulca. Mag. Jože Protner je govoril o času, ko je bil minister za kmetijstvo v Drnovškovi vladi, dr. Ludvik Toplak, kot nekdanji član parlamenta, je opisal obdobje volitev in Drnovškov prispevek k prenovi stavbe rektorata Univerze v Mariboru. Nekdanja poslanca Rudi Moge in Tone Partljič sta orisala Drnovškov odnos do šolstva znanosti in izobraževanja, kakor tudi njegovo razumevanje afere trgovanja z orožjem, medtem, ko se je Partljič spomnil nekaterih zanimivih podrobnosti iz obdobja parlamentarnega dela, pa tudi zadnjega srečanja mariborskih poslancev in drugih gostov, ki je na jesen pred Drnovškovo smrtjo potekalo v Gostišču Pec v Selnici od Dravi.

Dogodkov se je udeležil tudi sin pokojnega predsednika

V Univerzitetni knjižnici so odprli razstavo karikatur Franca Jurija, ob 18. uri pa je župan Saša Arsenovič v Muzeju Narodne osvoboditve odprl gostujočo razstavo, ki so jo ob 10. obletnici smrti dr. Janeza Drnovška pripravili sodelavci Narodnega muzeja Slovenije. Včerajšnjih dogodkov v Mariboru se je udeležil tudi sin pokojnega predsednika Jaša Drnovšek.