Novembra 1930 je bil v Mariboru ustanovljen prvi Rotary klub v Sloveniji in s tem začel tradicijo, ki je z dobrodelnostjo pomagala že številnim ljudem. Okroglo, 90. obletnico rotarijstva na Slovenskem bodo slovesno obeležili 15. novembra s koncertom, s katerim se bodo po napovedih poklonili tradiciji in hkrati zazrli v prihodnost.

Danes v Sloveniji deluje 49 Rotary klubov, ki so povezani v Zvezo Rotary klubov Slovenije, z Rotary klubi Severne Makedonije pa v Distrikt 1912. Ideja izvira iz ZDA, poslanstvo rotarijstva pa je “vzpodbujati in krepiti ideale nudenja pomoči kot temelja dragocenih podvigov”.

Guverner Rotary Distrikta 1912, Slovenije in Severne Makedonije Iztok Seljak je na današnji novinarski konferenci v Mariboru pojasnil, da danes v Sloveniji štejejo več kot 1100 članov. “Več kot milijon evrov dobrodelnih sredstev letno namenimo v različne dobrodelne namene in seveda nešteto delovnih ur,” je dodal.

Za prihodnost gibanja ga je skrbi, saj veliko delajo na pritegnitvi mlajših generacij k sodelovanju. “V Sloveniji imamo 18 Rotaract klubov rotarijskega podmladka, starih od 18 do 35 let, ki jih vključujemo v naše projekte in s tem zagotavljamo nadaljnji razvoj rotarijske ideje pri nas,” je povedal.

Tudi vsebinsko se vedno bolj usmerjajo v prihodnost. “Predvsem začenjamo proaktivno naslavljati velike teme, kot so ohranjanje okolja, zdravje človeka ter etika, kultura in morala, kjer želimo narediti preskoke v tej družbi,” je še dejal Seljak, sicer direktor idrijske družbe Hidria Holding.

Med konkretnimi cilji, ki so si jih zadali slovenski rotarijci, je med drugim navedel očiščenje Slovenije plastenk, dvig precepljenosti proti klopnemu meningoencefalitisu ter vzpostavitev spletne Rotary akademije.

Osrednja prireditev ob 90. obletnici rotarijstva na Slovenskem bo pod pokroviteljstvom predsednika republike Boruta Pahorja potekala novembra v Kazinski dvorani Slovenskega narodnega gledališča (SNG) Maribor, kjer je bil 15. novembra 1930 ustanovljen prvi Rotary klub v Sloveniji.

Izvedba praznovanja je odvisna od razmer, ki jih bo takrat pogojeval covid-19, v vsakem primeru pa bo ob tej priložnosti po besedah predsednika Rotary kluba Maribor Dušana Logarja izšla brošura, v kateri bodo predstavili rotarijstvo v Sloveniji.

Med vidnejšimi slovenskimi rotarijci je bil telovadec Leon Štukelj, ki je po besedah Logarja tudi “vez” med Rotary klubom pred drugo svetovno vojno in današnjim mariborskim klubom. Med vojno je namreč rotarijstvo v Sloveniji zamrlo, ponovni razmah pa je doživelo po osamosvojitvi Slovenije. Takrat je bil prvi klub ustanovljen v Ljubljani, takoj za njim pa leta 1992 še v Mariboru.

V štajerski prestolnici trenutno delujejo štirje Rotary klubi

Med njihovimi pomembnejšimi dosežki so po besedah Logarja nakup dveh stanovanj za mariborski mladinski dom, nakup vozila za društvo Sonček, obnova stopnic na Piramido in postavitev dvigala za invalide v stavbi občine. Kot najpomembnejšo pa je izpostavil vzpostavitev Fundacije Leona Štuklja, ki je v 20 letih obstoja nudila štipendije dijakom in študentom v vrednosti več kot 333.000 evrov.