Na sejmišču Pomurskega sejma v Gornji Radgoni bo od prihodnjega četrtka, 21. septembra, do nedelje, 24. septembra, 9. mednarodni sejem obrambe, varnosti, zaščite in reševanja Sobra. Poosebljal bo vse tisto, kar je v današnjem turbulentnem svetu ključno za preprečevanje posledic naravnih nesreč, epidemij in vojn. Mednarodno ugledni razstavljavci bodo predstavili širok arzenal orodja, orožja, vozil, opreme, pripomočkov, storitev in znanja za obrambo države, varnost državljanov ter zaščito in reševanje ogroženih.
Ob proizvajalcih, ponudnikih, civilni družbi in prostovoljcih si bodo za dobro družbe in posameznika prizadevali Ministrstvo za obrambo Republike Slovenije, Slovenska vojska, Ministrstvo za notranje zadeve, Policija, Uprava RS za zaščito in reševanje ter Gasilska zveza Slovenije. Te ključne institucije bodo svojo usposobljenost, znanje in opremljenost prikazale s strokovnimi razstavami, dinamičnimi predstavitvami in strokovnimi posveti. Z obiskovalci se bodo srečevale na številnih poslovnih, stanovskih in izobraževalnih prireditvah ter jim iz prve roke ponudile strokovne nasvete za samozaščito in varovanje družin in premoženja.
Prvi sejem je bil organiziran leta 2003
Janez Erjavec, predsednik uprave Pomurskega sejma, je spomnil, da sejem Sobra, ki je bienalni, praznuje 20 let, dvakrat je bil odpovedan, in to zaradi gospodarske krize in korone. Prvi sejem je bil organiziran leta 2003, ko smo imeli v Sloveniji referendum za vključitev naše države v evroatlantske povezave. “Referendum je uspel in na Pomurskem sejmu smo to priložnost izkoristili in se dogovorili, da organiziramo prvi sejem z imenom Sodobna vojska. V tistem obdobju smo se začeli pripravljati na poklicno vojsko, in to je bil tudi glavni povod za organizacijo sejma. Pri naslednjih sejmih so se nam pridružile še ostale institucije, ki pokrivajo obrambe, varnost, zaščito in reševanje.” Sejem se je vsa ta leta obdržal v Gornji Radgoni, ker je na Pomurskem sejmišču primerna lokacija za tovrstni dogodek, poleg tega, kot pravi Erjavec, ni potrebno, da se vse dogaja v Ljubljani. Ob tem pa je bila Gornja Radgona na udaru tako v prvi kot drugi svetovni vojni, pa tudi ob osamosvojitvi Slovenije.
Vojska pripravlja statične in dinamične predstavitve
Različni rodovi Slovenske vojske se bodo na sejmu predstavili s spretnostmi, opremo, izkušnjami iz mednarodnih misij ter prikazom možnosti za sodelovanje pri obrambi države. Predstavili se bodo vrhunski športniki, zaposleni v Slovenski vojski ter garda. Vrstili se bodo nastopi glasbenih zasedb Vojaškega orkestra. Kot je pojasnil polkovnik Matija Skrbinek, poveljnik vojašnice v Murski Soboti, bodo na sejmu predstavili poklic vojaka in opremo. Ob statičnih bodo še posebej zanimive dinamične predstavitve, ki bodo zajemale vožnjo z oklepniki in prikaz taktičnega delovanja različnih enot in rodov; od vkrcanja in izkrcanja pehote do protioklepnega orožja ob podpori letal. . Po ogledu statične predstavitve se bodo lahko obiskovalci praktično preizkusili na strelskih simulatorjih za avtomatsko puško Noptel. Na simulatorjih se tudi sicer pripadniki Slovenske vojske usposabljajo za dihanje, merjenje in proženje avtomatske puške ter vadijo za čim boljše zadetke pred resničnim streljanjem na strelišču z ostrim strelivom. Uporabljajo tudi vojaški simulator protioklepnega orožja Spike, na katerem se namerilci urijo v iskanju cilja, sledenju cilju in vodijo raketo na cilj. Obiskovalcem bosta na voljo še preizkusa streljanja z repliko avtomatske puške FN 2000 Air Soft in zračno puško.
Policisti bodo obiskovalcem svetovali, kako naj poskrbijo za svojo varnost in varnost premoženja
Prikaze svoje tehnike, opreme in postopkov pripravljajo enote slovenske policije. Policisti bodo obiskovalcem priskočili na pomoč z nasveti, kako zagotoviti lastno varnost in zaščito imetja. Dinamične predstavitve bodo popestrili nastopi Policijskega orkestra. Varovanje državne meje bodo predstavljali specialno vozilo schengenbus, s katerim policisti odkrivajo nedovoljene prehode čez državno mejo, mobilna in ročna termovizija, oprema za odkrivanje ponarejenih dokumentov, ogledalo za pregled podvozja vozil, detektor prisotnosti ogljikovega dioksida, detektor za odkrivanje tihotapskega blaga, IR-kamero itd. Kriminalistično policijo in policijsko forenziko bodo predstavili kriminalistično-tehnični kombi, oprema za ogled kraja kaznivega dejanja, predstavitev dela kriminalističnih tehnikov in kriminalistov (npr. kako odkrivajo prstne odtise in druge sledi). Letalsko policijsko enoto bo poosebljal policijski helikopter. Prikazano bo varovanje oseb in objektov, policijski »specialci« bodo predstavili zaščitno in drugo opremo, ki jo uporabljajo pri delu. Z intervencijskim vozilom in posebno zaščitno opremo se bo predstavila tudi Posebna policijska enota (PPE), ki jo javnost pogosto zamenjuje s Specialno enoto. Obiskovalci bodo lahko spoznali pomembne partnerje slovenskih policistov – policijske pse in konje. Za najmlajše bodo pripravili otroški kotiček, kjer bodo malčki lahko preverili svoje znanje cestnoprometnih pravil in svoje spretnosti preizkusili tudi na posebnem, zanje pripravljenem prometnem poligonu. “Lahko se bodo tudi slikali z najbolj prijaznima policistoma, s »policistom« Leonom in »policistko« Piko,” je med drugim povedal Damir Ivančić, direktor Policijske uprave Murska Sobota.
