Dan zapuščenih živali, ki ga vsako leto obeležujemo 4. aprila, je Zavetišče za živali Maribor, ki deluje pod okriljem Javnega podjetja Snaga iz Skupine JHMB, obeležilo s številnimi aktivnostmi v prid kosmatinčkom, ki čakajo na nov dom. Potekali so vodeni ogledi zavetišča, sprehodi živali, v različnih kotičkih so potekale predstavitve hrane in dodatkov za živali, zbiranje donacij in delitev koristnih nasvetov za potencialne posvojitelje.

[[image_1_article_76041]]

»To, da se je dogodka udeležilo toliko ljubiteljev živali, prostovoljcev in vseh, ki jim je mar za dobrobit živali, kaže na pomembnost dela zavetišča in samega dogodka. Zelo smo ponosni na dobro delujoče zavetišče, ki je v letu 2024 beležilo uspešnejše poslovanje, prav tako pa pri njegovem delovanju sodeluje že devetnajst občin,« je dejal podžupan dr. Samo Peter Medved, ki je ob tej priložnosti zavetišču izročil donacijo, zbrano s strani zaposlenih na občini.

[[image_3_article_76041]]

Kljub uspešnemu delovanju zavetišča pa podžupan opozarja na velik izziv, ki ga predstavlja pomanjkanje državnega financiranja. »Želimo si, da bi bilo to vprašanje čim prej ustrezno urejeno, saj je trenutno breme financiranja v celoti na plečih občine in prostovoljcev. Kljub temu zaposleni tukaj z veliko ljubezni in predanosti skrbijo za živali,« je pojasnil podžupan in dodal: »Naš cilj ni, da bi živali ostale v zavetišču za vedno, temveč da v obdobju stiske najdejo začasno zatočišče, nato pa odgovorne in ljubeče lastnike«.

Vedno več zapuščenih živali

Direktor Javnega podjetja Snaga, Vito Martinčič, opozarja, da se število zavrženih živali iz leta v leto povečuje. »V lanskem letu smo v zavetišču sprejeli 248 psov in več kot 1.100 muc. Naše poslanstvo je, da jih najprej zdravstveno oskrbimo, jim nudimo zatočišče in jih nato s pomočjo veterinarske podpore, socializacije ter predanega dela naših oskrbnikov pripravimo na vrnitev v človeško oskrbo. Moramo vedeti, da je večina živali, ki pride k nam, zavrženih, psihološko uničenih in potrebuje čas, da ponovno postanejo igrive in radostne,« je pojasnil Martinčič.

[[image_2_article_76041]]

Osrednje dogajanje dneva so posvetili spoznavanju kosmatincev s pomočjo dogodka "Parada tačk – spoznaj me!", s katerim so želeli na čim bolj privlačen način predstaviti štirinožne prijatelje in jih približati morebitnim novim odgovornim skrbnikom.

V zavetišču imajo 46 boksov za pse, od tega jih je šest namenjenih karanteni, kjer živali preživijo prvih deset dni. Ostalih 40 boksov je namenjenih daljšemu bivanju, trenutno pa jih je zapolnjenih 31.

»Načeloma mlajši in manjši psi hitreje najdejo nov dom, ostanejo pa starejši, večji, bolj plašni ali tisti s posebnimi potrebami – skratka vsi, pri katerih je potrebnega več časa, potrpežljivosti in truda,« je povedala referentka zavetišča Maša Mesarec.

Potencialni posvojitelji si lahko vse živali, ki iščejo nov dom, ogledajo na spletni strani zavetišča, kjer najdejo tudi vprašalnik, ki ga izpolnijo in posredujejo zavetišču. »Ko vprašalnik pregledamo in ugotovimo, da interesent izpolnjuje pogoje za posvojitev, se dogovorimo za obisk v zavetišču. Prvi obisk poteka v izpustu, kjer se pogovorimo o posvojitvi in podrobneje predstavimo psa ter njegove morebitne posebnosti. Nato sledijo nadaljnja srečanja, pri katerih interesent psa bolje spozna, na koncu pa se dogovorimo za dokončno posvojitev. Je pa seveda ves postopek odvisen od posameznega psa,« je še dodala Mesarec.

[[image_4_article_76041]]

Trenutno pa v zavetišču bivata le dve muci. »Za zdaj je mirno, vendar se pripravljamo na nov val sesnih mladičev, ki bodo kmalu potrebovali oskrbo,« je še povedala Mesarec. Posvojitev muce stane 49 evrov, posvojitev psa pa 65 evrov. Vse živali na voljo za posvojitev so veterinarsko pregledane, mikročipirane, cepljene proti steklini in kužnim boleznim, samice pa so sterilizirane.

Zapuščenih živali enkrat več kot kažejo uradni podatki

V Zvezi nevladnih organizacij za zaščito živali Slovenije opozarjajo, da je zapuščenih živali po njihovi laični oceni še enkrat več kot 12.000, kar kažejo uradni podatki. »V Sloveniji vsako leto na ulicah konča več tisoč živali, številne od njih pa žal ne dočakajo novega, ljubečega doma. Po podatkih Uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin je bilo pri nas v zadnjih letih v zavetišča sprejetih okoli 12.000 živali, približno enkrat večje pa je dejansko število zapuščenih živali, med katerimi je največ mačk,« so zapisali.

Nekaj mačk oskrbijo društva, veliko pa kar posamezniki, ki jih najdejo, ob čemer jih pogosto kar obdržijo. Na žalost pa je po njihovih podatkih še vedno veliko živali, ki svojega doma ne najdejo.