Včeraj so nebo nad Mariborom prekrili nenavadni oblaki, ki so jih nekateri opazovalci ujeli v svoj objektiv. Gre za t.i. oblake mammatus, ki pa se na nebu pojavijo precej redko. Gre za nenavaden pojav, zaradi svojega spektakularnega videza in dejstva, da se relativno redko pojavijo, pa so mammatusi pogosto kulisa, ki jo želijo v objektiv ujeti tako meteorološki strokovnjaki, pa tudi navdušenci nad tem svojevrstnim pojavom.

Značilno za pojav oblaka v mammatus obliki so viseče izbokline, zaradi katerih se zdi, kot bi z neba visele nekakšne vreče. Mnoge spominjajo na seske sesalcev, od tod pa izvira tudi ime. Mehurčasti oblaki (pravijo jim tudi mlečni oblaki) so oblaki mammatus, so pogosto na dnu kumulonimbusa in so posledica turbulenc v nevihtnem oblaku, ki nastane v nestabilni atmosferi. Opazite jih lahko tudi pod oblaki altostratus in cirus. Pojavijo se, ko zrak potone, medtem ko je pri večini drugih oblakov proces obraten. Najlažje jih je videti, ko je sonce nizko na nebu, navaja portal N1.

Kaj nam prinašajo?

Če gre verjeti nekaterim teorijam, ki poskušajo vremenske pojave povezati z dejanskimi dogodki, naj bi oblaki te marsikdaj napovedovali. Oblaki v formaciji ribje kosti naj bi tako napovedovali potres, a oblaki mammatus le niso tako škodljive narave. Čeprav je njihov videz karseda nenavaden, pa oblaki sami po sebi ne napovedujejo naravnih katastrof, niti poslabšanja vremena, čeprav jih lahko spremljajo nestabilne razmere, zlasti v kombinaciji s kumulonimbusom. Pojav je precej privlačen in spektakularen, zlasti ob sončnem zahodu, ko pordelo sonce osvetli in nasprotuje vsem oblinam izboklin.