Od leta 2005 se ob obzidju vurberškega gradu v občini Duplek »bohoti« potomka najstarejše trte na svetu z mariborskega Lenta. Zaupana je v skrbništvo vurberškega turističnega društva, že dve leti pa nad njeno rastjo in pridelkom bdi skrbnik Maks Gajšek, član društva in tudi vinogradnik iz Krčevine pri Vurberku. Pred tem je kar 13 let za trto skrbel Jože Žižek, dve leti pa Andrej Krepek.
V turističnem društvu so ponosni na skrbništvo potomke
Minulo soboto so na Vurberku pripravili tradicionalno trgatev potomke, ki so jo spremljali številni udeleženci, nekateri pa so tudi pomagali, in sicer kot brači in tako pridno polnili »puto«, kot pravijo domačini posodi, ki jo oprtano nosi oseba, ki ji zaupajo to delo. Prisotne je pozdravil predsednik Turističnega društva Vurberk Ivan Žižek, ki je ob tej priložnosti povedal, da je ponosen na skrbništvo potomke najstarejše trte na svetu, ki je tudi v ponos kraju in na ogled številnim obiskovalcem Vurberka. Teh je menda iz leta v leto več, k čemur prispevajo številna dogajanja na letnem odru grajskega dvorišča, tako glasbena kot tudi dramska, pa tudi obsežna obnovitvena dela, ki sta jih financirali Občina Duplek in Ministrstvo za kulturo.
Našteli so 57 grozdov
“Letošnji pridelek ni tak, kot smo si ga na Vurberku želeli, vremensko dogajanje ni bilo naklonjeno potomki, pomladna pozeba in avgustovska toča sta pač temu botrovali, kljub temu pa so bogato obloženi grozdi, našteli so jih 57, vseeno dali kar preko 30 litrov sladkega mošta,” nam je povedal Janez Toplak, tajnik turističnega društva.
Letošnji pridelek ni tak, kot smo si ga na Vurberku želeli, vremensko dogajanje ni bilo naklonjeno potomki, pomladna pozeba in avgustovska toča sta pač temu botrovali, kljub temu pa so bogato obloženi grozdi, našteli so jih 57, vseeno dali kar preko 30 litrov sladkega mošta.
Maks Gajšek, skrbnik, ki bo letošnji pridelek skrbno »kletaril«, pa je dejal, da bo kljub pozebi in toči ter skromnejšemu pridelku modra kavčina kar dobre kakovosti. Na trgatvi naslednje leto jo bo moč tudi pokusiti, tako kot je bil bračem in obiskovalcem letošnje vurberške trgatve v pokušino dan lanskoletni pridelek. Po trgatvi je ob vurberškem gradu potekalo še stiskanje, »prešanje« letošnje trgatve, organizatorji so to pred številnimi obiskovalci opravili na način, ki je odšel skoraj že v pozabo – z ročnim mletjem in stiskanjem na leseni preši.