Z namenom izboljšanja izkušnje obiskovalcev so poudarili vinsko ponudbo, med drugim je uvedena hlajeno trgovino, dolga degustacijska miza in številne digitalne vsebine. Direktor Zavoda za turizem, Jure Struc, je danes napovedal, da bo uradno odprtje potekalo v drugi polovici decembra.

Vrednost projekta dobrih 700.000 evrov

Prenova notranjosti Hiše Najstarejše trte, ki se je začela na začetku poletja, je bila izvedena v vrednosti približno 716.000 evrov z davkom. Od tega je ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport prispevalo nekaj manj kot 330.000 evrov prek javnega razpisa za sofinanciranje turistične infrastrukture in naravnih znamenitosti v destinacijah.

[[image_1_article_72517]]

Državni sekretar Matevž Frangež je na novinarski konferenci v Mariboru poudaril, da obnova odraža širša prizadevanja ministrstva za zagotavljanje vrhunskih turističnih doživetij v skladu s strategijo razvoja turizma: "Želimo ponuditi prvovrstna turistična doživetja," še dodaja Frangež.

Vse poti vodijo na Lent

Župan Saša Arsenovič je dodal, da nova podoba Hiše Najstarejše trte ne le prispeva k razvoju tega dela mesta, temveč tudi k ohranjanju naravne in kulturne dediščine Maribora in okolice. Nova ureditev omogoča boljšo predstavitev in promocijo lokalnih vin, kar naj bi pripomoglo k izboljšanju prodaje ter dvigu kulture pitja vina: "Prenova celotnega območja, ki vključuje Lent, splavarsko brv in Muzej najstarejše trte na svetu, je zahtevala jasno vizijo in usklajeno načrtovanje. Historični prehodi, Vojašniški trg ter praznična okrasitev dodajajo vrednost in poudarjajo bogato dediščino mesta, medtem ko vse poti vodijo k osrednjemu simbolu, k Hiši oziroma muzeju najstarejše trte. Na Lentu je bila tako preurejena tudi najbolj frekventna točka, ki zdaj obiskovalcem nudi sodobno in privlačno okolje, hkrati pa ohranja zgodovinski značaj območja. S temi koraki mesto krepi svojo prepoznavnost in privablja vse več turistov, ki lahko uživajo v edinstveni kulturni in naravni dediščini Maribora." še dodaja župan.

[[image_2_article_72517]]

Direktor Zavoda za turizem Maribor Jure Struc, ki bo zavod vodil do leta 2029, je izpostavil, da se Maribor kot turistična destinacija vse bolj uveljavlja in da razvoj turistične infrastrukture temu sledi. "V projekt prenove smo vstopili z velikim spoštovanjem do 450-letne Guinnessove rekorderke in njenega obstoječega objekta, ki je bil vrsto let najbolje obiskana turistična znamenitost v Mariboru in širši okolici." Poudaril je, da so brez državne podpore tovrstni projekti za lokalne skupnosti težko izvedljivi.

Hiša Najstarejše trte v 17-ih letih privabila več kot 700.000 ljudi

Hiša Najstarejše trte, ki je odprta za javnost že 17 let in je najbolj obiskana turistična točka v mestu, je doslej privabila več kot 700.000 obiskovalcev. Prenovljena notranjost prinaša večji poudarek degustacijam in predstavitvam vin, medtem ko zgodovino Najstarejše trte podrobneje predstavlja Muzej Najstarejše trte, odprt pred dvema letoma v okviru obnove Vojašniškega trga.

Prenova je zajela številne inštalacije

Prenova vključuje nova okna, ki omogočajo naravno osvetlitev in boljšo povezavo s ploščadjo pred stavbo. Na tleh so ohranili mozaik kiparja Igorja Orešiča, ki zdaj pride bolj do izraza. Osrednji prostor zaznamuje dolga miza za degustacije, manjše mize ob oknih pa omogočajo intimnejše trenutke. Ob vhodu je lesen pult za dobrodošlico, na levi strani pa trgovina z vini.

[[image_3_article_72517]]

Likovno podobo prostora so oblikovali v sodelovanju z Umetnostno galerijo Maribor (UGM), Pokrajinskim arhivom Maribor in Umetniškim kabinetom Primoža Premzla. Prostor krasijo reprodukcije treh grafik iz zbirke UGM, fotografije starega Maribora Franja Pivke, ter dela naravovarstvenika Mirka Šoštariča in dendrologa Riharda Erkerja, ki sta leta 1972 potrdila starost Najstarejše trte. Dodana so tudi dela sodobnih umetnikov Petje Koceta, Lucije Rosc in Davida Tavčarja.

Prenova je zajela posodobitev vseh električnih in strojnih inštalacij ter ureditev prostorov za zaposlene, medtem ko se zunanji ovoj stavbe, razen novih oken, ni spreminjal.