Pod okriljem 61. mednarodnega kmetijsko-živilskega sejma Agra, ki  bo v Gornji Radgoni med 26. in 31. avgustom, so od 10. do 14. julija potekali 49. odprto državno ocenjevanje Vino Slovenija Gornja Radgona, 13. odprto državno ocenjevanje Bio vin ter 4. mednarodno ocenjevanje medenih pijač. Organizatorji s Pomurskega sejma so na današnji tiskovni konferenci predstavili letošnje odlične rezultate.

Janez Erjavec, predsednik uprave Pomurskega sejma, je spomnil, da so prvo ocenjevanje vin v Gornji Radgoni pripravili leta 1975, tistega leta je v kraju potekal finale svetovnega prvenstva v spidveju. “Ocenjevanje vin v Gornji Radgoni je pomembno prispevalo h dvigu kakovosti slovenskih vin in vinske kulture. Sprva je šlo za ocenjevanje zasebnih vinogradnikov, saj je v tistem času radgonski sejem deloval pod okriljem ljubljanskega sejma, ki je prirejal mednarodno ocenjevanje Vino Slovenija. Takrat so nam celo prepovedali ocenjevanja v Gornji Radgono, vendar smo kljub temu vztrajali in v teh 49 letih prešli fazo od naziva Olimpijada slovenskih vin do blagovne znamke Vino Slovenija.”

Ocenili so 649 vzorcev vin 174 vinarjev

Na obeh prestižnih vinskih ocenjevanjih je sodelovalo 174 vinarjev s 649 vzorci iz sedmih držav (Slovenija, Avstrija, Hrvaška, Makedonija, Češka, Italija in Nemčija). Osrednje ocenjevanje Vino Slovenija je pritegnilo 166 pridelovalcev s 634 vzorci v 39 podkategorijah (največ, 191, je bilo belih mirnih suhih vin, 129 je bilo rdečih suhih, 70 pa penečih), na ocenjevanju Bio vin pa je sodelovalo osem pridelovalcev s 15 vzorci. Število sodelujočih je bilo višje kot lani. Tudi zato je imela 19-članska mednarodna ocenjevalna komisija pod vodstvom štirih predsednikov letos še toliko bolj odgovorno in težko delo.

Ocenjevalna komisija je na ocenjevanju Vino Slovenija desetim vzorcem vin podelila naziv šampion, 30 veliko zlato medaljo, 255 zlato medaljo, 303 srebrno medaljo, 36 vzorcev je ostalo brez odličja. Na ocenjevanju Bio vin nazivov šampion in velikih zlatih medalj niso podelili, je pa sedem vin prejelo zlato medaljo, šest srebrno, dva vzorca sta ostala brez odličja.

ŠAMPIONI

PENEČA VINA (klasična metoda)

Zlata radgonska penina “Millesime”, 2004, Radgonske gorice Gornja Radgona

PENEČA VINA (Charmat metoda)

Penina REN, 2018, Vina Benčina

BELA VINA NEAROMATIČNIH SORT SUHA

Chadronnay barrique, 2019, Vina Benčina

BELA VINA AROMATIČNIH SORT SUHA

Sauvignon Kitzeck-Sausal LS1468/23, 2022, Weingut u. Steirische Kelleri Johann Schneeberger GmbH

BELA MIRNA VINA SLADKA in MIRNA VINA AROMATIČNIH SORT SLADKA

Sauvignon ledeno vino, 2003, Vinska klet Prus, Jožef Prus

BELA MIRNA VINA POLSUHA in MIRNA VINA AROMATIČNIH SORT POLSUHA

Goldberg graševina, 2021, Vina Belje, Belje plus d.o.o.

MIRNA VINA AROMATIČNIH SORT POLSLADKA

Selekcija traminec, 2021, Puklavec Family Wines d.o.o.

RDEČA SUHA VINA MLAJŠA OD TREH LET

Ried Mitterberg Reserve, 2020, Weingut Gager

RDEČA SUHA VINA STAREJŠA OD TREH LET

VINO IGT TOSCANA ROSSO BRUNETTI, 2019, Az. Agr. »Elisabetta« di Brunetti Luigi

RDEČA VINA TERAN PTP

Izbrani Teran PTP La Marie, 2021, Vinakras Sežana

Predsednik ocenjevalnih komisij Vino Slovenija Gornja Radgona Boštjan Zidar je zapisal, da so na letošnjem ocenjevanju lepe rezultate dosegla tudi sveža vina iz lanskega letnika, ki so tako pri belih kot pri rdečih vzorcih pokazala lep potencial ter harmonijo med sadnostjo in polnostjo. Da je šampion za peneča vina ostal v najstarejši slovenski peničarski kleti, pa je še en dokaz, da znamo v Sloveniji pridelovati odlične penine, ki navdušujejo tako domače kot tuje degustatorje in vinoljubce. “Aromatične sorte so tako v kategoriji suhih kot sladkih vin zopet pokazale tisti pravi obraz in navdušile s svojo široko paleto prijetnih in intenzivnih arom ter tako dosegla kar lepo število pomembnih nagrad. Pri ocenjevalcih pa vedno zahtevajo največ pozornosti in prefinjene natančnosti zrela bela in rdeča vina, kjer je bila letos konkurenca kar velika. Še posebej lahko izpostavim veliko število vzorcev vina Teran PTP, kateri so dosegli lepe rezultate in v kakovosti lepo potrdili naziv slovenskih vinskih posebnosti.”

