Občina Sveta Ana v Slovenskih goricah se v zadnjih letih srečuje s pozitivnimi demografskimi trendi, posledično pa se povečuje tudi število rojstev. Zato so že v lanskem letu pristopili k izgradnji dveh dodatnih igralnic v 6-oddelčnem vrtcu. Gradnja prizidka je že zaključena, po pridobitvi uporabnega dovoljena bodo novo pridobitev začeli uporabljati z novim šolskim letom. Ob tem pa ima Osnovna šola Sveta Ana, pod okrilje katere spada tudi podružnična šola v Lokavcu, novega ravnatelja. Potem ko je dosedanji ravnatelj Boris Mlakar ob koncu prejšnjega šolskega leta odšel v pokoj, je vajeti šole prevzel Aleksander Šijanec, domačin s Svete Ane.

Na osnovi demografskih gibanj pričakujejo vpis otrok v šest oddelkov vrtca

Vrtec je bil na obstoječi lokaciji ob osnovnošolskem objektu zgrajen leta 2009 za potrebe štirih oddelkov v velikosti 482,55 m2. Skladno s demografskimi podatki in trendom vpisa v zadnjih letih je nastala potreba za šest oddelkov izvajanja varstva in vzgoje predšolskih otrok. Trenutno se koristijo prostori osnovne šole, kar pa potencira prostorsko stisko v šoli. “Demografska slika kaže, da je tudi dolgoročno pričakovati vpis otrok za šest oddelkov, zato je bilo nujno izvesti vse potrebno za zagotovitev manjkajočih prostorov izvajanja varstva in vzgoje ter s tem razbremeniti šolski prostor,” so povedali na anovski občinski upravi.

Predračunska vrednost investicije znaša 427.120,64 evrov. Občina se je lani prijavila na razpis ministrstva, ki pa je bil zaradi corona krize razveljavljen. V kolikor bo letos razpis ponovljen, bo mogoče sofinanciranje investicije, v nasprotnem primeru bo investicija v celoti pokrita iz proračuna občine.

Občina Sveta Ana se je kot investitor za gradnjo prizidka odločila na vzhodni strani obstoječega objekta. Projektno investicijska dokumentacija z gradbenim dovoljenjem je bila pridobljena v letu 2017, v lanskem letu pa je bil izveden razpis za izbiro izvajalca del. Lipa z.o.o. Lenart, kot izbrani izvajalec del, je začel z deli v mesecu juliju, novi prostori bodo na voljo v šolskem letu 2021/2022.
“Velikost vrtca s prizidkom bo znašala neto 643,09 m2, kar omogoča normalno izvajanje predšolske vzgoje za šest oddelkov. Predračunska vrednost investicije znaša 427.120,64 evrov. Občina se je lani prijavila na razpis ministrstva, ki pa je bil zaradi corona krize razveljavljen. V kolikor bo letos razpis ponovljen, bo mogoče sofinanciranje investicije, v nasprotnem primeru bo investicija v celoti pokrita iz proračuna občine,” je pojasnila Renata Trajbar Kurbus, direktorica občinske uprave.

Novi ravnatelj anovske osnovne šole Aleksander Šijanec je odgovori na nekaj naših novinarskih vprašanj:

1. julija letos ste prevzeli mesto ravnatelja Osnovne šole Sveta Ana. Kakšne so vaše dosedanje izkušnje v šolstvu?

V vzgoji in izobraževanju imam 16 let delovnih izkušenj in naziv svetovalec. Zaposlen sem bil kot učitelj glasbe na OŠ Voličina in OŠ dr. Antona Trstenjaka Negova. Predhodno sem bil zaposlen še na treh osnovnih šolah (OŠ Cirkulane-Zavrč, OŠ Jakobski Dol), med drugim tudi na OŠ Sveta Ana. Ob poučevanju glasbe in pevskih zborov sem opravljal tudi ostala dela, ki so značilna za zaposlene v vzgoji in izobraževanju: vodenje aktivov, mentorstvo učencem pri interesnih dejavnostih, razredništvo, izvajanje projektov na šoli, pri neposrednem delu z učenci sem v pouk vnašal različne sodobne aktivne metode poučevanja, ki sem jih imel priložnost predstaviti kolektivu in svetovalni službi na Zavodu RS za šolstvo.

