To nedeljo, 3. oktobra, ob 16.00 uri, bodo v Juriju, na Grušeni, v občini Kungota svečano otvorili in blagoslovili Šerbinekovo kapelico. Kapelico, ki bo posvečena sv. Ceciliji, zavetnici glasbe in glasbenikov, je prenovila Kungoška Pleh Muzika v sodelovanju z Občino Kungota. Dolino, ki vodi do znamenitega srca med vinogradi, so tako še polepšali, hkrati pa poskrbeli za ohranjanje kulturne dediščine.
Kapelica je zadnja leta vidno propadala
Kapelica, ki je bila zgrajena leta 1939 in stoji na zemljišču kmetije Robič, je bila v zelo slabem stanju in je vidno propadala. Če je ne bi prenovili, bi se sčasoma najverjetneje porušila. Z njeno gradnjo je povezanih več zgodb; ena govori o nesrečni ljubezni in samomoru, druga o bolni deklici, ki so ji kapelo postavili, da bi ozdravela, tretja o dveh bratih, ki sta kapelico postavila zaradi srečne vrnitve z vojske, …
Zgodilo se je prvič, da je k obnovi pristopila glasbena skupina
“To bo prva kapelica v Sloveniji, ki je posvečena sv. Ceciliji, zavetnici glasbe in glasbenikov,” nam je povedal Rudi Matjašič, predsednik Kungoške Pleh Muzike. Zgodilo se je tudi prvič, da je k obnovi pristopila neka glasbena skupina. “To smo storili z največjim veseljem. Prenovo smo financirali iz svojega žepa in se v ta namen odpovedali izletom, nakupu inštrumentov in podobno. S prenovo smo želeli nekaj vrniti lokalni skupnosti, ki sicer skrbi za financiranje društev v občini. V času epidemije večina društev ni bila aktivnih, naša skupina pa je imela ves čas vaje na domu, objavljala posnetke na družabnih omrežjih in zadnji dve leti obnavljala Šerbinekovo kapelico.”
Prenovo smo financirali iz svojega žepa in se v ta namen odpovedali izletom, nakupu inštrumentov in podobno. S prenovo smo želeli nekaj vrniti lokalni skupnosti, ki sicer skrbi za financiranje društev v občini.
Člani Kungoške Pleh Muzike so tako sami s pomočjo sorodnikov in prijateljev ter občinske uprave obnovili zunanjost in notranjost kapelice, uredili odvodnjavanje in kupili tudi nov zvon, na katerem je logotip njihove skupine in letnica izdelave. Po nekaterih pripovedovanjih je bil obstoječi zvon v kapelici ukraden. Na pročelju kapelice je zapisana ljudska modrost: “Blagor hiši, kjer se pesem sliši …”. “V času, ko še ni bilo televizije in interneta, so ljudje doma v krogu družine veliko prepevali in bili bolj srečni ter povezani kot danes,” je povedal Matjašič in dodal, da, zaradi prostovoljnega dela in donacij, težko ovrednoti višino stroškov, ki so nastali pri obnovi.
Izdelali so unikatno skulpturo, ki predstavlja sv. Cecilijo
In kaj so postavili v notranjost obnovljene kapelice? “Izdelali smo manjši oltar, na sredino katerega smo postavili Marijo Lurško, na levo stran križ z Jezusom, na desni pa stoji unikatna skulptura, ki jo je izdelal umetnik Marjan Marksl, predstavlja pa sv. Cecilijo. Pri izdelavi je uporabil stara kmečka orodja, ki jih še danes uporabljamo: lopato in motiko, za lase pa je uporabil več kot 100 let stare kovane žeblje, ki so bili v župnijskem ostrešju. Pri tej unikatni skulpturi je uporabili tudi vse elemente, značilne za sv. Cecilijo: v desni roki ima glasbilo, v našem primeru liro, v levi roki palmov list, ob levi nogi pa se nahaja logotip Kungoške Pleh Muzike z elementi kungoškega srčka, ki je oblikovan kot nota.”
Izdelali smo manjši oltar, na sredino katerega smo postavili Marijo Lurško, na levo stran križ z Jezusom, na desni pa stoji unikatna skulptura, ki jo je izdelal umetnik Marjan Marksl, predstavlja pa sv. Cecilijo.
Matjašič si želi, da Šerbinekova kapelica v prihodnje postane postane mesto druženja domačinov in obiskovalcev, ki so na poti do srca med vinogradi.