Mariborski župan Saša Arsenovič si je danes ogledal potek obnove Langerjeve vile pri stadionu Ljudski vrt, ki naj bi bila zaključena predvidoma v začetku leta 2026. Kot je poudaril, gre za pomembno prenovo objekta, ki je dolgo časa propadal pred očmi meščanov.
V vili bo prostore dobila Mestna četrt Koroška vrata
Arsenovič je ob tem spomnil, da je mestni upravi uspelo konsolidirati lastništvo nad objektom leta 2020 z menjalno pogodbo z ruskimi lastniki podjetja Terme Maribor, hkrati pa pohvalil pripravo projekta s strani arhitekta Mihe Fujsa, ki je v njem povzel celotno zgodovino objekta in ga hkrati iz nekdanje zasebne vile oziroma rastlinjaka in pozneje otroškega zavetišča preobrazil v javni prostor.
"Prav tega si je pravzaprav želel že gospod Langer. Nove vsebine bodo mestotvorne in zaključujejo celoto, ki se je začela že s postavitvijo spomenika našemu olimpioniku Josipu Primožiču Tošu, promenade in ureditvijo zahodne tribune stadiona Ljudski vrt. Objekt ima kar 6000 kvadratnih metrov površin, ki bodo postale zelene in bodo nudile prostor za druženje," je dejal župan.
[[image_1_article_77009]]
Spomnil je, da je njihova projektna pisarna uspela za obnovo pridobiti okoli pet milijonov evrov evropskega denarja, tako da bodo na relativno ugoden način prišli do lepega in prostornega objekta. Hkrati je poudaril še en vidik selitve mestne četrti Koroška vrata v ta objekt, saj bodo v prostorih na Vrbanski, ki jih je mestna četrt želela najprej, lahko uredili okoli deset stanovanj za mlade družine.
[[image_2_article_77009]]
Vila preobrazb
Po besedah projektanta Mihe Fujsa gre pri Langerjevi vili za vilo preobrazb, saj je skozi zgodovino doživela različne funkcije in preureditve, deležna je bila tudi nadzidave. Z obnovo želijo, da bi ponovno zaživela, tokrat kot skupni mestni prostor, kjer želijo ohraniti in javnosti predstaviti tudi različne zgodovinske sloje objekta, vključno z originalnim talnim ogrevanjem. Območje so sicer tudi arheološko preiskali, večjih odkritij na siceršnjem območju grobišča pa z izjemo nekaj kosov keramike niso našli.
Podjetje MATA TIM je gradbena dela začelo konec lanskega leta. Predvidena je celostna rekonstrukcija in obnova objekta pa tudi dela promenade med Ljudskim vrtom in Mladinsko ulico. Prenovljena vila bo poudarila kulturno in historično pomembnost objekta, prostori pa bodo med drugim omogočali medgeneracijsko druženje ter izvajanje kulturnih, športnih in protokolarnih dejavnosti.
[[image_3_article_77009]]
Langerjeva vila na Mladinski ulici 29 je bila zgrajena leta 1843 kot poletna primestna rezidenca glažutarja Jožefa Langerja. Po smrti je njegova vdova na njegovo željo odprla posestvo z zasajenim parkom za širšo javnost ter ga poimenovala Volksgarten oziroma Ljudski vrt. Na tem območju so bili pozneje zgrajeni nogometni stadion, teniška igrišča in druge športne površine.
STA