Ob poučevanju glasbe in pevskih zborov sem opravljal tudi ostala dela, ki so značilna za zaposlene v vzgoji in izobraževanju: vodenje aktivov, mentorstvo učencem pri interesnih dejavnostih, razredništvo, izvajanje projektov na šoli, pri neposrednem delu z učenci sem v pouk vnašal različne sodobne aktivne metode poučevanja, ki sem jih imel priložnost predstaviti kolektivu in svetovalni službi na Zavodu RS za šolstvo.

Sodeloval sem pri nacionalnem preverjanju znanja za glasbeno umetnost, dvakrat kot pomočnik glavnega ocenjevalca, vodil in usmerjal sem učitelje ocenjevalce, podajal informacije in svetoval pri nastalih komplikacijah. Bil sem tudi v vlogi glavnega organizatorja oziroma predsednik organizacijskega odbora vse-slovenskega srečanja šolskih ansamblov.

V vseh letih dela v vzgoji in izobraževanju sem letno organiziral več prireditev, koncertov, kulturnih dni, ogledov in obiskov gledališč, kulturnih dogodkov in predstav na šolah, lastnih produkcij ter pevskih, folklornih in gledaliških revij v soorganizaciji Javnega sklada za kulturne dejavnosti na vseh območjih svojih aktualnih in predhodnih zaposlitev. Sodeloval in udeleževal sem se strokovnih izobraževanj predmetnega področja in izobraževanj s področja psihologije, didaktike, pedagogike in metodologije pouka. Leta 2020 sem se vpisal na program za izpopolnjevanje izobrazbe strokovnih delavcev v vzgoji in izobraževanju in opravil vse obveznosti, določene s programom Šole za ravnatelje ter si pridobil ravnateljski izpit.

Katere bodo glavne prioritete pri vodenju šole?

Razvoj Osnovne šole Sveta Ana želim oblikovati skupaj s sodelavci, z učenci, s starši, z lokalno skupnostjo in z društvi oziroma krajani, občani Svete Ane. Pri svojem delu bom usmerjen v delo z ljudmi. V ospredju mora biti v prvi vrsti korist otrok in učencev, da se bodo v našem vrtcu in šoli počutili varne, sprejete, da bodo deležni kvalitetnega izvajanja dejavnosti in pouka. Vsi se moramo zavedati, da smo v vrtcu in šoli zaradi otrok in ne otroci zaradi nas. Razumeti otroka, njegove talente, spretnosti in sposobnosti je pot, ki me bo vodila pri mojem delu. Odločilna vloga nas pedagogov je, da smo otrokom v oporo na poti pri njihovih močnih področjih in jim pomagamo tam, kjer potrebujejo našo pomoč.

Največje bogastvo vsake organizacije so ljudje, zaposleni v tej organizaciji. Sleherni zaposleni prispeva svoj delež k življenju ustanove. Pri vodenju in razvijanju vrtca ter šole želim izkoristiti neprecenljiv potencial zaposlenih v kolektivu.

Največje bogastvo vsake organizacije so ljudje, zaposleni v tej organizaciji. Sleherni zaposleni prispeva svoj delež k življenju ustanove. Pri vodenju in razvijanju vrtca ter šole želim izkoristiti neprecenljiv potencial zaposlenih v kolektivu. Zaposlene na OŠ Sveta Ana in podružnični šoli Lokavec poznam, saj sem bil nenazadnje pred leti že njihov sodelavec in priznati moram, da smo se odlično razumeli.

Poudariti in posvetiti je potrebno tudi posebno skrb zaposlenim v vrtcu, ki skrbijo za vzgojo naših najmlajših oziroma bodočih učencev, da se jim zagotovijo ustrezni prostorski in didaktični pogoji. Tudi nepedagoškemu osebju bom omogočil možnost izobraževanja, spremljanja lastnega napredka in osebne rasti. Vsem želim omogočiti enako obravnavo, brez razlik med zaposlenimi, kakor tudi med ostalimi deležniki vzgojno-izobraževalnega procesa. Zdravi, prijateljski, spoštljivi, pristni in odkriti medsebojni odnosi so temelj za uspešno delo v zavodu in dobro počutje zaposlenih. Želim si, da bi prav vsi sodelavci radi prihajali v službo in tako vplivali na pozitiven razvoj, uspeh in ugled vrtca ter šole.

