V okviru Festivala Stare trte je včeraj, 7. oktobra, popoldne na Lentu potekal 33. Splavarski krst, kar je ena najstarejših tradicionalnih prireditev v Mariboru. Tokrat je potekal ob spremljavi festivala veteranskih godb Slovenije, na katerem je sodelovalo osem orkestrov s skupno okoli 300 glasbeniki. Prvi dogodek Splavarski krst so na Dravi v Mariboru izvedli leta 1985 s ciljem krepitve turistične ponudbe v mestu z oživljanjem tradicije splavarstva, ki je bilo nekoč pomembna gospodarska panoga v tem delu Slovenije.

Začetki segajo v 13. stoletje

Začetki segajo v 13. stoletje, ko se je splav uporabljal za prevoz vojakov in njihove opreme. Zaradi vse večjega povpraševanja po tesanem lesu iz okoliških pohorskih in kozjaških gozdov v 19. in začetku 20. stoletja je splavarstvo po Dravi doživljalo razcvet vse do konca druge svetovne vojne, ko je železnica nadomestila rečni transport.

Lent, najstarejši del Maribora in dom najstarejše trte na svetu, je veljal za glavno postojanko za splavarje na njihovi poti proti Hrvaški in Srbiji. Prav tam bodo današnji splavarji ob glasbenem in folklornem programu krstili mladega splavarja Draga Pečariča, dogajanje pa popestrili še s prikazom nekaterih drugih splavarskih običajev, kot je na primer kuha močnika, ki so si ga nekoč pripravljali na splavih.

Festival bo zaključilo veliko Martinovanje

V okviru Festivala Stare trte, ki ga prireja Zavod za turizem Maribor Pohorje z namenom predstavitve bogate vinske dediščine Maribora in njegove okolice, je včeraj na Lentu potekala tudi tržnica z lokalno kulinariko Podeželje v mestu. Letos se dogajanju pridružuje še 11. Festival veteranskih godb Slovenije, ki ga vsako leto prirejajo v drugem slovenskem mestu.

Festival Stare trte se je začel prejšnji konec tedna s svečano trgatvijo Stare trte na Lentu, zaključil pa se bo novembra z velikim Martinovanjem na Trgu Leona Štuklja. Zaradi dogajanja je bila včeraj med 7. in 19. uro popolna zapora vozišča na Vojašniški ulici med Sodnim stolpom in Starim mostom.

STA