Javno podjetje Marprom se je letos spomladi prijavilo na razpis Ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo za projekt modernizacije žičniških naprav in izgradnjo outdoor centra Areh. Z uspešno kandidaturo na razpisih so pridobili skoraj šest milijonov sredstev za razvoj in prestrukturiranje slovenskih smučišč so namreč tudi načrti mariborskega Marproma.

Zelo me veseli ta dogodek, ki kaže, da skupaj razvijamo Pohorje, ki vključuje 19 občin in 240.000 ljudi in privabljamo vsak dan nove partnerje. Pred nami je še veliko dela, a prvi rezultati so že vidni,” je ob današnji priložnosti povedal župan Mestne občine Maribor Saša Arsenovič.

V načrtih obnova žičnic

Današnji slavnostni podpis je podlaga za dejanski začetek del, ki je pred vrati. Vrednost projekta je okrog 7,5 milijona evrov, od tega je bilo zanj odobreno sofinanciranje s strani ministrstva v višini skoraj šest milijonov evrov, ostalo bosta zagotovili Mestna občina Maribor in Marprom. S pridobljenimi sredstvi bo lahko podjetje Marprom realiziralo strategijo Pohorje 365, s katero bo Pohorje vse leto na voljo turističnim obiskovalcem in lokalnemu prebivalstvu.

Poleg Pohorja bo v državi preoblikovanja s sredstvi države obnove deležnih še devet gorskih centrov.

V okviru projekta bodo po besedah direktorja mariborskega javnega podjetja Marprom Ranka Šmigoca med drugim zgradili vmesno postajo krožno-kabinske žičnice in novo štirisedežnico Ruška, ki je trenutno vlečnica s sidri. Postavili bodo tudi tri gibalne parke, uredili tri dodatne kolesarske proge in progo za gorske gokarte ter zamenjali blagajne za prodajo kart.

Šmigoc je pojasnil, da imajo za ureditev srednje postaje gondole in novo sedežnico že pridobljeno gradbeno dovoljenje in po najbolj optimističnem scenariju bi se gradbena dela lahko začela v decembru, na letošnjo zimsko smučarsko sezono  pa dela po besedah Šmigoca ne bodo vplivala.

Projekt bo zaključen do konca prihodnjega leta

Kot je dejal Arsenovič, ostaja izziv za prihodnost celovita analiza vseh ponudnikov in dejstvo, kako bi skupaj z lokalno skupnostjo in partnerstvom začeli Pohorje tržiti kot samostojen produkt. Prvi korak k temu je po besedah župana skupna smučarska karta, izziv države in lokalne skupnosti pa je zagotovitev ustrezne infrastrukture in ureditev cest, da bo prehod med turističnimi točkami na Pohorju lažji.

Projekt bo zaključen do konca leta 2023.

Ključna ambicija razpisa za obnovo žičniških naprav in preoblikovanje naših smučišč v celoletne gorske centre je iz štiri ali pet mesecev delovanja omogočiti razvoj in posodobitev celotne infrastrukture, da bodo naši gorski centri obratovali celo leto in ustvarjali dodano vrednost,” je dejal Matevž Frangež, državni sekretar na Ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo, ki je danes v imenu države podpisal pogodbo.

V načrtu tudi ureditev Račjega dvora

Poleg ambicioznih načrtov na Pohorju se lepši časi obetajo tudi priljubljenemu Račjemu dvoru v Mariboru, ki že leta sameva. “Mestna občina Maribor se je z ambicioznim razvojnim programom podala tudi k revitalizaciji račjega dvora in mu vdahne novo vsebino. V ponedeljek je ministrstvo v medresorsko usklajevanje predalo vladno gradivo, ki omogoča prenos lastništva z države nad Račjim dvorom pod Kalvarijo v last mariborske občine po predpostavki, da občina tam razvije nov turistični produkt,” je še dejal Frangež.

Račji dvor bo prešel v last mestne občine.

Račji dvor, v katerem so trenutno stanovanja, nekoč pa je bila gostilna, namerava občina napolniti z novimi vsebinami za obiskovalce kot del turistične ponudbe, ki bo povezala griče na severni strani Maribora, Mestni park s Tremi ribniki in hipodrom v Kamnici.