Po letih prizadevanj se bo vendarle začela celovita prenova zvonika cerkve sv. Jožefa na Studencih v Mariboru. »Stopamo v obsežen projekt celovite prenove zvonika, ki nujno potrebuje sanacijo. Dela se bodo začela že na cvetno nedeljo, ko bomo postavili fasadni oder, po veliki noči pa bodo sledili ključni gradbeni posegi,« je za maribor24.si povedal župnik dr. Stanislav Slatinek.
[[image_8_article_76052]]
Zaradi manjkajoče stranice se je zvonik nevarno nagibal na ladjo cerkve
Okoli 45 metrov visok zvonik je bil dograjen kasneje, pri čemer pa niso uredili vzhodne stranice, ki se stika z ladjo cerkve. »Zaradi tega se je začel zvonik nevarno nagibati, kar so že v začetku 20. stoletja ugotovili lazaristi. Sklenili so, da bi ga po letu 1910 podrli in na novo zgradili. Verjetno bi s tem za vse večne čase rešili težavo. Sredstva za to so že imeli zbrana, a je nato izbruhnila prva svetovna vojna in denar je bil namenjen drugim potrebam,« pojasnjuje Slatinek.
[[image_1_article_76052]]
Ideja o popolni rekonstrukciji zvonika se kasneje ni več pojavila. Okoli leta 1930 so sicer dozidali manjkajočo steno, a to ni predstavljalo celovite sanacije. »Prodec, ki veže kamne, se počasi sesipa, zidovi pa izgubljajo trdnost. Zvonik je trenutno zaprt, a živimo v nekakšnem krču. Če bi prišlo do močnejšega potresa, bi se lahko zrušil na cerkev. In če bi se to zgodilo v nedeljo ali na praznik … Moramo poskrbeti za varno okolje naših vernikov,« opozarja sogovornik.
Dela v dveh fazah
Obnova je razdeljena na dve fazi. V prvi bo podjetje Saning iz Kranja izvedlo statično ureditev zvonika – stene bodo povezane z jeklenimi palicami in dodatno ojačane s sidrišči na zunanji fasadi. Razpoke bodo zapolnili s posebno maso za večjo stabilnost. Ko bo zvonik statično utrjen, bo podjetje Roberta Dajčmana poskrbelo za čiščenje, pranje in obnovo fasade, ki bo kitana, strojno brušena in prepleskana v skladu z navodili Zavoda za spomeniško varstvo. Obnovili bodo tudi številčnico, kazalce ure ter lesena polkna – a bo izvedba teh del odvisna od razpoložljivih sredstev. »Koliko nam bo uspelo urediti letos, še ne vemo. Če nam bo država priskočila na pomoč, bomo lahko vse uredili hkrati. Sicer bomo sredstva morali zagotoviti sami,« pravi Slatinek.
Celotna vrednost investicije znaša približno 210.000 evrov. Projekt so prijavili na Javni razpis za sofinanciranje kulturnih projektov, kjer upajo na podporo v višini 80.000 evrov.
»Računamo, da bodo dela trajala tri mesece. Podjetje Saning bo potrebovalo približno dva meseca za statično ureditev, ureditev fasade pa bi trajala še vsaj en mesec. Upamo, da nam uspe vse zaključiti do 15. junija, ko obeležujemo 85-letnico župnije. Ta sicer pade na 1. april, a smo praznovanje zaradi del prestavili na kasnejši datum,« še pojasnjuje Slatinek. Ob tej priložnosti bodo pripravili večji dogodek, slovesno sveto mašo pa bo vodil nadškof. »Gotovo bo to priložnost, ko bomo povabili vse donatorje, dobrotnike in izrazili hvaležnost, da smo projekt – upajmo – pripeljali do konca,« zaključi župnik.
[[image_3_article_76052]]
Sredstva zbirajo z dobrodelnimi akcijami
Župnija je projekt že večkrat prijavila na omenjeni razpis, a doslej neuspešno. »Ministrstvo za kulturo je našo vlogo za sanacijo najbolj ogroženih kulturnih spomenikov v letih 2023 in 2024 zavrnilo. Obakrat so sicer ocenili, da je zaradi možnosti zrušitve zvonik življenjsko nevaren. Kako lahko država ugotovi, da je objekt življenjsko nevaren, hkrati pa ne nudi pomoči za njegovo sanacijo?« se sprašuje Slatinek.
[[image_2_article_76052]]
Kljub temu upajo, da bo tokrat drugače. V nasprotnem primeru bodo sredstva zbirali sami, predvsem z različnimi dobrodelnimi akcijami, s katerimi so do zdaj že zbrali približno 40.000 evrov. »Prvo akcijo smo izvedli pred postom – spekli smo 300 krofov in jih na pustno soboto ponudili vernikom. Vse smo prodali in zbrali 1.050 evrov. Druga akcija je bila srečelov ob Jožefovem, kjer smo prodali več kot 120 srečk in zbrali dodatnih 1.300 evrov,« pojasnjuje Slatinek. Dodaja, da darove še vedno sprejemajo in iščejo nove načine za zbiranje sredstev.
[[image_5_article_76052]]
[[image_6_article_76052]]
Tretja dobrodelna akcija bo potekala že kmalu. »Teden pred cvetno nedeljo bomo v parku pred cerkvijo izdelali velik presmec, ki ga bomo obesili na zvonik. Ob tem bomo pripravili tudi manjše presmece, ki jih bomo ponudili vernikom. Tu imamo veliko podporo Mestne četrti Studenci in Turističnega društva,« pravi župnik.
[[image_4_article_76052]]
[[image_7_article_76052]]
Zbrana niso bila le finančna sredstva – nekaj župljanov je prispevalo tudi material. »Del materiala nam je že obljubljen v obliki železnih vezi in sidranih plošč. To je velik prispevek naših župljanov, ki imajo tukaj res močna podjetja. Pokazali so veliko dobre volje in nam na ta način pomagali,« pravi naš sogovornik in ob tem poudarja, da so se projekta lotili resno, saj jim je varnost vernikov na prvem mestu. »Seveda pa si želimo, da bi prebudili neko sočutje pri ljudeh, ne samo pri naših vernikih, ki pridejo k nam, ampak širše. Da vsi, ki tukaj živimo, začutimo, da je to naš skupen spomenik, ki nam bo po obnovi v veselje in ponos,« zaključi Slatinek.