Ljubitelji športa, zlasti odbojke, zelo dobro poznajo Benedikt, majhno sloveskogoriško občino, ki z vse več prebivalci doživlja velik razvojni preboj. Tamkajšnje odbojkarice so bile pred kakšnimi petnajstimi, dvajsetimi leti v 1. državni ligi strah in trepet marsikatere večje ter finančno in igralsko močnejše ekipe. Prav letos Odbojkarski klub Benedikt, ki zadnja leta igra v 2. državni ligi, praznuje pomembno obletnico, 30 let delovanja.
Zgodba o uspehu se je začela pisati daljnega leta 1993, ko so benediške odbojkarice pod vodstvom tedanjega učitelja športne vzgoje Aleksandra Mencigarja zmagale na regijskem tekmovanju osnovnih šol in bile povabljene v 3. državno ligo. “Po tej zmagi je g. Mencigar prišel na krajevno skupnost in vprašal, ali bomo sofinancirali odbojko, da se bo lahko vključila v ligaško tekmovanje. Takrat smo ustanovili odbojkarsko društvo, katerega prvi predsednik je bil Janez Zorko. Po desetih letih je nastal odbojkarski klub, njegov predsednik je postal Stanislav Bernjak, ki ga vodi še danes. V tistem času smo najprej napredovali v 2. državno odbojkarsko ligo, kasneje v prvo. Vsa ta leta, torej že polnih 30 let, se v Benediktu aktivno igra odbojka,” pove Milan Gumzar, ki je bil pred tridesetimi leti tajnik takratne krajevne skupnosti, kasneje dolgoletni župan samostojne občine Benedikt, zdaj je častni občan in član upravnega odbora Odbojkarskega kluba Benedikt. Ves čas je verjel v ta šport, ga promoviral, še danes je med najglasnejšimi navijači v dvorani.
Na prvi tekmi v domači dvorani so premagale ekipo Nove KBM Branik
Ker Benedikt sprva ni imel dovolj velikega športnega objekta za tekme najvišjega ranga, so njihova dekleta odbojko igrala v sosednjem Lenartu, januarja leta 2005, ko so predali namenu novo in eno najsodobnejših športnih dvoran, pa so Benedičanke odigrale prvo tekmo na domačem parketu. Njihove nasprotnice v prvi državni odbojkarski ligi so bile igralke OK Nove KBM Branik, ki so jih domačinke ob bučni podpori domačih navijačev, teh je bilo vsaj 500, nadigrale.
V klubu je trenutno 55 registriranih igralk
Če so bili primorani v obdobju, ko je klub igral na najvišjem nivoju, v Benedikt vabiti tuje igralke (iz ZDA, Srbije Romunije, …), s katerimi so lahko ob domačih dekletih zagotovili dovolj kvalitetnega igralskega kadra, pa zadnja leta v upravnem odboru stavijo predvsem na domače igralke. V njihovih vrstah niso dobrodošle le Benedičanke, temveč odbojkarice s širšega območja osrednjih Slovenskih goric. Ker je v prvi ligi nemogoče igrati brez profesionalnih igralk, si tja zdaj niti več ne želijo. Ne le da so s tem povezani visoki stroški, s tujkami v klubu se omejuje igra domačih tekmovalk. “Trenutno imamo v klubu štiri selekcije; malo odbojko, starejše deklice, mladinke in članice. Skupaj je to 55 registriranih igralk,” razloži Mojca Zorko, tajnica kluba. Vsa tekmovanja jesensko-spomladanskega dela v 2. državni odbojkarski ligi – vzhod so v tem trenutku zaključena, Benedičanke, članska ekipa, so med osmimi ekipami uvrščene na sedmo mesto. Ta rezultat jim zagotavlja obstanek v drugi ligi tudi v naslednji sezoni, ki se bo začela oktobra. “V tej sezoni so bile zelo uspešne starejše deklice, ki so osvojile končno tretje mesto, mladinke so bile četrte. Še posebej smo veseli, da imamo v klubu številčni podmladek, zanimanje v kraju za ta šport je še vedno veliko. Zahvala pa tudi našim zvestim navijačem, ki nas še vedno, zlasti na domačih tekmah, spremljajo v velikem številu.”
Ob 30-letnici bodo septembra pripravili odbojkarski turnir
In kako bodo v Benediktu zaznamovali 30 let odbojke? “V mesecu septembru načrtujemo odbojkarski turnir, na katerega želimo povabiti tudi nekdanje igralke kluba in trenerje, ki so skozi vsa leta pomagali pisati našo uspešno športno zgodbo,” odgovarja predsednik kluba Stanislav Bernjak.
Dejstvo, da se je v Benediktu tudi po 30 letih, kljub skromnejšem finančnemu vložku, kot si ga lahko privoščijo večji klubi, in manjšemu številu razpoložljivih igralk, obdržala odbojka, je vsekakor vredno vse pohvale. V geografskem smislu so najbližje nasprotnice Benedičank med članicami v drugi ligi odbojkarice iz Murske Sobote in Maribora, torej tekmovalke iz bistveno večjih in bogatejših klubov. “Prepričan sem, da se je odbojka v Benediktu obdržala toliko časa tudi zaradi domačih sponzorjev, ki so bili za ta šport pripravljeni prispevati določena finančna sredstva. Upam si trditi, da odbojke v Benediktu ne bi bilo, če je ne bi podprla naša podjetnika Stanislav Bernjak in Franc Stanko,” zaključi Gumzar.