Centralna čistilna naprava je danes po več kot dveh desetletjih prešla v last Mestne občine Maribor in v upravljanje podjetja Mariborski vodovod iz Skupine JHMB. Centralna čistilna naprava, ki se nahaja na najbolj vzhodni točki občine Maribor čisti odpadne in meteorne vode za občine Maribor, Miklavž, Hoče in Duplek, nanjo pa je priklopljenih več kot 60 tisoč gospodinjstev.
»Potek prenosa centralne čistilne naprave na novega upravljalca je trajal dobrih 15 mesecev. V tem času smo opravili veliko dela in mislim, da smo dobro pripravljeni, da z današnjim dnem opravljamo to poslanstvo, ki nam je bilo zaupano,« je dejal direktor Mariborskega vodovoda Miran Jug in dodal, da je pod Mariborski vodovod prešlo tudi vseh devet zaposlenih na napravi.
[[image_1_article_67054]]
»JHMB je izjemno ponosen, da je v upravljanje dobil čistilno napravo, ki je v res odličnem stanju, torej je z njo upravljal dober gospoda, tako lastnik kot tudi upravljalec ne bosta imela veliko izzivov. S tem ko jo prejme v upravljanje Mariborski vodovod, zaključujemo prvo fazo zaključenega vodnega kroga. S tem sledimo tako viziji kot tudi strategiji JHMB, da vse pride in se upravlja z enega mesta. Kar se bo občutilo tudi na položnicah vseh občanov in občank, ki uporabljajo to napravo,« je dejal direktor JHMB Andrej Rihter in izrekel dobrodošlico vsem delavcem, ki so sedaj prišli pod okrilje Javnega holdinga.
[[image_2_article_67054]]
Prenos lastništva se bo poznal tudi na položnicah
Kot je pojasnil župan MOM Saša Arsenovič, bodo položnice s prevzemom centralne čistilne naprave nižje: »Na nekem najbolj pogostem primeru bo znižanje skoraj 40 odstotno, kar se seveda tiče čiščenja odpadne vode. Obstaja pa tudi kar nekaj denarja iz naslova najemnine občini za vlaganja v komunalno strukturo«. Ob tem je še izrazil zadovoljstvo, da je občina skupaj z JHMB uspela tekoče prevzeti čistilno napravo in tudi sam dejal, da želijo v prihodnje napravo tudi nadgraditi. »Za nami je velika zgodba, da lahko sedaj sami upravljamo s tem, za kar pred 22 leti, nismo imeli znanja in kapitala. Verjamem, da bomo v prihodnje to napravo uspeli tudi nadgraditi.« Med drugim naj bi jo nadgradili s pokritjem zbiralnih bazenov, da bi tako zmanjšali vplive na okolico.
Od začetka obratovanja v letu 2002 je centralna čistilna naprava Maribor prečistila 212,5 milijonov kubičnih metrov odpadnih vod in 190.000 kubičnih metrov odpadnih vod iz greznic. V času svojega delovanja je naprava Maribor iz odpadnih vod odstranila 262.000 ton odpadnega blata in 9.888 ton odpadkov, ki se odstranjujejo že v mehanskem predčiščenju.. To skupaj predstavlja za več kot 18.150 kamionov blata in odpadkov.
Mag. Leon Lozar, direktor podjetja AquaSystems, ki ga danes sicer ni bilo, je po 25 letih dela v podjetju Aquasystems d.o.o. ob prenosu upravljanja naprave na novega izvajalca čiščenja odpadnih voda v Mariboru sporočil: »Ponosen sem, da smo skupaj s sodelavci ustvarili tako zelo uspešno zgodbo v vseh pogledih. Aquasystems je v javno-zasebnem partnerstvu z Mestno občino Maribor ustvaril srednjeevropsko referenčno čistilno napravo, ki s svojim vzornim delovanjem ter z izpolnjevanjem najstrožjih okoljevarstvenih standardov Evropske unije še vedno postavlja visoke standarde ostalim slovenskim mestom glede učinkovitosti čiščenja odpadnih voda in upravljanja in obratovanja čistilnih naprav,« ter ob tem dodal: »novemu upravljavcu druge največje čistilne naprave v Sloveniji želim uspešno delo in nadaljnjih uspehov pri razvoju in skrbi za čisto vodo v Mariboru in njegovem okolišu«.