V soboto, 12. aprila, so se pred cerkvijo sv. Jožefa na Studencih zbrali številni krajani, ki so združili moči pri ustvarjanju velikega velikonočnega presmeca. Kar trinajst metrov dolg presmec so po zaključku ustvarjanja danes slovesno dvignjena na zvonik cerkve.
[[image_6_article_76276]]
Dogodek, ki povezuje
»S tem želimo obogatiti naše velikonočno praznovanje in hkrati povabiti naše vernike, da bi pristopili k našemu projektu obnove zvonika,« je ob dvigu povedal župnik dr. Stanislav Slatinek. »To, da smo presmec obesili na zvonik, je za našo župnijo prvič. Smo pa za to priložnost povabili dva strokovnjaka iz Voličine, ki sta nam pomagala okrasiti sam presmec. Veselimo se, ker smo pri delu združeni tako župnija kot mestna četrt in turistično društvo.«
[[image_4_article_76276]]
Medtem so v prostorih župnišča otroci izdelovali manjše presmece, ki so jih danes ponudili vernikom po maši. Ves zbran denar bo namenjeni prav obnovi zvonika, več o obnovi pa si lahko preberete tukaj.
Tudi predsednik Mestne četrti Studenci, Matej Vodopivec, je izrazil zadovoljstvo nad sodelovanjem: »Mestna četrt Studenci je k temu pristopila z enim samim razlogom – da obujamo stare običaje, ki so nekoč bili nekaj vsakdanjega in so povezovali ljudi. Danes v modernem času vidimo, da je tega vedno manj. Na to pobudo, ki smo jo dali župniji sv. Jožefa, smo dobili izjemno pozitivne odzive.« Dodal je, da je zelenje, uporabljeno pri izdelavi, v celoti prispevala skupnost.
[[image_1_article_76276]]
»Mlajšim generacijam želimo predati našo slovensko, štajersko identiteto in preteklost – zaradi nje smo tukaj. In če želimo, da tako ostane, smo mi tisti, ki jo moramo predati naprej. Če ne bomo tega naredili mi zdaj, v tem hitrem času, polnem mašil, tega ne bo naredil nihče namesto nas.«
[[image_2_article_76276]]
[[image_3_article_76276]]
Praznično dogajanje pa se še ni zaključilo. Že prihodnjo soboto, 19. aprila, bo v prostorih župnišča potekalo odprtje velikonočne razstave pirhov. Občani so vabljeni, da do takrat prinesejo svoje ročno okrašene pirhe, ki bodo razstavljeni vse do 17. ure tistega dne, nato pa še ves teden po veliki noči.
[[image_5_article_76276]]