Prvič so organizirali vinsko tekmovanje VinoEuro 2023

V kategoriji posebnih priznanj so izbrali prvake vinsko turističnih cest. Prvak Radgonsko Kapelske turistične ceste so Radgonske gorice iz Gornje Radgone z zlato radgonsko penino – suha. Nagrado Stanka Čurina je prejel vinar za vino, ki je na rednem ocenjevanju doseglo najvišjo oceno, to je sauvignon suhi jagodni izbor letnik 2001, Vinska klet Prus, Jožef Prus, Metlika. Vinar leta bo razglašen na sejmu Agra. Naziv prejme vinar oziroma vinska klet, ki na ocenjevanju pridobi za pet vzorcev vina v treh različnih kategorijah največje število točk. Sodelujejo lahko le vina iz Slovenije, ki so prvič ocenjena v Gornji Radgoni.

V okviru ocenjevanja Vino Slovenija so letos prvič organizirali tudi vinsko tekmovanje VinoEuro 2023. Na njem lahko sodeluje država članica združenja UENFW (Union of European national football teams of winemakers) z belimi in rdečimi vini normalne trgatve. Danilo Steyer, soavtor ideje vinskega tekmovanja, predsednik Vinske reprezentance Slovenije in eden najprepoznavnejših štajerskih vinarjev, je pojasnil, da reprezentanco sestavljajo vinarji, ki radi igrajo nogomet. V Evropi je trenutno osem vinskih reprezentanc, prva tekma slovenske je bila leta 2008 odigrana prav na gornjeradgonskem stadionu. “Zametki ideje tovrstnega ocenjevanja segajo v čas, ko je slovenska vinska reprezentanca v Mariboru igrala prvo mednarodno nogometno tekmo z Nemčijo. Po tekmi se je pojavila ideja, da zberemo 11 slovenskih in nemških vin in jih ocenimo. Skupna ocena je prinesla prvaka na vinskem področju. Takrat smo Nemce premagali v nogometu, oni pa so zmagali v vinskem ocenjevanju. Kasneje smo razmišljali, da tovrstno ocenjevanje postane tradicionalno, Pomurski sejem pa je takoj prisluhnil ideji.”

Na letošnjem prvem vinskem tekmovanju so sodelovale tri države: Vinska reprezentanca Avstrije, Vinska reprezentanca Italije in Vinska reprezentanca Slovenije. Vsaka država je morala prijaviti najmanj 11 vzorcev vin svojih članov, ki so tekmovala tako v kategorijah Vino Slovenija kot tudi VinoEuro. Evropski vinski prvak je postala država, ki je imela najvišji seštevek 11-ih najbolj ocenjenih vin.  Avstrija je bila zastopana s petimi vinarji in 15 vzorci vin, sedem italijanskih vinarjev je poslalo na tekmovanje 23 vzorcev vin, z 21 vzorci pa je Slovenijo zastopalo sedem vinarjev. Zmagovalka je postala Vinska reprezentanca Avstrije, Italija je bila druga, Slovenija tretja. Prestižno nagrado za vinarja tekmovanja VinoEuro je z najvišjim ocenjenim vinom postal Hors Gager, Weingut Gager, Deutschkreutz, Mittelburgenlad – Cablot barrique.

Ocenili so 14 vzorcev medenih pijač

Na ocenjevanju medenih pijač je tokrat sodelovalo deset čebelarjev oziroma podjetij z 14 vzorci medenih pijač. 13 vzorcev je bilo iz Slovenije, eden iz Avstrije. Ocenjevalna komisija, ki ji je predsedovala Leonida Gregorič s Kmetijsko gozdarskega zavoda Maribor, je po pet zlatih medalj podelila medicam in penečim medicam, dve medenim likerjem in eno medenim likerjem z dodatki. Ena peneča medica je prejela srebrno medaljo.

“Slabi vremenski pogoji za pridelavo medu se nadaljujejo in so razlog manjše pridelave medenih pijač. Strokovna komisija je ocenila, da med 14 vzorci 13 vzorcev prejme zlato medaljo in en vzorec srebrno medaljo. Zaradi premajhnega števila udeležijo vzorcev v vsaki kategoriji šampion ni bil podeljen,” pravi Leonida Gregorič.

Pod okriljem sejma Agra bo 2. avgusta potekalo še 22. ocenjevanje medu z mednarodno udeležbo, 24. in 25. avgusta pa 41. mednarodno ocenjevanje kmetijske mehanizacije in opreme. Vsa priznanja bodo podeljena na sejmu.