Zanimalo nas je kako poteka delo vodnika policijskega psa in kakšen je njihov vsakdan, zato smo obiskali Policijsko postajo vodnikov službenih psov in konjenikov (PPVSPK) Maribor. Delo nam je predstavil vodnik policijskega psa Boris Rodi, ki delo policista opravlja že 28 let, od tega dve desetletji kot vodnik.
Psička Frida, sicer nemška ptičarka, ki je specializirana za odkrivanja droge in orožja, šteje tri leta in je njegova četrta službena partnerka. »V meni je, odkar sem se odločil za poklic policista, žarela želja, da postanem policist vodnik. Morda je kriva malo televizija in policijski pes Rex, ki je vedno rešil akcijo. Je lep, dinamični poklic. Vsak dan je služba drugačna.« Za psičko in Bojanom je že veliko uspešnih akcij, med drugim, je Frida odkrila večjo količino droge v tovornjaku v Gruškovju.
PPVSPK Maribor ima sicer na voljo 19 policijskih psov. Od tega jih 12, ki jih sicer policisti poimenujejo »hudi psi«, za splošno uporabo, pet za specialistično. Dva psa sta trenutno na šolanju.
»Vsak pes uboga le svojega vodnika«
Pet psov, namenjenih splošni uporabi, sicer biva s svojimi vodniki na vodnikovem domovanju. Preostali so nameščeni v boksih na postaji, kjer vodniki s skupnimi močmi skrbijo za njih. »Policija načeloma kupuje pse z izrazitim plenskim nagonom in ti se zelo radi igrajo. Skozi igro jih lažje vse naučimo. Vsak vodnik v času službe opravi določene vaje in treninge. Če ne treniraš, ni uspeha,« pove Rodi in doda, da ima vsak pes, ki pride na teren, za seboj šest do dvanajst mesecev treningov.
Primerni za različne aktivnosti policije
Pse za splošno uporabo so mariborski policisti v letu 2018 uporabili v 67 primerih, za specialistično uporabo pa v 40 primerih. »V hišnih preiskavah uporabljamo pse za specialistično uporabo za iskanje prepovedanih drog in orožja. V letu 2018 smo jih uporabili v 27 hišnih preiskavah,« so nam pojasnili na PU Maribor.
Ti. hude pse, uporabljajo pri hišnih preiskavah, pri pregledu vozil, prtljage in za pregled terena. Pa tudi za iskanje drog, orožja in streliva. Policija pa sicer razpolaga še z drugimi psmi za iskanje eksploziva, sperme, krvi, izhodišča požara in trupel. Pse za splošno uporabo uporabljajo pri blokadah objektov, zasedah, asistencah, pregledu objektov, pregledu terena, neposrednem zasledovanju, oziroma sledenju in opazovalnih službah. Kot nam še pojasnijo, se uporabljajo tudi pri različnih intervencijah: za prijetje oz. izsleditev pobeglih storilcev, vzpostavitev javnega reda in miru – kot prisilno sredstvo, pa tudi pri zavarovanju različnih javnih prireditvah in športnih prireditvah.
PU Maribor: »Psi so za naše delo zelo pomembni, saj so nam velikokrat pripomogli, da smo izsledili storilce kaznivih dejanj in prekrškov ter našli predmete, ki izvirajo iz kaznivih dejanj in prekrškov. Zardi njihovega čutila-vonja lahko z njimi izvajamo naloge, ki jih sicer policisti sami ne bi mogli izvesti.«
Upokojijo se med 9 in 11 letom
Policijski psi, ki jih ima slovenska policija, gre za skupno 114 psov, so pretežno pasem: Nemški ovčar, Belgijski ovčar – Malinois, Rotweiler, Nemški kratkodlaki ptičar, Labrador, Špringel Španjel, Nemški lovski terier, Person Russell terier. Sicer ni starostne meje, ki bi določala do katerega leta so primerni za delo, vse je odvisno od njihovega zdravstvenega stanja. Navadno se upokojijo med 9 in 11 letom.