Območje Pekrskega potoka počasi dobiva novo podobo. Od začetka tega leta Direkcija Republike Slovenije za vode na tem območju izvaja vodnogospodarske ureditve. Na približno 2,5 km dolgem odseku Pekrskega potoka je bila izvedena renaturacija struge, s čimer so zagotovili bolj naraven videz. Izvedeni so bili različni nakloni in širine struge, zasaditev obvodne vegetacije in ojezeritve. Na različnih lokacijah so bile umeščene stopničaste terase za lažje dostopanje do vode. »Trenutno poteka izvedba lesenih ploščadi, ki bodo omogočale hidrološki monitoring in spremljanje biotopa nad ojezeritvami,« nam pojasnijo na direkciji.
[[image_1_article_70708]]
Hkrati pa je zmanjševanje poplavne ogroženosti območja ključna izvedba suhega zadrževalnika visokih voda na Pekrskem potoku. Gradnja pa se zaradi težav s pridobivanjem zemljišč sploh še ni začela. »Za uspešno izvedbo suhega zadrževalnika je ključno sodelovanje z lastniki zemljišč, kjer je predvidena gradnja. Postopek pridobivanja zemljišč poteka od začetka projekta, vendar še ni bil v celoti zaključen. Direkcija Republike Slovenije si prizadeva za čimprejšnjo ureditev vseh potrebnih formalnosti. Gradnja se bo lahko začela, ko bodo pridobljena vsa zemljišča in izdano gradbeno dovoljenje,« so nam pojasnili na direkciji.
[[image_2_article_70708]]
Potek izvajanja protipoplavne ureditve potoka pa vseskozi spremljajo tudi na Mestni občini Maribo, ki jo izvaja direkcija, saj bo v nadaljevanju prevzela ureditev parka ob Pekrskem potoku. Kot pojasnijo, že pripravljajo projektno in investicijsko dokumentacijo. »Na podlagi podatkov dokumentacije, ki jo pripravljamo bomo projekt prijavili na povabilo Združenja mestnih občin Slovenije za sofinanciranje zelene infrastrukture v mestnem okolju, ki ga pričakujemo v začetku prihodnjega leta,« dodajo.
S podrobnejšo oceno vrednosti investicije območja še ne razpolagajo, vsekakor pa bo v večji meri odvisna od višine sofinancerskih sredstev, ki jih bodo pridobili.
Park razdeljen v pet področij
Konec leta 2018 je sicer na razpisu za ureditev prihodnjega parka ob Pekrskem potoku zmagala rešitev krajinskih arhitektov Mateje Kučine in dr. Aleša Mlakarja ter arhitekta Uroša Razpeta. Zmagovalna rešitev je sicer predvidela številne novosti, ki bi polepšale trenutno območje ob potoku, predvsem pa vzpostavile zdravo naravno okolje, v katerem bomo lahko pod krošnjami dreves uživali vsi meščani, predvsem pa bo prosperirala naravna flora in favna.
[[image_3_article_70708]]
Idejni projekt vzpostavitve Parka ob Pekrskem potoku, ki zajema celotno področje od Pekrske gorce do Betnave, je razdeljen na pet področij in predvideva arhitekturno in krajinsko zasnovo posameznih trgov, objektov, športnih površin in vrtov ter preureditev premostitve potoka.
Vzdolž potoka bi se tako oblikovala potrebna infrastruktura– peš in kolesarsko pot z urbano opremo (pitniki, kandelabri, smetnjaki, klopi, mize, stojala za kolesa …) Na posameznih razširjenih poteh bi oblikovali manjše trge z dopolnilnimi vsebinami. Na voljo bodo informacijska točka, razgledni stolp, urbani park, vrtički s tržnico, sanitarije, pasji park, otroška igrišča, celo arheološki park na območju Vile Rustice, kjer bodo uredili še vodni biotop.
[[image_4_article_70708]]
Z izvedbo prve faze, katera zajema parkovno ureditev ob potoku med Ulico Pohorskega odreda in Kardeljevo cesto, v sklopu katere je predvidena ob zasaditvi dreves tudi ureditev sprehajalnih in kolesarskih poti, otroških igrišč in rekreacijskih površin, želijo na občini pričeti takoj po pridobitvi sofinancerskih sredstev.