Dijaški dom Lizike Jančar Maribor, ki so ga ustanovili leta 1977, od takrat pa ni doživel večje prenove, so zdaj uspešno prenovili. Na današnji otvoritvi, ki so se je udeležili številni znani gosti, sta ob ravnateljici doma Bojani Peruš Marušič zbrane nagovorila tudi minister za izobraževanje, znanost in šport Jernej Pikalo in predstavnik Petrola, ki je bil pomemben del v javno-zasebnem partnerstvu, Jože Torkar.

Danes so se izpolnile sanje

Kot je v uvodu nagovora povedala ravnateljica doma Bojana Peruš Marušič vsem zbranim, med katerimi je bila tudi podžupanja Mestne občine Maribor Helena Kujundžić Lukaček, je danes »dan, ko so se zaposlenim in dijakom izpolnile dolgoletne sanje.« Dom so celostno energetsko prenovili, kar je med drugim vključevalo obnovo nove fasade, strehe, stavbnega pohištva in kotlovnice. Sanacije so bile deležne tudi sobe in skupni prostori. 25 sob so predelali iz triposteljnih v dvoposteljne, v njih so uredili še talne obloge, prepleskali stene, ponekod zamenjali vodovodne cevi in obnovili nekaj sanitarij. S sanacijo so zadostili tako ekonomskim, kot tudi ekološkim zahtevam.

Projekt je uspel

Peruš Marušičeva je bila izjemno vesela zglednega sodelovanja vseh investitorjev, še posebej se je zahvalila arhitektu Sašu Reku: »Rek je fantastično poudaril, da gre za dijaški dom, v katerem živijo dijaki, ki so mladi, igrivi in polni življenja. Največji projekt od izgradnje dalje je po zaslugi vseh tukaj zbranih več kot uspel. Lizika je danes videti fantastično in potrudili se bomo, da bo v prihodnje vsaj tako uspešna, kot je bila preteklih 42 let.«

Največ prispeval Petrol

Celovita energetska prenova je bila vredna 1,6 milijona evrov, financirali pa so jo iz treh virov. Kohezijski sklad je prispeval okoli 633 tisoč evrov, Ministrstvo za izobraževanje 218 tisoč evrov, nekaj več kot polovico celotne investicije pa je prispeval izbrani zasebni partner Petrol. Predstavnik Petrola Jože Torkar je ob tem pojasnil: »Z vsemi energetskimi spremembami smo prišli do znatnih prihrankov. Z vsemi ukrepi smo prihranili za okoli 94 000 evrov letnih prihrankov. Če se izrazimo v okoljskih parametrih, je to 150 ton manj izpuščenega CO2 v ozračje, kar letno vsrka 6700 dreves. To je kar velik okoljski odtis.«

Pikalo: Takih projektov je premalo

Otvoritve se je udeležil tudi minister za izobraževanje Jernej Pikalo:

»Takih obnov in vlaganj v šolsko infrastrukturo je v Sloveniji premalo. Energetske sanacije so dober način, kako na eni strani gospodarstvo in na drugi strani javni sektor lahko sodelujeta.«

»Takih obnov in vlaganj v šolsko infrastrukturo je v Sloveniji premalo. Energetske sanacije so dober način, kako na eni strani gospodarstvo in na drugi strani javni sektor lahko sodelujeta. Res hvala našemu partnerju Petrolu, zato da za nas včasih naredi tudi kaj, kar sami s svojimi finančnimi sredstvi ne bi zmogli ali pa bi zmogli v veliko počasnejšem tempu. Energetske sanacije so naložbe v prihodnost v smislu okolja.« Po nagovorih Pikala, Peruš Maričeve in Torkarja je sledil kratek program dijakov in pogostitev.