Na včerajšnji požar v Surovini se je danes odzval tudi župan Mestne občine Maribor Saša Arsenovič, ki je obiskal požarišče. »Z veliko zaskrbljenostjo spremljamo požar, prvi 23. februarja, je bil relativno hitro pogašen. Takrat so bile opravljene meritve gasilne vode in zraka, upamo, da bo tudi tokrat gasilna voda nespremenjena, saj so odpadki podobni.«
Včeraj smo poročali, da so bile v Mariboru vrednosti PM10 delcev v zraku povišane, Arsenovič je ob tem dejal: »Danes ni zaznati povišani PM10 delcev, tudi ostale meritve, ki so bile opravljene dopoldan, so bile zelene.«
»Še vedno je v zraku to, česar si ne želimo«, je še dejal ob tem in poudaril, da more družba poskrbeti, da življenje ne bo v mestu slabše. Zaveda se, da gre za problem celotnega mesta, saj se je smrad razširil po vsem Mariboru, tudi v okolico.
Zapleti z odvozi odpadkov na mednarodni ravni
Izrazil je tudi skrbi za gasilce, teh je bilo več kot 250: »Na srečo je vse v redu, tudi požar imajo pod kontrolo. Zahvaljujem se tudi sosednjim gasilskim društvom, ki so pomagale. Hvala vsem, ki so reskirali svoja življenja, zato, da smo mi bolj varni.«
»Povedati morem, da ne gre za občinsko službo temveč samostojno gospodarsko družbo, ki opravlja to dejavnost. Tudi njim ni lahko. Vemo, da so zapleti z odvozom tako na državni kot mednarodni ravni,« je še dejal in dodal, da bo v tej zvezi očitno še en signal več, da je potrebno čimprej pristopiti k razmisleku o termični obdelavi smeti.
»Bolj pomembno je, da operativno odreagiramo vsaki dan«
Kot smo poročali, se je Matic Matjažič odločil zbrati podpise za sklic izredne seje. Župan se je odzval tudi na to: »Vsekakor pride ta tema na redno sejo, če bo izredna bo potrebno vedeti o čem se bomo pogovarjali. Tisti, ki zbirajo podpise, morejo dati primerno gradivo. Mi delamo na svojih stvareh in vse kar je potrebno, pri tem ne bo pomagala izredna seja, a če bo potrebno, se bomo o tem pogovarjali tudi tam. Bolj pomembno je, da operativno odreagiramo vsaki dan.«
Tezenčani so se odločili za peticijo
Po tretjem požaru so se pričeli zbirati Tezenčani, ki imajo dovolj. Eden izmed njih, Fredi Magdič, se je odločil ustvariti peticijo: Tezenčani imamo dovolj, skupaj smo močnejši. »Kako dolgo bomo Tezenčani še dopuščali onesnaževanje našega okolja? Kdo nas je vprašal, ali se strinjamo z odlagališči kar dveh velikih podjetij (Surovine in Snage) v bližini naselja?«
Župan o peticiji: »Jih popolnoma razumem. Verjetno bomo morali vsi začeti delati na tem, da se takšne stvari v našem okolju ne bodo dogajale. Ni samo Tezno, ves Maribor je včeraj vonjal to, vonja se tudi sedaj tukaj. To je problem celotnega mesta, smeti, ki so vedno bolj očitne. Računam na hitro ukrepanje države kar se tiče odvozov smeti pa tudi na dolgoročnih rešitev, ker tega manj ne bo kljub temu, da bomo verjetno en del bremena morali prenesti tudi na proizvajalce smeti. A to je proces, ki ga ne moremo rešiti danes.«
Srečujejo se s krizo, edina preprečitev je, da odpadki predolgo ne obtičijo na mestu
»Okoli 17. ure bodo končali z intervencijo, nato bo ostala požarna straža. Mi bomo v tem času odstranili ostanke strehe, ki nam onemogoča do zadnjih žarišč,« je dejal direktor Surovine Jure Fišer in dodal, da so bila glavna požarišča pogašena ponoči. Dodal je, da je o škodi prehitro govoriti, groba ocena po včerajšnjih podatkih je bila tri milijone evrov.
»Gre za nenevarne odpadkov iz teh delamo alternativa goriva. Lani je Madžarska prenehala izdajati uvozna dovoljena in od takrat se srečujemo z akutno krizo, saj v Sloveniji ni pravih rešitev,« je poudaril. Po prvih podatkih je prišlo do samovžiga.
In rešitev? »Edina preprečitev je, da odpadki predolgo ne obtičijo tu. Treba jih je predelati in jih nemudoma spraviti k termično obdelavo. To je ključ zgodbe o odpadkih. Jamčim vam, da bo problemov več, če ne najdemo rešitev.«
Direktor GB Maribor Aleš Ciringer je ob 13.30 uri dejal: »Še zmeraj gasimo posamezna žarišča v sami hali. Streha nam predstavlja največje težave, potrebno jo je odstraniti, potrebujemo večje gradbene stroje, ki bodo prišli popoldan.« Požarišč je kar nekaj, smeti je potrebno prekopati, saj so na različnih mestih, na nekaterih so smeti visoke več kot deset metrov. Nevarnost predstavlja streha, ki se je delno porušila, zato je gibanje pod njo nevarno. Kljub številčnosti gasilcev, k sreči poškodb gasilcev ne beležijo.