Kako je z vpisom otrok v novem šolskem letu?

Pri Sveti Ani se pozna ugodna demografska slika, saj je v zadnjem obdobju zaslediti trend naraščanja vpisa otrok, v prvi razred šolskega leta 2021/2022 je tako vpisanih 33 otrok, ki so razporejeni v dva oddelka in še oddelek na podružnični šoli v Lokavcu. Vpis vseh učencev na matični in podružnični šoli sega do številke 245.

Kolikšen je vpis v vrtec?

Tudi v vrtcu imamo iz leta v leto povečan vpis otrok, trenutno so vpisani 104 otroci. Zaradi tega je bila potreba po razširitvi obstoječega vrtca pri Sveti Ani in veseli smo lahko dozidave prizidka, ki bo dana v uporabo 1. 9. 2021.

Boste z novim prizidkom rešili prostorsko stisko v vrtcu in šoli?

Do sedaj je vrtec zasedal dve učilnici šole, kar pa se z dozidavo izboljša in tako sprosti prostore šole.

Katere prostore obsega novi prizidek?

Novi prizidek obsega dve igralnici za 1. starostno obdobje, z vključenimi sanitarijami, garderobo in s pokrito zunanjo teraso, česar smo še posebej veseli.

Računate, da boste uporabno dovoljenje za prizidek pridobili do začetka novega šolskega leta?

Dela potekajo po predvidenem programu, v bistvu je potrebno dokončati le nekaj podrobnosti, zato mislim, da se nam za uporabno dovoljenje do novega šolskega leta ni bati.

Želim pa izkoristiti še priložnost in se iskreno zahvaliti v prvi vrsti občini, torej g. županu za odobritev ter izvedbo dozidave vrtca, še posebej pa gre velika zahvala ravnatelju v pokoju, g. Borisu Mlakarju, ki ni zaslužen le za dozidavo obstoječega prizidka, temveč za vrsto let dozidav, prenov in novogradenj vzgojno-izobraževalnih ustanov pri Sveti Ani.

Želim pa izkoristiti še priložnost in se iskreno zahvaliti v prvi vrsti občini, torej g. županu za odobritev ter izvedbo dozidave vrtca, še posebej pa gre velika zahvala ravnatelju v pokoju, g. Borisu Mlakarju, ki ni zaslužen le za dozidavo obstoječega prizidka, temveč za vrsto let dozidav, prenov in novogradenj vzgojno-izobraževalnih ustanov pri Sveti Ani. Zahvala g. Mlakarju gre tudi za neizmerno požrtvovalno in predano delo vodje šole in vrtca pri Sveti Ani z Lokavcem, tako na strokovnem, vzgojnem, izobraževalnem in managerskem področju, kakor tudi za dober in spoštljiv odnos s sodelavci, z občino, društvi, na splošno z vsemi občani Svete Ane.

Kakšno je stanje na podružnični šoli v Lokavcu?

Vpis otrok v Lokavcu je zadovoljiv, želja je, da bi bil še številčnejši, za kar se nameravam v prihodnje truditi. Kljub sanacijski prenovi pred leti, ko so se zamenjala okna ter fasada, so notranji prostori dotrajani, vključno z opremo.

Kaj bi bilo potrebno v povezavi z obema šolama in vrtcem dolgoročno še storiti?

Če nadaljujem z Lokavcem, prizadeval si bom za prenovo notranjih prostorov in opremo ter še za kakšen prizidek oziroma teraso za vrtčevske otroke, seveda v okviru danih razpoložljivih možnosti.

Pri Sveti Ani pa bom v prihodnje težnjo polagal na opremljanje učilnic, saj je oprema ponekod še iz leta 1974, torej od gradnje takratne nove šole, danes pa je ta oprema dotrajana in potrebna zamenjave.

Pri Sveti Ani pa bom v prihodnje težnjo polagal na opremljanje učilnic, saj je oprema ponekod še iz leta 1974, torej od gradnje takratne nove šole, danes pa je ta oprema dotrajana in potrebna zamenjave. Prizadeval si bom tudi za izboljšanje pogojev predmetnega področja, se pravi ustrezne učilnice z ustrezno opremo. Želja je po novi računalniški, tehniški, likovni, glasbeni in še kakšni učilnici, no, to bo delo za prihodnost.