Na pobudo Boruta Ambrožiča, predsednika Hortikulturnega društva Maribor, so pred dnevi na pokopališčih Dobrava in Pobrežje posadili 140 medovitih rastlin. Pri sajenju so sodelovali predstavniki Pogrebnega podjetja Maribor in hortikulturnega društva, dveh organizacij, ki sta začeli z delovanjem istega leta (1869).

Pogrebno podjetje Maribor je projekt finančno podprlo

Kot nam je povedal Ambrožič, je mariborsko hortikulturno društvo 40 medovitih grmovnic na pokopališču Dobrava posadilo že lansko leto, pri tem pa upoštevalo priporočila Čebelarske zveze Slovenije, ki vzpodbuja posameznike, društva in organizacije, da se pridružijo akciji sajenja medovitih rastlin. Nenazadnje je naša kranjska čebela ena najbolj marljivih na svetu, na pobudo Slovenije pa so Združeni  narodi leta 2017 20. maj razglasili za svetovni dan čebel. “Pogrebno podjetje Maribor nas je letos pri nabavi rastlinskega materiala finančno podprlo. Na pokopališču Dobrava smo 40 grmovnic posadili ob ograji ob izhodnem delu pokopališča, na pobreškem pokopališču pa 100 rastlin na dveh lokacijah v neposredni bližini potomke Stare trte, ki je bila tam posajena leta 2020 (desno od prostora, kjer potekajo komemoracije ob dnevu spomina na mrtve),” nam je povedal Ambrožič. Gre za grmovnice vrste japonska medvejka, ki cveti avgusta, ko ni v cvetu toliko drugih rastlin.

“Ponosni smo, da smo v mariborskem prostoru že 154 let nosilci trajnostnih vsebin. Naši društveni predniki so zaslužni za vse zasaditve javnih zelenih površin v Mestni občini Maribor; Mestni park, drevoredi, Magdalenski park, Kalvarija, … Lani smo zaznamovali 150-letnico prvih zasaditev v mariborskem Mestnem parku,” je še dodal naš sogovornik.

“Sledimo konceptu zelene oaze miru sredi mesta”

“Pogrebno podjetje Maribor, predsedujoči Združenju evropsko pomembnih pokopališč ASCE, je zavezano k trajnostnim vrednotam na vseh področjih svojega delovanja. Kot upravljavec obeh mariborskih pokopališč pozorno skrbimo za njihovo urejenost in odgovorno varovanje okolja. Pokopališče Pobrežje, ki je začelo delovati leta 1879 in je uvrščeno na zemljevid evropsko pomembnih pokopališč ASCE, s svojo bogato zgodovino predstavlja del zgodovinske, arhitekturne in krajinske dediščine Maribora. Njegova umirjenost, urejene poti, nasadi zelenja in klopi nam omogočajo, da se odmaknemo od mestnega vrveža in se v tišini prepustimo spominom. Kot pomemben vidik trajnostnega zelenega razvoja smo zasnovali številne nove zasaditve, v zadnjih letih pa tudi razširitev kontingenta medonosnih rastlin. S tem sledimo konceptu zelene oaze miru sredi mesta, z bogato kulturno-zgodovinsko in hortikulturno tradicijo, hkrati pa utrjujemo našo trajnostno zavezo,” pa je povedala mag. Lidija Pliberšek, direktorica Pogrebnega podjetja Maribor in predsednica ASCE.