Podjetje Saubermacher - Komunala, ki je nosilec certifikatov Družini prijazno podjetje in Družbeno odgovoren delodajalec, je organiziralo že 11. poletni tabor, ki so se ga udeležili otroci zaposlenih v podjetju. Tabor, ki presega zgolj varstvo otrok, organizirajo že od leta 2013, postal pa je stalnica prvega tedna šolskih počitnic. Gre za dvodnevni dogodek, ki je letos prvi dan potekal v Murski Soboti, drugi dan pa se so z otroki družili v prijetnem ambientu Vrta spominov in tovarištva na Petanjcih.

"Zavedamo se, kako zahtevno je za starše zagotoviti varstvo otrok med počitnicami"

Počitniški program vedno pripravijo na koncu junija ali v začetku julija, namenjen pa je otrokom od 1. do 7. razreda osnovne šole. Kot poudarja organizatorka tabora in skrbnica certifikata Družini prijazno podjetje Aleksandra Vogrinčič, je bila pobuda za tabor rezultat posluha za potrebe zaposlenih. »Zavedamo se, kako zahtevno je za starše zagotoviti varstvo otrok med počitnicami. Vsi otroci namreč nimajo babic in dedkov ali starejših sorojencev, ki bi lahko v času službenih obveznosti staršev poskrbeli zanje, zato smo se odločili, da jim ponudimo nekaj več - prostor, kjer se otroci igrajo, učijo, povezujejo in obenem staršem olajšamo skrbi.« 

[[image_2_article_78753]]

Skozi igro spoznavajo pomen odgovornega ravnanja z okoljem

Tabor ni le nabor zabavnih aktivnosti. Je premišljeno oblikovan prostor, kjer vrednote podjetja živijo na vsakem koraku. Otroci skozi igro spoznavajo pomen odgovornega ravnanja z okoljem, sprejemanja drugačnosti in sodelovanja.

[[image_3_article_78753]]

Tudi ustvarjalne delavnice so priljubljen del programa. Letos so ustvarjali iz gline, ki so jih s pomočjo mentorjev spremenili v uporabne predmete. Tako podjetje na subtilen način otroke seznanja s svojo osnovno dejavnostjo, ravnanjem z odpadki, in jih spodbuja k premišljenemu ravnanju z viri. 

[[image_4_article_78753]]

Učili so se osnov tenisa in bowlinga, spoznavali lokalne poklice ter obiskovali  zanimive lokacije v okolici. »Želimo, da otroci začutijo, da jih slišimo. Ob koncu vsakega tabora zberemo njihove ideje, želje, predloge. In marsikaj iz njihovega seznama najde mesto v programu naslednjih let,« pove organizatorka.

[[image_5_article_78753]]

[[image_6_article_78753]]

Otroke zaposlenih spremljajo od rojstva naprej 

Aleksandra Vogrinčič še pojasni, da je v podjetju Saubermacher - Komunala navada, da, ko zaposleni dobi novorojenčka, svoj sodelavce počasti - pripravi manjšo zabavo.

"Ko dojenček že malo zrase, skupina sodelavcev obišče družino in jih preda darilo podjetja in sodelavcev za novorojenčka. V začetku decembra vsako leto pripravimo tradicionalno predpraznično srečanje otrok zaposlenih, ko najmlajše obdarimo in pripravimo kakšno ustvarjalno delavnico, na kateri otroci ustvarjajo skupaj s starši. Izdelovali smo že hranilnike iz odpadnih pločevink, novoletne voščilnice, smrečice iz lesa, okraske za novoletno jelko… na tem dogodku tradicionalno prvič prižgemo tudi lučke na naši novoletni jelki, ki je običajno iz odpadnih materialov – lani smo recimo zaposleni ustvarili novoletno jelko iz odpadnih steklenic. V juniju organiziramo predpočitniški piknik za zaposlene in njihove družine. Takrat pripravimo tudi različne športne igre: igramo nogomet in košarko, skačemo v vrečah, se preizkusimo v spretnostnem poligonu. Naslednji večji dogodek pa je poletni tabor za otroke zaposlenih, ko se družimo, otroci obiščejo podjetja in organizacije v našem okolju, v sodelovanju z lokalnimi društvi spoznavajo različne športe, ustvarjajo, se srečujejo z drugačnostjo, hkrati pa otroci začutijo tudi utrip dela v našem podjetju."

[[image_7_article_78753]]

Tisti otroci, ki so se udeleževali prvih taborov, so danes že dijaki ali študenti. Zanimivo je, da se še vedno radi vračajo, ponudijo jim počitniško delo. Pogosto jim pomagajo pri seminarskih in diplomskih nalogah. Med zaposlenimi imajo tudi bivše študente, ki so v podjetje najprej prišli kot pripravniki ali študentje, potem pa so se zaposlili. 

[[image_8_article_78753]]

Obiskal jih je igralec Gorazd Žilavec

Otroci so se letos družili z gledališkim in filmskim igralcev Gorazdom Žilavcem, ki se je tokrat prelevil v komunalnega delavca – »smetarja«. Skozi igro so se učili, kako se pravilno ravna z odpadki in kako jih lahko ponovno uporabimo.

Pri organizaciji sodelujejo tudi društva in podjetja iz lokalnega okolja. Na ta način  izkušnje otrok postajajo bogatejše, tabor pa tudi cenovno dostopen. »Z mnogimi partnerji sodelujemo že leta. Pomagajo nam s prostorom, izvedbo aktivnosti, materiali.To je tudi eden od načinov, kako gradimo povezano in odgovorno skupnost, ki diha skupaj.« Pomemben del tabora so tudi vsebine, ki spodbujajo sprejemanje drugačnosti. 

V preteklih letih so otroci v okviru poletnih taborov obiskali varstveno delovni center, dom za starejše, invalidsko društvo, socialna podjetja. Tovrstna srečanja puščajo globoke vtise in otrokom odpirajo oči, pa tudi srce.

[[image_1_article_78753]]

Letošnji tabor so zaključili z obiskom Konjeniškega tabora Zaton na Petanjcih, kjer so lahko otroci preizkusili tudi jahanje, česar so si želeli že v preteklih letih. Za nekatere od njih je bil to prvi tovrsten stik s konji. Zavedanje o odgovornosti do živali in pristno veselje, ki ga to prinese, pa ostane še dolgo po taboru, ki ga zaključijo s starši.