Kampanja je sicer del dolgoročnega projekta o duševnem zdravju Kako se počutiš, omarice pa bodo na ogled do sobote.

Namen projekta je normalizirati pogovore o čustvih

Kot sporočajo iz Narodnega doma Maribor, gre za nadaljevanje družbeno-osveščevalne kampanje Stiske iz omaric, ki jo je Unicef Slovenija začel ob svetovnem dnevu duševnega zdravja oktobra lani v Ljubljani. Namen projekta je normalizirati pogovore o čustvih in stiskah med otroki in mladimi. Z aktivnostmi nadaljujejo, ker potrebe otrok in mladih v Sloveniji ter sistem obravnave duševnega zdravja terjajo krepitev podpornih storitev ter boljšo dostopnost in odzivnost sistema. "Stiske otrok bomo postavili vsem pred oči. Te ne smejo ostati skrite in se je o njih potrebno pogovarjati, saj je to prvi korak do rešitve," sporočajo pobudniki kampanje, ki jo je s poslikavo omaric in svojo umetniško interpretacijo duševnih stisk otrok in mladih podprl svetovno priznani slovenski umetnik Evgen Čopi Gorišek.

Pri Unicefu Slovenija o tem, zakaj je skrajni čas, da odpremo omarice ter otroke in mladostnike osvobodimo duševnih stisk, odgovarjajo, da se kar polovica vseh duševnih težav začne že pred 15. letom starosti, 75 odstotkov vseh duševnih motenj pa se razvije do 25. leta. Med otroki in mladostniki v Sloveniji strokovnjaki zaznavajo vse več anksioznosti, depresije, motenj hranjenja in poskusov samomora.

Glavno zdravilo za lajšanje duševnih stisk je pogovor, a se mladi in otroci pogovoru o stiskah izogibajo. Iz ugotovitev Unicefove raziskave je namreč razvidno, da težave v večini primerov rešujejo sami. "Zato smo želeli zagnati iniciativo, ki bo odrasle in otroke spodbudila k pogovoru o duševnih stiskah. Verjamemo namreč, da kot družba nosimo odgovornost za normalizacijo pogovora o duševnih stiskah in smo potemtakem dober zgled zdajšnjim in prihajajočim generacijam otrok," so še pojasnili v Unicefu Slovenija.

V kratkem tudi brezplačno spletno predavanje

Ob tem 3. junija pripravljajo brezplačno spletno predavanje za starše z naslovom Vrstniško nasilje: kako ga prepoznati, razumeti in kako ukrepati. Predaval bo socialni pedagog Samo Lesar, svetovalni delavec v Dijaškem domu Bežigrad in vodilni sodelavec projekta Povej! Spregovorimo o nasilju med otroki, ki ga je Unicef izvajal v preteklosti. Vrstniško nasilje po njihovem ni naključje, pač pa zrcalo družbenih vzorcev, ki jih pogosto nevede prenašamo iz generacije v generacijo, ti pa se pogosto zrcalijo v vrstniških odnosih. Na spletnem predavanju bodo raziskali ključne vloge, ki jih otroci prevzemajo ob pojavu vrstniškega nasilja, osvetlili vlogo staršev in šole ter predstavili konkretne korake, s katerimi lahko skupaj ustvarimo varnejše in bolj sočutno okolje za vse otroke.

STA