Planinske koče v Sloveniji so energijsko zelo potratne, energetskih sanacij pa Planinska zveza Slovenije z lastnimi sredstvi ne zmore.  Planinsko društvo Paloma Sladki Vrh, ki ima v lastništvu Ribniško kočo na Pohorju, je uspešno kandidiralo na javnem razpisu za podporo planinski športni in rekreacijski infrastrukturi. Iz naslova razpisa so pridobili 200.000 evrov nepovratnih sredstev iz evropskih skladov, sami so primaknili še 100 tisočakov in letos izvedli večjo energetsko prenovo, pri kateri je bilo skladno z razpisom narejenih več ukrepov za zmanjšanje rabe energije ter trajnostno izrabo obnovljivih virov.

Za zmanjšanje izgub energije so izolirali fasado in streho. Za toplo sanitarno vodo bo odslej skrbela nova toplotna črpalka, za ogrevanje je bila vgrajena nova plinska peč. Količino odpadkov bodo zmanjševali z uporabo stiskalnice za pločevinke in plastiko. Za prezračevanje je poskrbljeno z novimi prezračevalnimi napravami, za samozadostno preskrbo z elektriko so namestili novo sončno elektrarno. Stare potratne žarnice so zamenjali z novimi LED svetilkami, za ekološko čiščenje in s tem večjo zaščito okolja bo pripomogla nova čistilna naprava. Naložbo sta sofinancirala Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega sklada za regionalni razvoj.

Planinsko društvo Paloma Sladki Vrh je kočo prevzelo pred približno 50 leti, ko je planinska zveza iskala društvo, ki bi bi bilo finančno toliko sposobno, da bi lahko razvijalo Ribniško kočo. Ker je imelo omenjeno planinsko društvo s Sladkega Vrha sponzorsko podporo podjetja Paloma, so pristopili k temu projektu. “Paloma je v preteklih letih veliko vlagala v kočo, zagotavljala potreben kadar za opravljanje del, v zameno pa so zaposleni v podjetju kočo koristili v turistične namene, zlasti v obdobju, ko je bil smučarski turizem v tem delu Pohorja v polnem zamahu, “ so pojasnili v planinskem društvu.

Koča je v dolgoročnem najemu

V zadnjih letih se je pri Ribniški koči menjalo več najemnikov, od letošnjega leta naprej ima kočo v dolgoročnem najemu podjetje Prost Prostor iz Radelj ob Dravi, ki ob planinskem društvu tudi samo vlaga v kočo, predvsem v notranjo opremo in okolico. Gre torej za kombiniran model vlaganj; planinsko društvo s pridobljenimi nepovratnimi sredstvi skrbi za svojo lastnino, najemnik pa s svojimi vlaganji povečuje funkcionalno vrednost postojanke.

Koča, ki se je je zaradi lepe zgradbe in razgleda oprijel naziv kraljica pohorskih planinskih postojank, stoji na mali planoti tik pod Malim Črnim vrhom v glavnem pohorskem grebenu. Od koče je lep razgled na bližnji Jezerski vrh, na katerem je spomenik padlim borcem-planincem, in naprej proti vzhodu na greben Pohorja in del Dravske doline z Mariborom; na zahodni strani se v bližini dvigata najvišja pohorska vrhova Črni vrh in Velika Kopa; na severni strani Pohorja vidimo Ribnico na Pohorju, Janževski vrh in Rdeči breg, del Dravske doline z Radljami ob Dravi ter skoraj celotno pogorje Kozjaka. Z Malega Črnega vrha pa vidimo na jugu Mislinjsko dolino, Graško goro, Paški Kozjak, Posavsko hribovje, proti zahodu in severozahodu pa Savinjske Alpe, Uršljo goro, Peco, Obir, Svinško planino in Golico. Tik pod kočo je manjši zimsko športni center s tremi vlečnicami. Mimo koče je speljana znana pohorska smučarska tekaška proga.

Ribniška koča na Pohorju je z zadnjimi vlaganji naredila velik korak k večji samooskrbi in je lahko vzgled ekološkega obratovanja. Od junija do septembra jo lahko obiščete vsak dan, v ostalih mesecih so odprti po prilagojenem urniku. Postojanka bo svoja vrata odprla konec novembra, 10. decembra pa pripravljajo uradno otvoritev. Sprva bo odprta ob koncih tedna, z začetkom smučarske sezone pa vsaj pet dni v tednu.