Cerkvenjak s številnimi nasadi vinogradov velja za vinogradniško občino, v kateri je eno bolj dejavnih društev Društvo vinogradnikov in ljubiteljev vina Cerkvenjak, ki ga zadnja leta vodi Franci Zorko. Po tradiciji vsako leto na platoju ob gasilskem domu, kjer je posajena tudi potomka Stare trte z mariborskega Lenta, v Cerkvenjaku imenovana Johanezova trta, postavijo klopotec. To so storili včeraj popoldne, ob tem pa so za občane pripravili manjše druženje ob kozarčku domačega vina in pogostitvi, za katero so poskrbele članice domačega društva kmečkih deklet in žena.
Klopotec so tudi tokrat postavili ročno
Najprej je zbrane nagovoril predsednik vinogradnikov Franci Zorko, ki je omenil, da zadnjih 17 let v Cerkvenjaku vsako leto postavljajo isti klopotec, ki ga je izdelal mojster Franc Čeh. “Mojstrov, ki obvladajo tovrstno obrt, je vedno manj, naš je star že več kot 80 let. Od lanskega leta smo imeli klopotec na manjšem remontu, tako da smo ga morali danes, pred postavitvijo, ponovno sestaviti. Vsako leto klopotec dobi tudi sveži rep, za kar uporabimo brezove veje. Vedno ga postavljamo ročno na posebno stojalo, na katerem je nameščen do trgatve. Gre za slovenjegoriški klopotec,ki ima štiri krake, medtem ko je haloški šestkraki.”
Gre za slovenjegoriški klopotec,ki ima štiri krake, medtem ko je haloški šestkraki.
Občane je na kratko pozdravila tudi aktualna cerkvenjaška vinska kraljica Tjaša Simonič, nekaj besed pa jim je namenil tudi cerkvenjaški župan Marjan Žmavc. Med drugim je dejal: “Prav je, da klopotec varuje pridelek Johanezove trte. Zagotovo bo odganjal leteče tatove – ptiče, prav tako pa si ne želimo tatov na dveh nogah. Verjamem, da bo tudi letošnji pridelek dober, tudi sam sem vinogradnik, in zaenkrat kaže dobro. Sonca je dovolj, vlage morda nekaj manj.” Ob koncu se je še zahvalil članom društva vinogradnikov in dejal, da naj klopotec vse do trgatve dobro opravlja svoje delo.