Od leta 1600 v Spodnji Ščavnici, nekaj sto metrov od regionalne ceste Gornja Radgona – Maribor, v smeri Apaške doline raste “pomurski prvak” med hrasti. Gre za drugi najstarejši hrast v Sloveniji, ki je poimenovan po svojem lastniku Romanu Niderlu. Letošnje neurje  Niderlovemu hrastu ni prizaneslo. Orkanski veter ga je dobesedno obglavil, polomil mu je številne debele veje, česar tudi njegov lastnik ni mogel verjeti: “Kot ocenjujem, je od hrasta odpadlo več kot 15 kubičnih metrov lesa. Letos gotovo ne bo želoda, ki so ga v preteklosti pobirali prašiči. Tudi šišk, ki so jih v preteklosti pobirali in prodajali usnjarski industriji za obdelavo kož, ne bo.”

Zdajšnje stanje

Zdenko Bukovec iz Zavoda za gozdove Slovenije, Krajevna enota Radenci, nam je povedal, da se bo hrast najverjetneje obdržal pri življenju, pred olistanjem, jeseni ali zgodaj spomladi, pa ga bo potrebno obrezati in razbremeniti, saj bi ga v nasprotnem primeru lahko razklalo. “Potrebno bi bilo narediti sanacijo zgornjega dela krošnje. Zdaj ima enostransko težo, lahko se zgodi, da bi ga veter znova poškodoval.”

Stanje leta 2016

Glede na zadnje meritve iz leta 2018 prsni obseg hrasta znaša  767 centimetrov, prsni premer 245 centimetrov, višina 30 metrov, ocenjen volumen 70 m3 in ocenjena starost dobrih 400 let. Najdebelejši znani slovenski dob je sicer Nujčev hrast v Gregovcah pri Bizeljskem z obsegom 778 centimetrov in višino 29 metrov. .