Z današnjo čistilno akcijo je Občina Kidričevo simbolično zaključila več let trajajočo sanacijo gramozne jame v Lovrencu na Dravskem polju. Tja je zdaj že propadlo podjetje Albin Promotion v lasti Albina Brencla leta 2006 navozilo več ton odpadnih gum. Da mora Slovenija jamo z gumami sanirati, je s kaznijo zagrozila tudi Evropska komisija.
Mariborsko podjetje Surovina je na zadnjih 4 razpisih iz gramoznice odpeljalo 29.000 ton ostankov gum in 2.900 ton ostalih odpadkov. Opravili so okoli 1.300 prevozov v treh državah: Sloveniji, Madžarski in Srbiji.
Sanacijo so zaključili v rekordnem roku
Direktor Surovine Jure Fišer je povedal: “Celotna vrednost vseh del je bila približno 5,6 milijona evrov. Vse skupaj smo zaključili v rekordnem roku in na ta način poskrbeli, da država ni plačala nobene kazni Evropski uniji za zamude pri sanaciji te jame.”
Odpadne gume je podjetje Surovina odpeljalo v Srbijo in Madžarsko na končno predelavo in v Sloveniji na termično obdelavo.
Razkril je, da so se pri tem spopadali s kar nekaj težavami: “Predvsem zaradi covida in zapiranja mej, zapiranja države. Imeli smo tudi težave z vremenom, od zmrzovanja do deževnih obdobij, kar je kamionom zelo oviralo pot.” Dodal je, da je bil prav zadnji del sanacije najzahtevnejši: “Te gume so bile zakopane in je bilo treba gramoz ločiti od gum. To je bilo zelo zahtevno in zamudno.”
Za ta prostor bodo poiskali novo vsebino
Kot je povedal župan občine Kidričevo Anton Leskovar, so po 15 letih le dočakali ta dan, ko je težava končno odpravljena: “Z današnjo akcijo smo formalno zaključili to sanacijo. Ta lokacija bo v prihodnosti imela neko novo vsebino. Gre za atraktivno lokacijo, saj je zraven gradbišče nove obvoznice. Malo je sicer omejena zaradi daljnovodov, ampak mislim, da bomo tu našli novo vsebino in niti približno ne več tako obremenjujoče za okolje, kot je bila ta.” O konkretnih zamislih še ni želel govoriti.
“Če bo to območje ostalo zapuščeno, prazno, bodo ljudje žal spet začeli dovažati raznorazne odpadke,” je dejal Anton Leskovar.
Z novim zakonom bodo pogoje za ravnanje z odpadki zaostrili
Današnje akcije se je udeležil tudi minister za okolje in prostor Andrej Vizjak. Povedal je, da gre za primer izredno slabe prakse, ko neodgovorni posamezniki pustijo takšno ravno v okolju: “Tja brezbrižno odlagajo velike količine odpadkov, za katere mora potem poskrbeti država. Vesel sem, da smo priča zaključku sanacije, tudi s pomočjo občanov Kidričevega.”
Vizjak je razkril, da je odstranjevanje gum državo skupaj stalo skoraj 10 milijonov evrov.
Slovenija bo zdaj Evropsko komisijo obvestila o sanaciji, tako je primer zaključen in kazni ne bo. Vizjak ni mogel napovedati, ali bodo od povzročitelja onesnaženja lahko izterjali vsaj del denarja. “Povzročitelj je v stečaju, kamor smo prijavili terjatve, zato je višina izterjanih sredstev odvisna od stečajne mase.”
Okoljski minister je povedal, da bodo z novim zakonom za varstvo okolja še dodatno zaostrili ravnanje z odpadki. Ena od novosti je ta, da nihče, ki se bo ukvarjal s to dejavnostjo, tega ne bo mogel početi na najetih zemljiščih, temveč le še na lastnih.
Gume bi morali odstraniti že leta 2012
Na okoljskem ministrstvu so spomnili, da je inšpektorat družbi Albin Promotion odstranitev vseh gum, odpadkov iz mehanske obdelave in komunalnih odpadkov odredil že leta 2012: “Ker svojih obveznosti družba ni izpolnila, je inšpektorat leta 2013 začel inšpekcijsko izvršbo odvoza gum iz gramozne jame Lovrenc na Dravskem polju po drugi osebi.” Povzročitelj je medtem razglasil stečaj.
Albin Brencl je svojo pravico iskal tudi na sodišču, saj je ves čas trdil, da mu je bila povzročena velika poslovna škoda, potem ko je že pridobljeno gradbeno dovoljenje moral zaradi vseh birokratskih ovir vrniti.
Vizjak teh postopkov zoper državo ni želel komentirati, glede morebitne namere, da se zadeva preseli tudi na evropsko sodišče, pa je odvrnil, da lahko vsak izkoristi vsa pravna sredstva, ki so mu na voljo, a bi bil zgrožen, če bi tako neodgovoren povzročitelj okoljske škode karkoli s tem tudi dosegel.