Od lanskega poletja je del turistične ponudbe občine Duplek glamping, ki ga je v naselju Žikarce v Zgornji Koreni uredil Goran Gumze, antropolog, ki je pred štirimi leti v tem delu Slovenskih goric kupil kmetijo, ki ob starejši hiši obsega 10 hektarov zemljišča. “Ideja naše družine je bila, da razvijemo biodinamično kmetijo po principu Rudolfa Steinerja s poudarkom na vinogradništvu. Ko smo začeli saditi vinograd, se mi je ob opazovanju čudovitih razgledov in pokrajine utrnila misel, da bi ob kmetijski dejavnosti na tem zemljišču razvili še butični turizem v povezavi z idejo biodinamike. Povezal sem se s prijateljem, ki je bil naklonjen tej ideji, skupaj z mojo partnerko in njim smo leta 2020 začeli s pripravo glampinške infrastrukture na zaraščenem delu kmetijskega zemljišča, v brezovem in borovem gaju. Dela je bilo ogromno, veliko so nam pomagali okoliški mojstri, pri gradnji pa smo uporabili lokalni in kobanski les. Do poletja lanskega leta smo na zemljišče pripeljali kanalizacijo, vodo, elektriko in postavili premične lesene hiške, ki smo jih luksuzno opremili.”

Luksuzne hiške so tudi ogrevane

Tako je nastal Boutique Glamping Divja DiVine, ki združuje štiri lesene hiške kvadratne oblike, v katerih so urejeni prostori za spalnico, kopalnico in sanitarije. Objekti nudijo vso udobje tudi v zimskem času, saj so ogrevani. “Dve hiški sta nekoliko večji in primerni za tri osebe, v primeru družine z otroki tudi za štiri, preostali dve pa lahko sprejmeta dve osebi. Imamo tudi finsko savno na drva in prostore za recepcijo, kjer sta tudi manjša kuhinja in prostor za druženje. Tam je ponudba biodinamičnih in ekoloških vin iz vse Slovenije. Glamping ima tudi bazen, ki je v zimskem času uporaben kot mrzla kopel ob savnanju, poleti pa gostom nudi osvežitev.”

Dve hiški sta nekoliko večji in primerni za tri osebe, v primeru družine z otroki tudi za štiri, preostali dve pa lahko sprejmeta dve osebi.

Dupleški glamping je sprejel prve goste 15. julija lani in je bil polno zaseden do sredine septembra. Goste je sprejemal tudi v zimskem času. Kot nam je še povedal Goran Gumze, je pri njih veliko slovenskih gostov najprej izkoristilo turistične bone, nato pa so se še vrnili. Polovica njihovih gostov je bila tujcev, največ iz Belgije, Nizozemske, Avstrije, Nemčije, tudi z Madžarske, Francije in Hrvaške. Večina gostov je nastanitev v glampingu rezervirala preko Bookinga in Airbnbja.

Ob nastanitvi gostom ponujajo še doživetja

Glamping gostom v okviru nastanitve ponuja še zajtrk in lokalno ponudbo, ki je na voljo v dupleški in sosednjih občinah. Tako organizirajo hojo do Vurberka, izlet v Wakepark Dooplek, pešačenje do Zavrha in tematske ture na Pohorju (kolesarjenje in smučanje). Pri lokalnih, zlasti biodinamičnih vinogradnikih pa pripravljajo vinske pokušine.

Na vprašanje, ali bodo v kratkem območje nastanitve širili, Gumze odgovori: “Res je, da bi poleti potrebovali še kakšno dodatno hiško, hkrati pa si, da se gostje pri nas čimbolj prijetno počutijo, ne želimo masovnega turizma. Morda bomo dodali še kakšno nekoliko bolj kompleksno hišo za družine, razmišljamo pa tudi o drevesni hišici.”