Ob gradu Vurberk v občini Duplek je včeraj po dveh letih premora zaradi covida potekal 13. Srednjeveški dan. Kljub občasnemu dežju je prireditev, ki ima svoje začetke v letu 2008, ko je bila gradu vrnjena heraldična plošča rodbine Stubenberg, dobro obiskana. Obiskovalce, številni med njimi so bili v srednjeveških oblačilih, je čakala pestra stojnična ponudba, viteške skupine pa so s svojo opravo in običaji prikazale srednjeveški utrip. Občudovali smo povorko vurberške grajske gospode, si ogledali predstavo Kozlovska sodba v Višnji Gori, najmlajše pa je s predstavo Kako je prašiček gradil hišico navdušilo Družinsko gledališče Kolenc iz Vač pri Litiji.
Za osrednji dogodek so poskrbeli Vitezi okroglega sodčka, ki so v svojo viteško bratovščino slavnostno sprejeli župana občine Duplek Mitjo Horvata in vurberško skupino ter prikazali legendo o tem, kako so si vitezi pokorili Vurberškega zmaja. Teater Cizamo iz Ljubljane je prikazal tri zanimive predstave, na ogled je bil mini živalski vrt. Vitezi Otoški so poskrbeli za ogled prestola z omizjem in za zanimivo
igro iskanja cekinov, Vitezi iz Celja so razstavili srednjeveško orožje in predstavili viteške boje in otroški ring. Videli smo orientalske plesalke (Fenix Tribe), ni pa manjkal niti grajski pisar in iluminator Stane Osolnik iz Kamnika.
“Glede na vreme, ki nam ni bilo najbolj naklonjeno, smo lahko zadovoljni. Gre za dogodek s tradicijo, ki se je lepo prejel, tudi letos pa ga je obiskalo veliko mladih družin z otroki od blizu in daleč. To je dokaz, da delamo dobro,” nam je povedala idejna vodja prireditve Jelka Rojko.
Mitja Horvat: Tako dober odziv, kljub slabemu vremenu, pomeni, da je pomembno vztrajati in ohranjati to tradicijo
Zadovoljen je bil tudi dupleški župan Mitja Horvat, ki je dejal, da je prireditev zelo pomembna za ohranjanje in obujanje zgodovine srednjeveškega Vurberka, ki je kulturnozgodovinski in geografski biser. “Predvsem pa si želimo, da družine uživajo v teh romantičnih vrnitvah v čas vitezov, kraljic, princesk in podobno. Tako dober odziv, kljub slabemu vremenu, pomeni, da je pomembno vztrajati in ohranjati to tradicijo.” Na vprašanje, kaj mu pomeni sprejetje v viteško bratovščino, je župan odgovoril: “Zelo rad sodelujem pri vseh teh naporih, ki jih vlaga skupina, da obudi to srednjeveško dogajanje. Verjetno sem bil sprejet v red Vitezov okroglega sodčka zato, ker že nekaj časa nosim svoj sodček. To, da sem del viteške druščine, mi veliko pomeni.”
Prireditev je bila brez vstopnine, finančno pa jo je v celoti pokrila Občina Duplek. V ta namen je rezervirala približno 3.000 evrov, še dva tisočaka pa je lokalna skupnost zagotovila za sedem novih damskih srednjeveških oblek.