Selitev pljučnega oddelka spada v sklop vseh aktivnosti, ki jih v zadnjem času izvajajo v mariborskem kliničnem centru, želijo namreč izboljšati delovanje znotraj bolnišnice, kar vključuje tudi izboljšanje bivanja pacientov in boljše delovno okolje za zaposlene.
“Dolgo smo čakali na to selitev. Pljučni oddelke ni več le zdravljenje tuberkuloze, infekcijskih bolezni, ampak je vse več agresivne diagnostike, žal je tudi rak v porastu,” je dejal Anton Crnjac, direktor UKC Maribor.
Celoten projekt selitve je znašal 2,8 milijona evrov. Sredstva so bila zagotovljena s strani države in s strani kliničnega centra.
Kot je poudarila strokovna direktorica UKC Maribor Nataša Marčun Varda, prostori na Pohorju niso omogočali ustrezne oskrbe pacientov, prav tako niso bili pogoji za zaposlene ustrezni. “Verjamem, da bodo v teh prostorih dobro delali. Prostori so res lepi, veliki, dobro opremljeni in želim dobro delo pa tudi strokovno raziskovanje, kar bo verjetno tudi sledilo,” je dodala.
Oddelke na Pohorju je bil primeren za zdravljenje bolnikov z tuberkulozo
Po skoraj sedemdesetih letih delovanja na Pohorju, se oddelek za pljučne bolezni seli na matično lokacijo. Kot je poudarila predstojnica Oddelka za pljučne bolezni Dušanka Vidovič, se danes dogaja to, kar se je vedelo že pred 20 leti, in sicer preseliti oddelek in umestitev pulmologije, kot eno izmed treh vodilnih vej interne medicine, na oddelek za interno medicino.
“Pred 70 leti, ko je bilo tuberkuloze še veliko, je bila selitev pljučnega oddelka na Pohorje tudi velik dosežek. Tuberkulozne bolnike je bilo treba izolirati. Svež zrak, sonce, mirno okolje in dobra hrana so pripomogli k zdravljenju. Vendar je tuberkuloza bila že takrat ozdravljiva bolezen in sčasoma postajal redka. Na pljučni oddelek pa so kasneje prihajali pacienti z drugimi pljučnimi obolenji,” je dodala.
Ti pacienti, ki so prihajali na pljučni oddelek, so potrebovali invazivno diagnostiko, intenzivno terapijo, diagnostiko, ki jo zdravniki na dislociranem oddelku niso mogli izpeljati. Prav tako niso mogli izvesti določene obravnave intenzivne terapije. Zato so bili zdravniki primorani svoje paciente voziti na matrično lokacijo v Maribor, kar pa je terjalo čas in denar.
Novi oddelek bo izboljšal bivanje pacientov in zaposlenim omogočil boljše delovno okolje
“Preselitev oddelka na matično lokacijo je velika pridobitev za pljučne bolnike. Za zaposlene pa novi oddelek pomeni boljše pogoje za delo. Standard bivanja se bo za naše bolnike bistveno izboljšal, “ je poudarila Vidovičeva. Na nekdanjem obnovljenem dermatološkem oddelku so sodobno opremljene bolniške sobe, soba za intenzivni nadzor, sobe za izolacijo, bronhoskopija, spirometrija, ambulante in ultrazvok.
Na oddelku je predvidenih 40 bolniških postelj. Od tega 26 standardnih bolniških postelj, 5 bolniških postelj za izolacijo, 6 bolniških postelj za intenzivni nadzor in 3 bolniške postelje za dnevni hospital.
Oddelek se bo preselil v najkrajšem možnem času, tako se bodo preselili najkasneje do prihodnjega petka, prva ambulanta pa bo začela delovati 25. julija.
Z novo specialno medicinsko opremo bodo zdravniki lahko omogočili razvoj pulmološke stroke in nadgradili:
- invazivno pljučno diagnostiko: endoskopski bronhialni ultrazvok, argon plazma;
- diagnostiko težke astme: meritev dušika v izdihanem zraku
- funkcionalno diagnostiko: meritve pljučne funkcije – ergospirometrija; ultrazvok
- diagnostika motenj dihanja v spanju
- intenzivni nadzor hudo bolnih in prizadetih pljučnih bolnikov.
Del opreme se je preselil skupaj z oddelkom, so pa poskrbeli za nadgradnjo, s pomočjo katere lahko zdravniki bolje obravnavajo bolnike.