Ob današnjem mednarodnem dnevu medicinskih sester, ki letos poteka pod geslom »Naše medicinske sestre, naša prihodnost: Skrb za medicinske sestre krepi družbeno blaginjo«, so zaposleni v zdravstveni negi Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Maribor pripravili dogodek za javnost, s katerim želijo poudariti pomen in širino svojega poklica.
[[image_3_article_77157]]
»Če krepimo medicinske sestre, krepimo tudi blaginjo celotne družbe. Tega se bo moral prav vsak od nas zavedati, predvsem pa odločevalci,« je ob tem izpostavila doc. dr. Mojca Dobnik, v. d. pomočnice generalnega direktorja UKC Maribor za področje zdravstvene nege.
V Europarku predstavitev poklica
V nakupovalnem središču Europark Maribor danes do 21. ure obiskovalcem ponujajo pester program z vrsto predstavitev, svetovanj, pregledov in meritev. Na stojnicah lahko mimoidoči med drugim:
- spoznajo pomen zdravega življenjskega sloga in preventive pred srčno kapjo,
- se naučijo samopregledovanja dojk,
- pridobijo informacije o zaščiti kože pred soncem in negi suhe kože,
- prejmejo nasvete o preprečevanju tumorja mehurja,
- se posvetujejo z babico o dojenju in rokovanju z novorojenčkom,
- opazujejo demonstracijo temeljnih postopkov oživljanja,
- ter obiščejo predstavitve s področij psihiatrije, forenzične psihiatrije, zdravja oči, enterostomalne terapije, abdominalne in splošne kirurgije ter osteosintetskega materiala in kosti.
Obiskovalcem so na voljo tudi meritve krvnega tlaka in sladkorja, predstavitev VR očal, simulacija odvzema krvi ter prikaz nege in zdravljenja brazgotin po operativnih posegih in opeklinah.
[[image_4_article_77157]]
Ključni izziv pomanjkanje kadra
Dogodek je poleg Dobnikove obiskala tudi strokovna direktorica UKC Maribor, prof. dr. Nataša Marčun Varda. Obe sta opozorili na ključne izzive v zdravstveni negi – zlasti kadrovske stiske, s katerimi se soočajo tako v UKC Maribor kot širše.
[[image_1_article_77157]]
»Včasih se zdi, da se kadrovska stiska na določenih področjih poglablja iz meseca v mesec,« pravi Dobnikova in dodaja, da bi za zapolnitev najnujnejših vrzeli potrebovali okoli 150 medicinskih sester.
Tudi prof. dr. Marčun Varda je poudarila potrebo po vlaganju v kadre in dobrem delovnem okolju: »Poskušamo jih stimulirati tudi drugače. Po mojem mnenju so pomembni tudi dobri odnosi in delovno okolje. Tudi k temu strmimo.« Opozarja, da zaradi zahtevnega dela in nezadovoljivega plačila nekateri izkušeni posamezniki zapuščajo poklic, kar za zdravstveni sistem predstavlja veliko izgubo.
[[image_2_article_77157]]
Ob tem je poudarila, da vodstvo UKC Maribor tesno sodeluje s srednjo zdravstveno šolo in fakulteto za zdravstvene vede, organizirajo redne obiske ter preko ambasadorjev zdravstvene nege in štipendij aktivno promovirajo ta pomemben poklic.
[[image_5_article_77157]]