Elektronska mačka, ki prede, obrača glavo, se oglaša in ima celo simuliran srčni utrip, je več kot le tehnološki pripomoček, saj gre za simbol solidarnosti in empatije.

To je že druga elektronska mačka, ki so jo podarili Pirati

Nina Beyokol, podpredsednica Piratske stranke Slovenije, je ob predaji dejala, da gre za mačko, ki izgleda kot prava, vendar zanjo ni treba skrbeti. "Preprosto jo vključite in že vas pomirja in nudi oporo," je pojasnila in dodala, da je prej omenjena stranka prvo takšno mačko podarila domu za starejše občane v Domžalah, tokrat pa so jo namenili mariborskemu domu za brezdomce.

[[image_1_article_72457]]

"Maribor ima zame prav poseben pomen – pred dvema letoma sem tukaj namreč kandidirala za županjo, zdaj, ko je polovica mandata mimo, pa smo želeli sredstva, ki smo jih prejeli od Mestne občine Maribor, nameniti tistim, ki jih najbolj potrebujejo," je nadaljevala.

Praznični čas je priložnost, da se spomnimo vrednosti solidarnosti

"Zdi se mi, da se v tem času vsi ukvarjamo s tem, da nekomu nekaj podarimo, a pogosto pozabimo na brezdomce in tiste, ki živijo na obrobju družbe. Resnične spremembe lahko dosežemo le, če si prizadevamo za skupno dobro. Vsakdo lahko pristane v situaciji, ko potrebuje pomoč, zato moramo drug za drugega skrbeti," je dodala.

[[image_3_article_72457]]

Terapevtski maček Muri, ima pomembno vlogo pri ustvarjanju občutka bližine in varnosti, ki ga mnogi v težkih trenutkih pogrešajo. Kot poudarja Beyokol, lahko žival – četudi je umetna – pomaga premagati osamljenost. "Morda bo kakšnemu posamezniku, ki se res počuti, kot, da je na dnu, prav ta mačka nekoliko pomagala. Ko si osamljen je lahko prav žival tista, ki ti pomaga," je ob tem poudarila. Dom za brezdomce v Mariboru, kjer so kapacitete popolnoma zasedene, je prostor, kjer so tovrstne geste še posebej dobrodošle. Osebje doma pa verjame, da bo Muri postal nepogrešljiv del vsakdana njihovih uporabnikov.

Tehnologija naj bo dostopna vsem

Ob predaji so pri Piratski stranki Slovenije izpostavili, da ta vrsta tehnologije ne bi smela biti rezervirana zgolj za privilegirane.

"Terapevtska mačka ni zgolj kos tehnologije. Je most med človekom in svetom, kjer lahko toplina, nežnost in občutek povezanosti presežejo strahove, ovire in negotovosti. Pirati verjamemo v družbo, kjer tehnologija ni le privilegij peščice, temveč orodje, ki odpira vrata vsem - tudi tistim, ki se pogosto znajdejo na obrobju. Naj bo ta elektronska mačka opomnik, da tehnologija lahko služi človeku na najboli človeški način - z omogočanjem bližine, s spodbujanjem empatije in s pomočjo tistim, ki jim življenje ni vedno prizaneslo," je zaključila Beyokol.

[[image_2_article_72457]]