Kmalu se bo zaključila gradnja čokoladne vasi Tete Fride na limbuškem nabrežju. Prihodnji mesec naj bi tako sprejeli prve goste. Gre za luksuzen glamping resort s 13 hiškami, ki se bodo nahajale tik ob Dravi. Za noč bo potrebno odšteti okoli 200 evrov. Uroš Mlakar, ustanovitelj Tete Fride, nam je dejal, da se pri gradnji trudijo po najboljših močeh, so se pa naprej borili z izrazito deževnim vremenom, ki jih je ustavilo, kasneje pa so morali delo zaradi vročinskega vala čez dan prekinjati. »Spoštujemo naše sodelavce,« je ob tem dejal Mlakar in dodal, da se težave na gradbišču vedno pojavljajo: »Vesel sem, da kljub zahtevni zakonodaji, ki več prepoveduje kot dovoljuje, še nisem naletel na uradnika, ki nam iskreno ne bi želel pomagati po svojih najboljših močeh. Imamo krasne uradnike in nemogoče regulative, ki včasih že nerazumno zavirajo turistični razvoj. Pa sem prvi za sonaravne projekte.«.

»Čokoladna vas je del zgodbe Tete Fride, sicer pa gre za poslovno avanturo petih prijateljev, ki so združili moči, znanje, ideje in močno željo, da ustvarijo izjemen turistični produkt, ki bo dvignil zavedanje o priložnosti Drave za mariborski turizem.«.

Uvrstitev na to lokacijo za nekatere nesprejemljiva

Veliko ljudi pozitivno ocenjuje projekt, spet drugi so mnenja, da je uvrstitev glamping resorta v to okolje nesprejemljiva, saj so s tem izgubili veliko travnato površino, kjer so se lahko družili in športno udejstvovali. Hkrati se zavedajo, da gre za privatno last in priznavajo, da bodo glamping hiške zagotovo prinesle Mariboru dodatno vrednost. Maribor namreč do sedaj, tovrstne turistične ponudbe ni imel.

 

»Območje revitaliziramo, mu dajemo novo vrednost. Tukaj bo raslo več dreves, kot ji je pred posegom.«

Kot nam je pojasnil Mlakar, gre za primer sodobne ekološke gradnje in tako zagotovo niso preveč posegli v naravno okolje: »Gre za zelo minimalen neinvaziven poseg v naravo. Tako lahko celoten objekt jutri odstranimo in skupaj z vsemi instalacijami in celo temeljnimi vijaki prestavimo na drugo lokacijo.« Na vprašanje, kako se srečujejo z očitki je odgovoril, da se k sreči srečujejo z izjemno naklonjenostjo projektu na vseh straneh: »Sicer pa gre za zasebno zemljišče in očitki niso legitimni. Če bi jaz pri vas doma na vrtu deset let igral nogomet, v nekem trenutku pa bi se odločili, da tam igrišča več ne bo, kaj vam lahko očitam?«

Želijo si obogatiti turizem na vodi

Lastnik Drava Center Borut Rojs, se zaveda, da izgradnja glamping vasi prinaša tako negativne kot pozitivne posledice: »Definitivno to prinaša razvoj turizma, česar se veselimo, a zavedamo se, da se bodo nekatere stvari spremenile. Definitivno so bila težava parkirišča, sedaj bo ta problem le še večji.«

Parkirišče je že sedaj premajhno. Predvsem ob popoldnevih in vikendih je skoraj nemogoče, da dobiš parkirno mesto.

Ob tem je mnenja, da bo to dolgoročno pozitivno vplivalo na obisk njegove restavracije: »Zagotovo se bo začel gibati drugi profil ljudi. Pričakujem več turistov, ki si bodo želeli dogajanja v tem okolju. Zagotovo ne bodo prišli samo prenočiti, temveč si bodo želeli tudi nekih dejavnosti.« Gosti Drava Center so omenjene površine nemalokrat uporabljali za rekreacijo, a Rojs meni, da je ponudbe še vedno dovolj: »Našo ponudbo širimo po korakih, dajemo nove ponudbe, ko si ustvarimo podlago. Vse je odvisno od finančnih tokov, ideje zagotovo so. V planu imamo definitivno razširiti ponudbo na vodi, radi bi obogatili turizem na vodi.«

 

»Ponudbo bi radi razširili z čolni na bolj enostavni pogon, želeli bi si tudi turistično ladjo, a zagotovo pri tem potrebujemo podporo občine in Zavoda za turizem ter vse ostale pristojne inštitucije.«