Uprava za zaščito in reševanje bo prikazala odziv na podnebno pogojene nesreče
Uprava RS za zaščito in reševanje, Civilna zaščita ter operativni sestavi nevladnih organizacij bodo predstavili novo opremo, izkušnje in načine ozaveščanja, preventive, zaščite, reševanja in pomoči. Kako ukrepati ob poplavi, požaru ali potresu ter kako pravilno poklicati na številko za klic v sili 112, se bodo na zabaven način lahko naučili tudi otroci. Martin Smodiš, vodja izpostave Uprave Republike Slovenije za zaščito in reševanje Murska Sobota, je dejal, da bo rdeča nit predstavitve odziv na podnebno pogojene nesreče. Še posebej zanimive bo predstavitev novih pridobitev, kot so specialna intervencijska tovorna terenska vozila, tudi taka s hidravličnim dvigalom, teleskopskimi rokami, nalagalnimi rampami ter priključki (nosilna košara, polipni grabilec, paletne vilice, hidravlična žaga, hidravlično kladivo, idr.), visokozmogljive mobilne črpalne enote … Navedeno opremo bodo predstavili v sklopu razstavno-demonstracijskih sklopov glede na vrsto nesreče: gašenje požarov v naravnem okolju, reševanje ob poplavah, izvajanje nalog ob žledu, izvajanje nalog po ujmah, vodenje intervencij, enote za logistično oskrbo idr. V sklopu meseca požarne varnosti bo pripravljen otroški kotiček ter kviz za najmlajše obiskovalce sejma, ki bodo za pravilne odgovore nagrajeni s promocijskim materialom.
Na sejem so povabili 1741 vojaških obveznikov, rojenih leta 2005
Uprava za obrambo Maribor pod okriljem ministrstva bo prvi in drugi dan sejma povabila 1741 vojaških obveznikov, ki so rojeni leta 2005 in prihajajo z območja Podravja ter Pomurja, na seznanitev z vojaško dolžnostjo. Vojaške obveznike bodo seznanili z dolžnostmi in s pravicami vojaškega obveznika po zakonu o vojaški dolžnosti, ogledali pa si bodo še dinamične predstavitve Slovenske vojske ter domače in tuje dosežke na področjih obrambe in zaščite. Na dogodek so povabili več kot 1000 dijakov tretjih letnikov srednjih šol, ki se bodo v okviru vsebin predmeta aktivno državljanstvo priključili predstavitvam. “Dijakov ne bomo oblekli v vojaško uniformo, ampak jim bomo le predstavili plemenit poklic vojaka Slovenske vojske,” je dodala Katja Horvat, vodja Uprave za obrambo Maribor.
V soboto in nedeljo bodo potekala gasilska državna tekmovanja
Gasilska zveza Slovenije, ki združuje 121 gasilskih zvez, 1337 prostovoljskih gasilskih društev in šteje preko 170.000 članov, od katerih je operativnih preko 40.000 gasilcev, je svojo vrhunsko pripravljenost za zaščito in reševanje dokazala tudi ob zadnjih požarih na slovenskem Krasu. Na sejmu bo organizirala strokovna srečanja in reševalno vajo v sodelovanju s Slovensko vojsko in Policijo. V soboto bodo potekali mladinsko in veteransko, v nedeljo pa člansko gasilsko državno tekmovanje za Memorial Matevža Haceta. V sodelovanju z Upravo RS za zaščito in reševanje bo potekalo tudi 10. tekmovanje iz tehničnega reševanja ob prometni nesreči. “V soboto bomo reševali ponesrečene osebe iz avtomobilov, sodelovalo bo 13 ekip. Na mladinskem državnem tekmovanju bo, prav tako v soboto, nastopalo 205 ekip, v nedeljo na članskem pa 253 ekip. Preko tekmovanj bo v sejem Sobra vključenih več kot pet tisoč aktivnih udeležencev,” pravi Franci Petek, poveljnik Gasilske zveze Slovenije.
Podrobneje o programu Sobre na tej povezavi.
Osebna izkaznica:
Število razstavljavcev: 120
Število sodelujočih držav: 11
Razstavne površine skupaj: 51.900 m2
Razstavne površine v halah: 5.900 m2
Zunanji razstavni prostor: 11.000 m2
Predstavitveni poligon, demonstracijski prostor, prostor za tekmovanja: 35.000 m2
Sejem bo v četrtek, 21. septembra, svečano odprl Marjan Šarec, minister za obrambo. Slovesnost ob zaključku prireditve bo s svojo prisotnostjo in nagovorom podčrtal Boštjan Poklukar, minister za notranje zadeve.
Sejem bo odprt med 9.00 in 18.00 uro, cene vstopnice za odrasle znaša 5 evrov, za upokojence 4 in za mladino 3. Za skupine so cene ugodnejše. Uniformirani pripadniki Slovenske vojske, Policije, Gasilske zveze Slovenije, Civilne zaščite, otroci do 15 let in invalidi na vozičkih s spremljevalcem imajo vstop prost.