Most čez Dravo na regionalni cesti Ruše-Selnica ob Dravi je bil zgrajen leta 1967. Zasnovan je preko treh polj skupne dolžine 131,10 metrov (2 x 41,85 + 1 x 47,40 metrov). Zgornjo nosilno konstrukcijo sestavljajo po trije armiranobetonski (AB) nosilci I prereza v vsakem polju, višine 2,20 metrov, ki so na zgornji strani povezani z armiranobetonsko ploščo debeline 20 centimetrov, ter z AB prečnimi rebri s
konzolnimi previsi na razdalji 9,075 metrov, ki nosijo pločnike z robnimi venci. Nosilci krajnih dveh polj ležijo na eni strani na nearmiranih betonskih obrežnih opornikih, na drugi strani pa so z elastično vezjo povezani s konzolnima gredama nad vmesnima podporama. Nosilci srednjega polja so z elastično vezjo povezani s konzolnima gredama na vmesnih stebrih.

Rekonstruiran most bo razširjen z urejenima kolesarsko stezo in pločnikom

Boris Tekavec, vodja nadzora iz Družbe za razvoj infrastrukture, d.o.o., je glede 55 let starega mostu, ki je svoji starosti primerno deloma dotrajan povedal: “Z rekonstrukcijskimi deli bomo poskrbeli za dodatno varnost konstrukcije in pričakujemo, da v naslednjih 30-ih letih ne bo potrebnih novih posegov. Most bomo tudi razširili; obstoječi je bil širine 8 metrov 70, nov pa bo 12 metrov 40. Na gorvodni strani bo urejena dvosmerna kolesarska steza v okviru Dravske kolesarske poti, na dolvodni strani pa nov pločnik.”

V celoti smo odstranili stare materiale in dotrajane konstrukcije, zdaj pa že izvajamo posege v nosilno konstrukcijo – vrtamo sidrišča za dodatno armaturo, odprtine za nove kable, pripravljamo dvig za začasna ležišča na opornikih, prav tako pa izvajamo sanacijo armature in betona (čiščenje rje, zaščita armature, …).

Z deli je izvajalec začel konec maja, od takrat naprej velja tudi popolna zapora mostu. “Najprej smo morali pod konstrukcijo mostu urediti oder, ki visi na jeklenih sidriščih. Ob stebrih je oder še posebej modificiran s posebnimi stopnicami. V celoti smo odstranili stare materiale in dotrajane konstrukcije, zdaj pa že izvajamo posege v nosilno konstrukcijo – vrtamo sidrišča za dodatno armaturo, odprtine za nove kable, pripravljamo dvig za začasna ležišča na opornikih, prav tako pa izvajamo sanacijo armature in betona (čiščenje rje, zaščita armature, …).” Na gradbišču dela povprečno 20 delavcev, in to v podaljšanjem delavniku, tudi ob sobotah.

Rušitev mostu bi bila v nasprotju s trajnostno gradnjo

Na vprašanje, zakaj so se odločili za rekonstrukcijo starega mostu in ne gradnjo novega, Tekavec odgovarja: “Če gremo tak 130-metrski most rušit, ustvarimo ogromno gradbenih odpadkov in za to porabimo precej energije, kar je v nasprotju s trajnostno gradnjo. Trajnostna gradnja pomeni, da obstoječi objekt popravimo in obnovimo. Most je optimalno lociran in je lahko samo na tem mestu. Z gradnjo novega bi se dela podaljšala, poleg tega so novogradnje za približno tretjino dražje kot rekonstrukcije.”

Z gradnjo novega bi se dela podaljšala, poleg tega so novogradnje za približno tretjino dražje kot rekonstrukcije.

Pogodbena garancija v okviru rekonstrukcije mostu je pet let, kar pomeni, da bodo po tem obdobju opravili pregled mostu in preverili, ali so v garancijski dobi nastale kakšne poškodbe, ki bi bile posledica slabe gradnje ali slabih materialov. Na trdnost konstrukcije pa velja 10-letna garancija. “Sicer pa takšne konstrukcije normalno, brez posegov, vzdržijo naslednjih 30 let.” Rekonstruiran most bo imel neomejeno obremenitev.

Popolna zapora mostu je bila nujno potrebna

Za popolno zaporo mostu so se odločili zaradi obsežnih posegov, ki čez objekt ne omogočajo vožnje. “Na koncu mostu, kjer gradimo servisne komore, je 20-metrska gradbena jama. Poleg tega mora pri strjevanju materialov in betonov objekt mirovati. Vibracije poslabšujejo kvaliteto strjevanja in tudi končne konstrukcije. Popolna zapora bo do trenutka, ko bo most asfaltiran in nameščena prometna signalizacija. V primeru mile zime bodo dela hitreje napredovala.”

Tekavec pojasnjuje, da bo najtežji poseg na mostu vgrajevanje prednapetih kablov: “Gre za težke elemente, ki jih moramo napeljati skozi tanke cevi. Med zahtevne posege pa sodi tudi menjava ležišč.” Vrednost investicije, ki naj bi bila zaključena jeseni prihodnje leto, znaša 2 milijona 370 tisoč evrov.

Montaža odra ne more potekati hitro, delavci morajo biti varovani pred padcem, potrebno je spoštovati vso delavno in varnostno zakonodajo.

Kako pa Tekavec odgovarja na očitke nekaterih, da so začetna dela na mostu potekala zelo počasi, z majhnim številom delavcev? “Opravljali smo dela nad vodo, ki so tudi potencialno nevarna. Spodaj imamo v pripravljenosti tudi čoln za morebitno reševanje. Montaža odra ne more potekati hitro, delavci morajo biti varovani pred padcem, potrebno je spoštovati vso delavno in varnostno zakonodajo.”

Opis del:
V okviru rekonstrukcije mostu je predvideno povečanje širine prečnega prereza mostu iz 8,72 metrov na 12,40 metrov (povečanje širine pločnikov in dobetoniranje konzol) ter dodatna ojačitev mostu. Na objektu bo zagotovljena dvosmerna kolesarska steza na eni strani, pločnik za pešce pa na drugi strani. V ta namen je predvidena ojačitev zgornje konstrukcije, kontinuiranje prekladne konstrukcije in rekonstrukcijo krajnih opornikov z izgradnjo komor za prednapenjanje 6 dodatnih zunanjih kablov ter tudi sanacija poškodovanih betonskih površin.