Družina Šahtler je leta 2016 postala novi lastnik Koče Šumik, ki je do tedaj žalostno samevala in tonla v pozabo. Družina s Smolnika, ki se že več kot dvajset let ukvarja z ekološko pridelavo je tako kupila kočo z lastnimi sredstvi in jo popolnoma preuredili. “Kot domačini smo skozi leta z žalostjo opazovali, kako Koča Šumik tone v pozabo, saj se sami zavedamo, kako zelo pomembno je ohranjati kulturno dediščino lokalnega in širšega pomena.” Prav zaradi tega zavedanja in z že nekaj izkušnjami, ki so jih pridobili z dolgoletno tradicijo ekološkega kmetovanja, se je družina odločila pravilno in tako lokalcem in drugim obiskovalcem, z nakupom koče predstavila novo pohodniško točko ali pa le lokacijo za izjemno nedeljsko kosilo.

Kmalu na voljo tudi butične sobice 

Novi lastniki so kočo takoj po nakupu pričeli intenzivno in temeljito obnavljati, ki je sedaj v notranjosti dobila domač izgled s pridihom modernosti. “Naše vodilo je bilo ohraniti prvinski les, material, ki v večini obdaja kočo in kar je pomembneje, ohraniti zgodbo, ki jo nosi s seboj,” pojasnjujejo novi lastniki. Gre za kočo na Pohorju, ki je kot edina ostala nedotaknjena po drugi svetovni vojni, kar seveda doda k zgodovinski vrednosti in jo je vredno zaščititi ter urediti tudi za prihodnje generacije. “Investicija je bila precej velik zalogaj, uredili smo dotrajano električno napeljavo, ogrevanje na lesno biomaso, v pritrličju prostor za postrežbo hrane in pijače ter kuhinjo,” pripovedujejo lastniki.

Vse od lanske jeseni lahko obiskovalci Koče Šumik uživajo v domači hrani na 1125 metrih nadmorske višine. Skupaj s kulinarično ponudbo bodo kmalu ponujali tudi sobe, ki jih je nudila koča tudi pred svojim zaprtjem. “V zgornjih dveh nadstropjih smo uredili dvorano ter šest unikatnih sobic, kjer vsaka zase govori svojo zgodbo,” pojasnjujejo ter dodajajo, da vsaka izmed njih nosi ime človeka, ki predstavljajo začetek koče oz. so bili z njo v preteklosti tesno povezani. “S tem želimo v zgodbo, ki jo pišemo, vključiti zgodovino, za katero je prav, da ni pozabljena.

Domačnost s pridihom modernosti ter lokalno kulinariko 

Moderni veter je na Kočo Šumik, ki so jo leta 1936 začeli graditi Glančniki in nato uradno odprli štiri leta kasneje, prinesla priznana slovenska arhitektka, sicer Rušanka Maruša Zorec, ki je novim lastnikom svetovala pri obnovi, s svojim prefinjenim občutkom za ohranjanje kulturne dediščine. “Menimo namreč, da se s preteklostjo dobro ujame sedanjost, v tisti pravšnji in dobri meri. Veliko dela in truda smo v obnovo vložili sami, pri tem pa so nam pomagali predvsem lokalni mojstri z različnih področij, s katerimi smo sodelovali že pri projektih, ki se tičejo naše kmetije,” poudarjajo Šahtlerji, petčlanka družina, poslanstvo koče pa želita v ospredje zapeljati predvsem hčeri Veronika in Pavlina ter njen partner Nejc, ki zaključujeta študij turizma na Višji strokovni šoli za gostinstvo in turizem Maribor, medtem ko Veronika študira predšolsko vzgodjo, kmalu pa se jim bo lahko pridružil za zdaj še šoloobvezni Jakob. “Vsa naša znanja želimo povezati in vključiti v sklop ponudbe na koči.

Družina Šahtler je tako na Pohorju spisala novo zgodbo o uspehu ter dokazala, da se veliko truda in volje, da narediti vse. “Naša vizija je obujati zgodbe, ki tvorijo preteklost kraja, ohranjati tradicijo, spodbujati ljudi, da občutijo mir in naravo ter povezati domačine in druge lokalne ponudnike,” poudarjajo. Na Koči Šumik že vse od jeseni ponujajo domačo kulinariko, katere jedi stojijo na tradiciji oz. receptih prednikov. “Recimo frika in olbič. Prav tako ponujamo jedi na žlico, narezke in kosila, med katerimi so najbolj priljubljeni naši ekološki goveji zrezki Pohorje Beef v omaki,” so ponudbo predstavili lastniki, katerih tudi ponudba pijač sestoji iz domačih ekoloških sokov iz njihove ekološke kmetije, pa piva Lobik mlade ekipe iz Ruš ter vina Bračko in Kren, manjkata pa ne tudi črna kava in domači zeliščni čaji.

Sestanek v umirjenem in z naravo obdanem okolju? Vse to ponuja Koča Šumik!

Lastniki koče so veseli, ko jih obiščejo pohodniki in kolesarji ter drugi rekreativci, privabiti pa si želijo najbolj večje zaključene skupine za razna praznovanja. S sejno dvorano v koči pa si želijo razširiti tudi ponudbo za razne seminarje, predavanja in sestanke. “Prepričani smo, da delo v umirjenem in z naravno obdanem ter zdravem okolju prinaša kvalitetno delo in kreativne ideje,” pojasnjujejo Šahtlerjevi ter dodajajo, da nudijo tudi organizacijo in izvedbo team buildingov. “Menimo, da bi bilo nesmiselno zapraviti potencial, ki ga ima koča skupaj z okoljem.” Zaenkrat so novi lastniki z obiskom zelo zadovoljni, a tudi vidno presenečeni. “A to le potrjujejo, da delamo v pravo smer. Naš trud in naše delo sta zaradi gostov, ki cenijo vse tisto, za kar si prizadevamo, nagrajena z novo energijo in motivacijo za naprej.

Koča Šumik se nahaja območju naravnega parka Pohorje, na nadmorski višini 1125 metrov. Okolica koče je primerna tako za sprehajalce kot kolesarje. Do same koče se lahko odpravimo iz Osankarice, kar vzame slabi dve uri, medtem ko bo pot s Klopnega vrha nekoliko krajša, in sicer uro in pol.